7 причини зошто градинарството е одлично за вашето ментално здравје

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Содржина

Градинарството е одлично за вашето ментално здравје

Оваа година беше ментално предизвик за многумина од нас. Се чини дека еден ден одеднаш се разбудивме со разорна глобална пандемија, протести што ја покриваат нашата нација од брег до брег и невработеност на највисоко ниво.

Со сто причини за нервирање и стрес, можеби се чувствуваат лошо во последно време. Скоро 50 отсто од луѓето пријавиле негативни ефекти врз менталното здравје кои се резултат само од СОВИД-19. Сепак, не мора да остане така засекогаш. Постојат многу начини да го подигнете вашиот дух дури и во овие вознемирувачки времиња. Еден докажан, повеќеслоен и флексибилен начин да се смирите е градинарството.

Дури и ако се сметате себеси проколнати со „кафеав палец“, може да откриете дека процесот на одгледување нешто од земјата на која живеете е колку што наградува, толку е и терапевтско. Навистина нема подобро време да се занимавате со хоби од сега, а поминувањето тивко време со природата може да биде токму она што ви треба за да ме соберете.

Во оваа статија, ќе разговараме за седум начини дека градинарството може да го подобри вашето ментално здравје и целокупното чувство на среќа. Затоа, подгответе се да слушнете како градинарството може да доведе до посреќен, поисполнет живот.

1. Го минимизира стресот

Стресот е една од најчестите негативни човечки емоции што ги чувствуваат сите ширум светот. Над 75% од луѓетодоживуваат стрес кој влијае на нивното физичко здравје. Физички, вашето тело може да доживее мускулна напнатост, висок крвен притисок, дигестивни проблеми или други заболувања.

Ментално, вашиот стрес може да доведе до анксиозност и депресија. Со директна интеракција со основните компоненти на градинарството, како што се почвата, сончевата светлина и природата, нивото на стрес веројатно ќе се намали. Поминувањето време надвор во градината го намалува производството на кортизол, хормон што телото го произведува во време на стрес. Кортизолот е одговорен за калливо размислување, зголемен пулс, испотени дланки и други помалку од пожелни несакани ефекти. Студиите покажаа дека градинарството го намалува стресот уште повеќе од читањето!

2. . Градинарството може да го зајакне вашиот имунолошки систем, што значи дека ќе биде полесно да се борите против инфекциите – или вирусите што го зафаќаат нашиот свет денес.

Спуштањето и валканоста во почвата на вашата градина, исто така, го произведува вистинскиот вид на имунолошкиот засилувачи. Наместо да добивате еозинофили, кои предизвикуваат алергиски реакции, градинарството ќе му помогне на вашето тело да произведува неутрофили. Овие бели крвни зрнца веќе се дел од вашиот вроден имунолошки систем и постојано реагираат на микробиолошките напаѓачи. Овие се био-борци во кои сакатевашето тело, особено во моментов!

Растенија кои го зајакнуваат имунитетот

Додека вашиот имунолошки систем има корист од тоа што е во нечистотија, вие исто така можете да одгледувате растенија кои самите се природни засилувачи на имунитетот ! Еве само неколку растенија кои се покажаа да го направат вашиот имунолошки систем подготвен за борба:

 • Ехинацеа: Традиционално, оваа билка ја користеле домородните народи за прочистување на крвта! Денес, ехинацеата е особено корисна за борба против респираторните болести како настинката (или евентуално СОВИД-19).
 • Бозел: Значајниот поттик од бозелот лежи во проантоцијанидините. Антимикробните средства од овошјето се борат со симптомите на грип со векови!
 • Астрагалус: Покрај тоа што го зајакнува вашиот имунолошки систем, оваа билка од грав/мешунка првенствено за срцеви заболувања и други органи.
 • Алое вера: Алое вера е едно од најпопуларните растенија што се користи за зајакнување на имунолошкиот систем. Преполно е со полисахариди и антиинфламаторни својства.

3. Гради мускули

Иако градинарството нема нужно да ве подготви за вашиот следен бодибилдинг натпревар, тоа сигурно ќе ги натера тие помали мускули низ вашето тело да добијат добар тренинг. Дури и Центарот за контрола и превенција на болести го квалификуваше хобито како вежба! Всушност, само 30-45 минути градинарство може да согори до 300 калории и да ги вклучи сите главни мускулигрупи!

Низок ризик

Да се ​​биде во затворен простор со месеци може да влијае на количината на сила што ја поседувате. Голема е веројатноста дека вашите мускули се влошиле во текот на последните неколку месеци од карантин, доколку не сте ја добивале истата количина на дневна активност или вежбање. Градинарството нуди ефтин, лесен начин за враќање во редовна физичка активност без да му наштети на вашето тело. Вклучената физичка активност е исто така идеална за повторно движење на вашето тело поради ограничениот број повторени движења, што често доведува до заболувања како што е тенискиот лакт. А најдобриот дел е што можете да се забавувате додека го правите тоа!

Здрава исхрана

Градинарството води и до поздрави навики во исхраната. Бидејќи овошјето и зеленчукот се одгледуваат во вашиот сопствен простор, не мора да се прашувате какви видови ѓубрива и пестициди дошле во контакт со вашата храна. Со цела градина со внимателно обработени и управувани овошја и зеленчук по ваш избор, сигурно ќе се препуштате на нивната хранлива добрина почесто. Градинарството не само што е добро за вашето тело, туку му помага и на вашиот паричник!

4. Бидете присутни

Може да биде тешко да се живее во моментот кога постојано се грижите за проблемите што се случуваат во светот. Со постојаното бомбардирање на објави на Твитови, Инстаграм и Фејсбук, постигнувањето на ова чувство на смиреност станува се потешко. Градинарски понудибегство од сето тоа.

Работењето на вашите растенија го одржува вашиот ум фокусиран на задачата што ја имате (како што се копање, кастрење или плевење), наместо на позначајните глобални прашања со кои се соочува светот денес. Единствениот чин на останување присутен има долга, долга листа на придобивки сам по себе, вклучувајќи:

 • Задоволство во врската
 • Помалку емоционална реактивност
 • Подобар сон
 • Подобрете го распонот на вниманието

5. Потопете на сонце за малку витамин Д

Изложувањето на вашата кожа на сонце има широк список на свои придобивки. Најважниот ефект е зголеменото производство на витамин Д. За жал, од 2018 година, шокантни 42% од Американците изјавија дека имаат недостаток на витамин Д. Ова е изненадувачки бидејќи се што му треба на вашето тело е 10-15 минути дневно надвор на сонце! Со толку кратко време на сонце, ги добивате сите овие придобивки:

Витаминот Д помага:

 • Намалување на крвниот притисок
 • Заштити од воспаление
 • Ја подобрува функцијата на мозокот

Ниските нивоа на витамин Д може да доведат до:

 • Срцеви заболувања
 • Рак на простата
 • Деменција
 • Замор
 • Промени во расположението
 • Депресија

6. Најдете смисла за цел

Една уникатна квалитетна понуда за градинарство е подлабоко чувство за цел во вашиот живот. Повеќе не живеете за да се будите секое утро,но имаш за што да се грижиш, да негуваш и да растеш до својот полн потенцијал. Речиси веднаш откако ќе го започнете вашето градинарско патување, ќе видите резултати кои сигурно ќе ве исполнат со чувство на гордост и достигнување. Овие емоции предизвикуваат хормони за добро чувство, како што се допамин и серотонин, во вашиот мозок.

7. Изградете врски

На крај, но не и најмалку важно, градинарството ви овозможува повторно да се поврзете со луѓето околу вас и светот. Кога последен пат сте седнале надвор и го почувствувавте сончевиот танц на вашата кожа или почувствувавте текстура на лист во вашата рака? Колку време помина откако сте имале значаен разговор за некој проект или хоби? Градинарството помага да се зближат заедниците и луѓето.

Поврзување со луѓе

Кога е потребно социјално дистанцирање за да нè одржуваат безбедни, неопходно е да се запамети дека не треба да целосно елиминирајте го поврзувањето.

Поврзување со природата

Градинарството нуди уникатно искуство за поврзување со светот под нашите нозе. Како градинар, ќе станете во склад со почвата во која растат вашите растенија, со дождовните облаци над нив и со хранливите материи што ќе ги апсорбирате од вашите вкусни награди. Наместо накратко да погледнете во дрвјата додека возите до супермаркет, ќе имате можност да бидете одблиску со бубамарите кои парадираат во нечистотијата и плодовите на вашиот пословиченградина.

Поврзување со себе

Последната врска што можете да ја најдете е помеѓу вас и себе. Градинарството може да биде корисна алатка за медитација, дури и во мали и затворени простори. Хобито може да ви дозволи да прифатите дека не можете да контролирате сè, дека работите нема да бидат совршени во традиционална смисла и дека сите живи суштества имаат цел.

Нема да се негира. На светот му недостигате, на вашиот мозок му треба пауза, а вашето тело е уморно од затворен простор. Можеби е време да ја земете вашата лопата, некои градинарски ракавици и да започнете да растете за вашето здравје - и ментално и физички.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.