Бејкер Крик Вегански готвач Преглед

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Запрашан зошто го сака градинарството, вашата пријателска Planet Natural Блогер секогаш се обидуваше да смисли нешто длабоко, поетско и значајно. Сето тоа е добро и добро, но вистината за тоа е едноставна: тој сака да јаде. Чинот на градинарството има свои материјални и духовни награди, но носењето на жетвата во кујната и кршењето на ножевите, маслата за готвење и леано железо е таму каде што е. Садењето на првото семе во пролетта (или порано) е насочено кон една идна награда: да се подготви нешто вкусно.

Затоа отсекогаш сме уживале во оние готвачи од категоријата „кујна-градина“, оние што се однесуваат на растењето сопствена храна за да ја подготвите за трпезата. Џере и Емили Гетл Веганскиот готвач на Бејкер Крик: Традиционални начини за готвење, зачувување и јадење на жетвата е фокусиран на готвење со наследства кои се исечени, собрани или ископани од вашата градина.

The Gettle's се главни организатори на Baker Creek Heirloom Seed Company, растечка организација која се залага за градинарство од наследство од стара, стара перспектива. Нивната претходна книга, The Heirloom Life Gardener , беше компендиум на наследниот зеленчук и како да се одгледуваат. Новата книга нуди начини со вкусен звук како да ја послужите жетвата (или она што е извлечено од природниот пејзаж) на вашите пријатели и семејството.

Не дозволувајте зборот „веган“ во насловотте исплаши. Во извесна смисла, сите ние сме вегани до одреден степен, не користиме месо, животински масти, јајца или млечни производи кога подготвуваме многу од нашите јадења од зеленчук. И кога јадењата бараат такви состојки, Гетлс предлагаат вообичаени достапни замени, сè до паста од риба без риба. И, се разбира, ние невеганските готвачи секогаш можеме да го замениме вистинскиот путер за замената на путерот кога тие се повикани.

Ниту, пак, целокупната лигавче, фустанот од џвакање, предниот дел од таблата на животниот стил на Гетлс не треба да ве натера да размислувате ова е книга со рецепти од времето на баба. Џере Гетл многу патувал во Југоисточна Азија и многу од рецептите - ориз басамати со шафран и грашок, растителна темпура со тајландски босилек, салата од жолта краставица со крцкави шелоти - го одразуваат неговото искуство и љубовта кон азиското готвење.

Застапени се и други глобални влијанија: Ало Гоби со компири и карфиол, руски џебови од модар патлиџан и шитаке, зачуван марокански морков Meyer Lemon-Cumin, африканска супа од кикиритки. И, се разбира, тука се и класичните јадења од земја во Америка кои одговараат на носталгичниот бизнис модел на Гетлс: кисела зелка, супа од зеленчук на баба Нели, пита со јаболка од наследство.

Поглавја за конзервирање и зачувување, како и кујнски производи за веганот готви - однапред каде што ќе направат најмногу добро - вредат само цената на приемот. И воведот на Џере кој ја опишува неговата градина иискуството во кујната дава страствен и практичен аргумент за начинот на живот како наследство.

Но, 125-те рецепти ја прават оваа книга највредна. Воведот на секој рецепт дава предлози за тоа кои сорти на наследство се најпогодни за него. Без сомнение, ова веројатно ќе предложи нови работи што треба да ги пробате во вашата градина. Можеби досега не сте одгледувале бамја, но рецептот за крцкави помфрит со бамја печени во рерна со зачини Dukkah звучеше толку добро што ме испрати до каталозите на семки за да видам дали можам да ги одгледувам тие вкусни мали плодови во мојата зона. Најдобра употреба за оваа интригантна колекција? Дали треба да ви кажам дека празниците се веднаш зад аголот?

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.