Берба и складирање на зеленчук

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

На оваа страница нудиме неколку совети и техники за берба и складирање на домашниот градинарски зеленчук. Копајте!

Оној што има добра жетва може да биде задоволен со некои трн. – Џон Реј

Еден од најголемите трикови на градинарот може да научи е кога да се бере зеленчук. Тоа е како онаа стара реклама за вино Гало со Орсон Велс кој интонира со длабок бас глас: „Нема да продавам вино пред да дојде време“. Одредувањето кога е време за берба вклучува повеќе грижа отколку што може да мислите. Тоа е затоа што постои разлика помеѓу зеленчукот да биде „зрел“ наспроти „подготвен“.

Правилата за тоа кога да се берат зависат од тоа каков зеленчук одгледувате. За лисја, стебла и некои коренови култури, сакате да ги соберете рано - додека се уште се во најнежната состојба. Дали некогаш сте јаделе дрвенести аспарагус? Зрело е, но е многу повкусно кога се бере додека е младо.

Без разлика дали ќе киселите, правите џем или ставате свежи градинарски производи, ги имаме залихите за конзервирање што ќе ви требаат - тегли, капи, капаци, мариноване зачин - за одржување на жетвата во текот на зимата и понатаму. повторно јадење - домати или пиперки - спротивното е точно. Доматот можеби е готов, дури и црвен, но има многу подобар вкус кога е набран што е можно позрел и се јаде директно од лозата. Научете како да собирате и складирате доматиовде.

Се разбира, секогаш има исклучоци од правилото. Многу зеленчуци можат да имаат подобар вкус додека се уште се млади. На пример, Французите го сакаат својот petis pois (грашок за бебе) или мала тиквичка генерално има повеќе вкус и е понежна од онаа на која и е дозволено да прерасне во џин.

Голем дел од времето за берба е само Здрав разум. Билките обично имаат подобар вкус пред да се засеат. Изберете пченка кога е послатка, наместо да чекате да остари и скроб.

Другите зеленчуци може да ја почекаат додека не добиете време. Корените култури, како моркови, кромид и компири, генерално имаат поголема можност за берење од другите зеленчуци.

ОМИЛЕН!

Кошница за жетва

Рачно изработена во Мејн од квалитетни тврди и меки дрва и жица за стапица за јастог.

Прво користени од кламерите од Нова Англија, овие цврсти Кошници за жетва се совршен спој на уметност, традиционална изработка и корисност. Невообичаено разумно - можете да го собирате, перете и носите свеж зеленчук од градината во иста корпа.

Најдобро време за берба е наутро, веднаш откако ќе се потроши росата. Тогаш вашиот зеленчук ќе има најголема содржина на вода. Исто така, добро е да берете зеленчук за време на облачни денови или кога поминувате низ кул магија од истата причина. Меѓутоа, ако одгледувате зрна, ќе сакате да жнеете кога е сув.

Пред зеленчукот да сезрели за берење, заокружете ги сите алатки што ќе ви бидат потребни за да ги соберете. Исто така, смислете стратегија за собирање: каде ќе ги ставите сите ваши производи? Дали сето тоа ќе созрее одеднаш или може да се жнее рано и често? Дали ви треба скала или други специјални алатки за да стигнете или да берете? Конечно, ќе сакате да знаете каде да складирате и како да складирате, што сте избрале.

Други градинарски алатки што можеби ќе сакате да ги купите вклучуваат:

<>
 • Hori Hori Knife
 • Контејнери за зеленчукот што ќе го изберете.
 • Чекори за супериорно складирање на зеленчук

  Различни градинарски зеленчук бараат различни услови за складирање. Што е најдобро? Еве неколку предлози кои ќе ви помогнат да започнете:

  Складирање на шалтер. Некои зеленчуци најдобро седат само на врвот на кујнскиот пулт каде што можат да се одморат и да созреат. Тука спаѓаат доматите и пиперките, како и овошјето, како што се праските и сливите.

  ГИ ОДРЖУВА ПОСВЕЖИТЕ!

  Мисиркини кеси

  Зачувајте ја вашата жетва со заклучување во хранлива вредност на свежите градинарски култури.

  Подебели од водечкиот бренд! Чантите True Liberty® Турција имаат одлична бариера за арома и ја блокираат хранливата вредност на производите и градинарски култури. Користете ги за складирањезеленчук, сушени билки и резервни цвеќиња.

  Роут визба. Сите слушнале за коренови визби, нели? Затоа, не е изненадување што ладна, темна визба или подрум може да биде одлично место за складирање на зелка, моркови, цвекло, компири и друг корен зеленчук. Немате корен подрум? Некои градинари претпочитаат да складираат зеленчук во градината. Кога земјата ќе почне да се замрзнува, коренските култури може да се покријат со слама, сено, струготини од дрво или прекривка од лисја за заштита (види Рецепти од коренската визба).

  Фрижидерот. Користење на ладно за чување домашен градинарски зеленчук, како што се зелена салата, грашок, пченка, брокула, карфиол, билки или летни тиквички, го забавува нивниот метаболизам и ги зачувува. Користете проветрени кеси и вметнете малку навлажнета крпа за да ги одржувате билките и зелените салата влажни, но не и влажни.

  Замрзнување. Заклучува вкус и хранливи материи со брзо замрзнување на свеж зеленчук. Повеќето овошја и зеленчуци се најдобро ако ги бланширате во врела вода пред да ги замрзнете.

  Конзервирање. Конзервирањето е лесен начин за зачувување на висококиселиот зеленчук, како што се доматите. Можете исто така да конзервирате во саламура (мислам кисели краставички) или во сируп (конзервира од овошје, засладени јадења или чатни). Научете ги мерките на претпазливост при конзервирање домати овде.

  Сушење. Сушењето може да биде одличен и лесен начин за зачувување на билките. Со малку повеќе работа и со помош на дехидратор за храна, можете да исушите многуОвошје и зеленчук. Прочитајте ја нашата статија за сушење овошје и зеленчук за да дознаете повеќе.

  За успешно складирање на зеленчукот, мора да се земат предвид следните услови на животната средина:

  Температура. Ладните температури (32 до 55°F) помагаат да се спречи губењето на влагата и го одложува растот на бактериите и габите кои предизвикуваат расипување на посевите.

  Влага. Складираниот зеленчук брзо се збрчка и губат квалитет без соодветна влага. Областите за складирање мора да имаат зголемена влажност за да се достигне идеалната релативна влажност од 80 до 90 проценти што ја претпочитаат повеќето зеленчуци. Едноставен мерач на влажност, достапен во повеќето продавници за хардвер, е најдобриот начин за мерење на релативната влажност.

  Совет: Најефективниот начин за контрола на загубата на влага е да го ставите зеленчукот во полиетиленски кеси . Направете неколку дупки од 1/4 до 1/3 инчи на страните на кесите и облогите за да овозможите соодветна вентилација.

  Вентилација. Собраниот зеленчук „дише“ и бара кислород за да се одржи високо квалитет. Винењето и распаѓањето на ткивото се минимизираат со соодветна циркулација на воздухот.

  Препорачани производи

  Капак на корпата AirScape®

  Зачувувањето на складирањето храна штотуку се префрли на следното ниво со AirScape Капак на кофата.

  Одржување на жетвата

  Откријте ја домашната добрина на ставање на сопственото овошје, зеленчук и билки.

  Тегли со широка уста (12 пк )

  Одличен избор запоголеми артикли како зеленчук, кисели краставички, цело овошје и друго!

  Васи за сушење

  Направено од мрежа за дишење која овозможува брзо сушење и максимална вентилација.

  Книга за кисели краставички

  Од јаболка до тиквички, 150 рецепти за кисели краставички, слатки, чатни и повеќе.

  Тегли Либи (12 пк)

  Чувајте билки, зачини и чај свежи и безбедни со Libbey Status тегли. Без BPA.

  Кофа екран

  Ги кваси вашите густи материјали во фино измешан хранлив коктел за растенија.

  Тегли за конзервирање (12 пк)

  Доверливиот бренд за одржување на летниот труд свеж и подготвен за јадење.

  Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.