Берба и зачувување на градината

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Градинарството е прашање на вашиот ентузијазам да се одржи додека не се навикне грбот. – Непознат автор

Важно е да се знае кога е вистинското време да се започне со берба во градината. Ова не зависи само од тоа кога вашите култури се зрели, туку и од должината на сезоната на растење и каков ќе биде ефектот на мразот.

Некои зеленчуци всушност се подобруваат после мраз. Тука спаѓаат кељот, зелката, пашканатот, морковот и бриселското зелје, кои се послатки од ниските температури. Тие можат да останат во земјата подолго без лошо влијание.

За оние растенија кои не можат да го издржат студот, постојат многу начини да им помогнете да преживеат малку подолго. Ако ќе биде лесен мраз, можете да ги заштитите растенијата преку ноќ покривајќи ги со стари чаршафи, покривка од редови, вреќи со шипки или големи кутии. Обично вреди да се вложи труд затоа што вториот мраз често е две или три недели по првиот (видете Принципи за заштита од мраз).

Зачувајте ја вашата скапоцена награда! Planet Natural нуди голем избор на опрема и залихи за жетва - од лавици за сушење до вакуумски заптивки - за да го зачувате она што го одгледувате безбедно во текот на зимата и понатаму.

Овде во Монтана, Old Man Winter доаѓа рано, што значи дека зеленчукот, како што се доматите, можеби не е подготвен за берење пред да дојде длабокото замрзнување. Ако силно замрзнување е на пат, излезете и берете ги сите ваши домати. Зелените домати коиобидете се да обработите повеќе отколку што може ефективно да издржи вашата опрема.

 • Дехидраторите за храна го олеснија сушењето на овошјето и зеленчукот. Дехидраторот за храна со грејач, термостат и вентилатор ви овозможува да ги контролирате условите за сушење.
 • Најдобрите резултати доаѓаат од најдобрите производи. Не користете модрични пиперки или овошје што е минато зрело (најдобро е овошјето непосредно пред да биде целосно зрело). Не користете дрвенести гравчиња, грашок минато од зрелите или преголеми тиквички. Ниту една форма на зачувување никогаш нема да ги направи подобри од порано.

  Препорачани производи

  Книга за кисела остава

  Од јаболка до тиквички, 150 рецепти за кисели краставички, задоволства, чатни и многу повеќе.

  Нож Хори

  Тоа е повеќе од сечило — користете го како сад за садење, копач, тример, секач и друго.

  Тегли за конзервирање, сет од 12

  Одличен избор за поголеми предмети како зеленчук, кисели краставички, цело овошје и друго!

  Chikamasa Scissors

  Вклучува Сечило од не'рѓосувачки челик обложено со флуор, кое е закосено за прецизна работа!

  Тегли за замрзнување

  Совршени за џем, песто, сосови, па дури и за спакувани сопствени ручеци. Без BPA, секако!

  Нож за кастрење

  Добрите работи доаѓаат во мали пакувања! Направено со челично сечило и цврста дабова рачка.

  Одржување на жетвата

  Откријте ја домашната добрина на ставање на сопственото овошје, зеленчук и билки.

  Капак од кофа

  Храназачувувањето на складиштето штотуку се префрли на следното ниво со капакот на корпата AirScape.

  достигнале околу 3/4 од нивната целосна големина и покажуваат дека бојата на крајот ќе созрее. Друг пристап, е едноставно да ги повлечете растенијата за нивните корени и да ги оставите доматите постепено да созреваат со закачување наопаку на лозата во затворен простор. Дознајте повеќе за органското градинарство на домати тука.

  Како знаете кога културата е подготвена? „Деновите до зрелост“ наведени на секое пакување семе може да се користат како општо упатство за берење на врвот, но запомнете, условите на околината, како што се температурата и должината на денот, можат во голема мера да влијаат на тоа колку време е потребно. Имајте на ум, дека зрелиот не мора да значи подготвен, има различни правила за различни растенија. На пример:

  • Посевите што ги одгледувате за нивниот вегетативен дел (лисја, стебла, корени) треба да се соберат кога се млади, нежни и незрели. Босилек, брокула, зелена салата и ротквици се добри примери. Како општо правило, берете рано и често.
  • Овошјето како што се доматите и јаболката треба да се дозволи да созреат на растението. Има, се разбира, исклучоци од ова правило. Неколку од „овошјата“ што ги нарекуваме зеленчук (летни тиквички, грав, модар патлиџан, итн.) се многу подобри ако се берат додека се млади.
  • Тиквите не треба да се берат пред да достигнат зрелост, што најдобро се одредува од тестот за сликички. Зрелата тиква ќе има тврда кора која се спротивставува на пункција од сликичката. Зелените тикви нема да се развијат полнибоја во складиште.
  • Соберете го кромидот и компирот кога врвовите ќе почнат да умираат и ќе паднат.
  • Одберете пиперка и не грижете се дали е „зрел“ или не. Тие можат да се јадат во речиси секоја големина или состојба, но се највкусни кога се зрели. Пиперката што достигнала зрелост е со полна големина и ја добила својата конечна боја.

  Совет: Најдобро време за берба на вашата градина е рано наутро, веднаш по росата исушени. Тоа е затоа што вашите култури се поладни и имаат поголема содржина на вода и појасна текстура отколку во потоплиот дел од денот.

  Garden Tools

  Пред да започнете да собирате и копате сè што е на повидок, веројатно ќе сакате да размислите за некои од овие класични градинарски алатки кои ќе ви помогнат да ја олесните работата за вас и вашите култури.

  Ракавици. Овие ќе ве заштитат од гребени и трње, како и од било какви растенија кои природно ја иритираат кожата. Во комбинација со кошула со долги ракави, треба да останете без чешање во сите ваши градинарски напори.

  Остар нож. Корисен за сечење зеленчук како што се сквош, брокула и зелка, остар нож за кастрење треба да биде дел од вашата опрема за жетва.

  Hori Hori. Оваа алатка е високо ценета од професионални пејзажисти кои ја користат за сечење дрвенести стебла, пресадување, мешање на почвени измени и многу повеќе

  Ножици. Знам, знам дека ова е слично на остарнож. Само го истакнувам затоа што можат навистина да ни бидат корисни при сечење билки и лиснат зеленчук.

  Нижици за кастрење. Идеална алатка за берба на култури со дрвенести стебла како пиперки, тикви и сквош.

  Липа. Особено важно ако берете корен зеленчук, но бидете внимателни. Малку невнимателно копање може да резултира со скршени и оштетени култури.

  Складирање

  За успешно складирање на зеленчукот, треба да се земат предвид следните барања Внимание.

  Температура. Сладните температури (32 до 55˚F.) помагаат да се спречи губењето на влагата и го одложува растот на бактериите и габите кои предизвикуваат расипување на посевите. Имате еден куп зелени домати? Користете потопли температури за да ја зголемите брзината на зреење.

  Влага. Складираниот зеленчук брзо се збрчка и го губи квалитетот без соодветна влажност. Областите за складирање мора да имаат зголемена влажност за да се достигне идеалната релативна влажност од 80 до 90 проценти што ја претпочитаат повеќето зеленчуци. Влажниот песок, влажните вреќи со решетка и слоевите влажен мов од сфагнум ќе помогнат да се додаде влага.

  Вентилација. Собраниот зеленчук сè уште „дише“ и бара кислород за да се одржи нивниот висок квалитет. Винењето и распаѓањето на ткивото се минимизираат со соодветна циркулација на воздухот.

  ГИ ОДРЖУВА ПОСВЕЖИТЕ!

  Мисиркини кеси

  Зачувајте ги вашите жетви со заклучување на хранливата вредност на свежата градинакултури.

  Подебели од водечкиот бренд! True Liberty® чантите од Турција имаат одлична бариера за арома и ја блокираат хранливата вредност на производите и градинарските култури. Користете ги за складирање на зеленчук, сушени билки и резервни цвеќиња.

  Без разлика дали ги чувате вашите култури цели, ги замрзнувате или ги сушите, се исплати да откриете кои услови за складирање се најдобри за културите што сакате да ги зачувате . Еве неколку предлози кои ќе ви помогнат да започнете:

  • Зеленчукот може да се подели во следните групи за складирање: топло-сув за сквош и тиква; ладно-сув за кромид; сува за грашок и грав; и ладно-влажен за коренови култури и компири.
  • Ставете го зеленчукот во фрижидер со висока содржина на вода како што се лиснатите зеленило, сите членови на семејството на зелка, морковите и краставиците веднаш штом ќе ги соберете.
  • Компирите, кромидот, зимскиот сквош и слатките компири бараат период на лекување за да се подобрат нивните квалитети на складирање.
  • Цвеклото, зелката, кинеската зелка, карфиолот, кељот, празот и кромидот може да се складираат преку есенските мразови под прекривка. Бриселското зелје може да издржи малку замрзнување и може да се чува во градината неколку месеци.
  • Коренените култури (цвекло, моркови, пашканат, компири и репа) може да се остават дел или цела зима во градината каде што пораснаа. Кога земјата ќе почне да замрзнува, овој зеленчук може да се покрие со слама, сено или прекривка од лисја за заштита.Научете како да чувате домашен зеленчук овде.
  • Зеленчукот како што се лукот, кромидот, тиквата и зимскиот сквош, никогаш не треба да се чуваат во фрижидер. Тие најдобро функционираат кога се чуваат на темно место на температура од 50 до 60 °F. и нормална влажност.

  Совет: Одреден зеленчук не треба да се чува со јаболка бидејќи јаболката ослободуваат етилен гас. Етилен ќе направи моркови горчлив вкус и ќе го намали рокот на складирање на ирските компири и тикви.

  Конзервирање

  Конзервирањето на сопствениот зеленчук изгледа старомодно во нашето современо време. Но, конзервирањето е исто така современо. Тоа е технологија, која постојано се развива со подобра опрема за конзервирање и применета наука за кујната потребна за безбедно зачувување на снабдувањето со храна што исто така се развива.

  Зачувувањето на жетвата во тегли не поврзува со генерациите што се собрале во кујните во текот на години - ти благодарам, бабо! — да се произведуваат и други видови храна. Како што се чини дека некогаш со секоја генерација, конзервирањето денес ужива се поголема популарност меѓу милениумците.

  BALL® CANNING THERS

  Regular, сет од 12

  The доверлив бренд за одржување на вашиот летен труд свеж и подготвен за јадење.

  Нема едно решение кое одговара за сите за зачувување на жетвата во вашата градина! Редовните тегли за конзервирање со топчиња се класична, доверлива алатка за одржување на вашиот летен труд свеж и подготвен за јадење. Се продава во случаи од 12.

  Конзервирањето е неопходновештина за оние кои сакаат да ги хранат своите семејства здрава, домашна храна. Процесот бара совршена санитација и внимание на деталите. При конзервирање, нашата кујна станува лабораторија. Ние користиме специјализирана опрема, дури и ако е вообичаена како нови капаци од тегли за конзервирање. Од нас се бара да ги мериме состојките и да ги следиме температурите и воздушниот притисок. Не е време за „доволно блиску“ или „што и да е“. Здравјето на вашето семејство е загрозено (видете Совети за да се гарантира успех во конзервирање).

  Почетниците треба да се консултираат со една од целосните препораки подолу и потоа да добијат стара рака, да речеме пријател, сосед или роднина, кој знае што тие правиме за да ви овозможам да гледате и да помагате. Времето е добро потрошено.

  • Не сте сигурни кој метод на конзервирање - водена бања или конзервирање под притисок - да го користите? Еве табела (скролувајте надолу) за да ве води. Ако се сомневате, користете го садот под притисок. Некои видови храна ќе бидат безбедни за конзервирање во водена бања ако се додаде дополнителна киселина (сок од лимон или аскорбинска киселина).
  • Проверете ги новите и користените тегли за пукнатини, чипс или други мали оштетувања. Теглите кои не се во совршена состојба може да истечат храна и дополнително да се скршат под притисок.
  • Зачувајте ги и чувајте ги при рака упатствата на производителот за нов конзервир под притисок. Ова може да биде вашиот најдобар извор на детални информации за неговото правилно функционирање.
  • Сè уште го користите стариот сад за притисок на баба? Конзервите под притисок станаа пософистицирани со текот на годините. Ако вашиот конзерви е еден одоние котлиња со дебели ѕидови што датираат од 70-тите и порано, заменете ги.
  • Користете само рецепти од доверливи извори специјално дизајнирани за конзервирање. Таквите рецепти го земаат предвид типот, големината, содржината на pH и други важни променливи на она што се конзервира. Избегнувајте ја желбата да бидете креативни кога можете. Рецептите за конзервирање се помалку уметност, а повеќе наука.
  • Погрижете се да му дадете на вашиот сад под притисок доволно време - минимум десет минути на пареа - да го испушти воздухот од контејнерот низ тушот пред да го затворите или да го прикачите пондериран мерач. Неуспехот да се направи ова може да резултира со температури помали од микроби.
  • Конзервирањето на височина, почнувајќи од 2.000 стапки, може да бара повеќе време на вриење и притисок. Еве табела од добрите луѓе во Екстензијата на Државниот универзитет во Колорадо што ги наведува отчитувањата на притисокот што треба да се користат на различни надморски височини.

  Сушењето

  Сушењето зеленчук има посебни предности во однос на конзервирањето, замрзнувањето или другите методи на зачувување кои бараат екстремни температури. Сушената храна бара малку или воопшто енергија за складирање во споредба со замрзнатите производи за кои е потребно ладење и конзервираните предмети за кои е потребно готвење и вриење во сад (видете Чување на жетвата: сушење овошје и зеленчук овде). 30>

  STACK!T

  Направено од мрежа што дише која овозможува брзо сушење и максимална вентилација.

  The STACK!T® Дише за сушењеRack ви овозможува да зачувате цела жетва без да оштетите ниту едно растение. Цврсто е направен од склопувачки мрежен материјал кој е толку проклето едноставен и ефективен... ќе се запрашате како некогаш сте се снаоѓале без него!

  Суваниот зеленчук тежи помалку и зафаќа помалку простор на полица од конзервираниот. Тие ги задржуваат повеќето витамини и минерали подобро од конзервирањето или замрзнувањето. Тие не губат влакна. И тие не го губат вкусот. Тие го концентрираат.

  Еве што треба да знаете за да започнете со сушење градинарски производи дома.

  • Сушењето ја екстрахира влагата од овошјето и зеленчукот. Отстранувањето на оваа влага ги инхибира бактериите, мувлата и другите микроорганизми кои предизвикуваат расипување.
  • Сушењето на соодветни температури ги задржува природните ензими и исто така го спречува ензимското влошување за време на складирањето.
  • Топлите и помалку влажни услови го поттикнуваат најбрзо сушење.
  • Правилната циркулација на воздухот овозможува топлината и ниската влажност да ја завршат својата работа брзо и ефикасно.
  • Одржувањето на температурите околу 130-140 степени ги суши повеќето производи брзо додека ја зачувуваат неговата хранлива содржина.
  • Циркулацијата на воздухот - поместување на испарената влага подалеку од храната - го олеснува брзото сушење. Колку повеќе површината е изложена на движечки воздух, толку побрзо и поефикасно е сушењето.
  • Важно е тенкото сечење и оставањето простор околу производите за сушење.
  • Никогаш не наложувајте или натрупувајте овошје или зеленчук што се сушат во ан

  Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.