Брокула отпорна на топлина: причина за загриженост?

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Тој толку добар зеленчук - брокулата - е во вестите. „Тим од соништата“ од ботаничари, аграри и продавачи се собраа на Универзитетот Корнел за да создадат брокула што ќе расте во области каде што вообичаено нема да расте чувствителното на топлина. И тука лежи проблемот.

Бидејќи речиси сите комерцијални брокули се одгледуваат во Калифорнија, растението трпи неколку денови од транспорт пред да биде испорачано на средниот запад, јужниот и источниот пазар, време кое ја намалува брокулата од неговиот свеж вкус и прилепување. Новата хибридизирана брокула може да ја издржи релативната вечерна топлина и влажност што го отежна успешното комерцијално одгледување на брокула источно од Карпестите Планини. Њујорк тајмс ја има приказната.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од брокула

Хранлива моќ, домашната брокула победува се од пазарот.

Погледнете ги сите

Понуди на Planet Natural семиња од брокула за наследство кои не се третираат, не се ГМО и НЕ се купени од Seminis во сопственост на Монсанто. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување, а испораката е БЕСПЛАТНА!

Парчето е всушност двоен профил и на брокулата и на растителниот физиолог кој го предводи напорите за брокула, д-р Томас Бјоркман. Бјоркман, кој и самиот е вегетаријанец, замислил брокулата да ја направи полесно достапна на американските пазари. Тој, исто така, се обиде да го направи повкусен ихранлива. Очигледно му успеа. Новата хибридна брокула содржи повеќе глукорафанин, соединение за кое е откриено дека спречува рак.

Се тврди дека новата брокула, развиена од Марк Фарнам, федерален истражувачки генетичар со седиште во Чарлстон, С.Ц., се споредува со брокулата купена во земјоделски пазари или одгледувани во вашата градина. Застарените, понекогаш дрвенести, понекогаш гумени брокули толку несакани на повеќето деца и на одреден поранешен претседател, е резултат на комерцијалните сорти што се испраќаат и седат со денови во продавниците за храна. Оваа нова работа, се вели, има подобар вкус. Каде сме слушнале тоа порано?

Но, ова ново растение е хибрид, а не генетски инженерски организам. Иако е замислен во лабораторија под совршени услови, тој користи стандардна, традиционална хибридизација - не процес на генетска мутација што ги дефинира ГМО - за да ги спои неговите карактеристични особини. Многу критичари, често поддржувачи на ГМО, тврдат дека нема разлика помеѓу хибридите и ГМО; но, се разбира, постои. Значи, што би можело да не е во ред со новата брокула?

Изобилство. Бјоркман, во обид да ја пренесе својата брокула до фармерите и на пазарите, соработуваше со Монсанто, истите луѓе кои доминираат и во бизнисот со ГМО и со хибридни семиња. Написот на Times ја цитира Марион Нестле, професорка по исхрана на Универзитетот во Њујорк и автор на Политика на храна „велејќи декатоа е само дел од настојувањето на Монсанто да ја контролира семенската и прехранбената индустрија“. Дали една корпорација треба да има такво ниво на контрола врз работите од кои луѓето зависат? прашува таа. Во написот се наведува и дека Бјокман и Монсанто велат дека немаат намера да користат техники на генетски инженеринг кога станува збор за брокулата. (Монсанто веќе има изработено и ГМО летно сквош и слатка пченка.)

Еден од написите од статијата е нешто што веќе го знаеме: локално одгледуваната, по можност домашна брокула не може да се победи за вкус и исхрана . Го пофалуваме д-р Бјоркман за обидот да го донесе тој квалитет на масовниот пазар. Но, не можеме а да не бидеме цинични за сè што вклучува Монсанто.

Препорачани производи

100% хумус од Алјаска

Содржи чист, природно распаднат шумски хумус - - НЕМА полнила или адитиви.

Garden Compost

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Bio-Live Fertilizer

Специјална мешавина за да бидете сигурни дека вашите растенија се покриени од врвот на листот до коренот.

Риба Алјаска (5-1-1)

Сенаменска, дезодорирана Рибна емулзија за употреба на сите внатрешни и надворешни растенија.

Органска градинарска прашина

Нанесете кога првпат ќе се забележат гасеници и повторувајте на секои 7-10 дена или по потреба.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.