Целосен водич за растение, растење и берба на Lovage

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

По потекло од јужна Европа и користена со векови, одгледувањето лававица ( Levisticum officinale ) е лесно!

Лисјата , стеблата, корените и семките на оваа стара билка се јадливи и имаат многу вкус на целер, но посилни. Овие повеќегодишни растенија се големи - до 7 стапки високи - и многу цврсти, што значи дека нема да имате проблем да ги одржувате.

Ловаж бил сакан во средниот век и можел да се најде во повеќето кујнски градини каде што бил се одгледува за медицински и кулинарски цели.

Денес, најпопуларната употреба на билката е во супи, чорби и салати. Во Англија, традиционално се меша алкохолен ликер од ловажа со ракија како релаксирачки зимски пијалок.

Во овој напис, научете точно како да садите и одгледувате ловажа, како и совети и трикови кои ќе ви помогнат на патот .

Забавен факт: Во 12 век Света Хилдегард — позната по визии и пророштва — препорачала лаважа за ублажување на стомачни болки, кашлица и проблеми со срцето.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Ловаж (органски)

Популарен во текот на средниот век кога ловажата се одгледувала во повеќето кујни градини.

Ловаж од наследство може да додаде длабочина на вашите солени оброци. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување семе и испораката е БЕСПЛАТНА!

Ботаничко име: Levisticum officinale

Заедничко име: Lovage

Семејство: Apiaceae

Тип на растение: Повеќегодишна билка

Зони на цврстина: 3 – 9 (USDA)

Изложеност на сонце: Целосно сонце до делумна сенка

Тип на почва: песочна, глинест, добро исцедена

РН на почва: 6,5 – 7,0

Зрелост: 85-95 дена од семето

Висина: 4 до 6 стапки

Разред: 2 до 3 стапки оддалеченост

Брз водич: садење, одгледување и засилувач; Берба на Lovage

  • Огромно повеќегодишно растение одгледувано за лисја, стебла, корења и семиња
  • Додава вкус на целер на салати, супи и чорби; чаевите се прават од листовите
  • Започнете го семето во затворен простор 6-8 недели пред садењето на отворено откако ќе помине опасноста од мраз
  • Потребно е целосно сонце до светла сенка и богата почва, добро наводнета почва со многу додадена органска материја
  • Без проблеми со штетници или болести

Lovage Care

Lovage (Levisticum officinale) е повеќегодишна билка која припаѓа на фамилијата Apiaceae. Ова го прави поврзан со други билки и зеленчук, како што се магдонос, цилинтро, копар и анасон, како и со моркови и целер.

Поради сличноста во изгледот и вкусот со целерот, лавата често се нарекува како планински целер. Познато е и како растение за мирис или Maggi.

Растението ловец потекнува од Европа, Медитеранот и Азија. Во античка Грција и Рим, како и низ поголемиот дел од Европа во средниот век, бил широко користен и како медицински и кулинарскибилка.

Растенијата се тревни повеќегодишни растенија, што значи дека во зима тие умираат на земја и повторно растат на пролет. тие даваат прилично изјава во градината. Листовите се со средно зелена боја и изгледаат речиси точно како лисја од целер или рамни лисја од магдонос. Во средината на летото се појавуваат светло жолти цветови со пријатен мирис.

Светлина

Засади ловажа на локација со делумно до целосно сонце. Иако успева на директна сончева светлина, може да толерира некоја попладневна сенка, особено во потоплите области на растење.

Почвата

Почвата треба добро да се исцеди и да има pH вредност од околу 6,5, што е малку кисело . Најдобро расте во песочна, глинеста почва. Претпочита богата почва, за разлика од другите медитерански билки, затоа додавајте многу органска материја при садење.

Вода

Секогаш внимавајте почвата да биде доволно влажна за да се допре, но не и влажна. Кога почвата ќе се исуши, тоа може да предизвика лисјата да развијат непријатен горчлив вкус. Додајте слој прекривка, како што се компост, тресет или дури и исечоци од трева, во вашата градина за да помогнете во задржување на влагата во почвата.

Температура

Lovage претпочита температури повисоки од 60 степени целзиусови кога сее, но зрелите растенија можат да толерираат студ и се отпорни на ладно до -5 степени целзиусови.

Ѓубриво

Во текот на сезоната на растење, дајте им на растенијата чај со компостили разредена рибна емулзија. Секоја пролет, поправете ја почвата со мешање во стар компост или комерцијална органска мешавина за садење.

Употреба на Lovage

Можете да го одгледувате ова повеќегодишно растение за уредување или кулинарски цели . Во кулинарски препарати може да се користат свежи или сушени листови од растението ловец. Свежи листови може да се додадат во супи, салати или други јадења за да се додаде вкус.

Се одгледува поради неговите стебленца и зеленило, кои се користат за ароматизирање на храната, особено на месото, и за правење билен чај. И неговите семиња и ризоми, кои се подземни стебла, се користат како ароми во ликери и кондиторски производи.

Ловаж има сладок вкус споредлив со целерот. Цветните врвови се собираат поради нивното есенцијално масло, кое се користи во аромата и парфимеријата.

Постои долга историја на користење на растението и неговите делови за медицински цели. Пред да користите ловажа поради која било медицинска причина, секогаш погрижете се да побарате лекарски совет од вашиот давател на здравствена заштита.

Ќе забележите неколку додатоци, вклучително и ловажа на пазарот. Сепак, важно е да се напомене дека во Соединетите Американски Држави, додатоците во исхраната не се регулирани.

Ова значи дека Управата за храна и лекови (ФДА) не ги одобрува за безбедност и ефикасност пред производите да се пласираат на пазарот.

Ако земате какви било лекови, ловажата може да има потенцијални интеракции со нив што треба да се отстранатвашиот лекар или фармацевт пред да почнете да го консумирате редовно.

Како да се засади и одгледува ловаж

Подготовка на локацијата

Lovage претпочита целосно сонце отколку светла сенка и богата, органска почва оптоварена со влага. Пред да садите, размислете колку простор може да се посвети на одгледување на оваа атрактивна билка.

Зрелите растенија ќе достигнат висина од 4 до 7 стапки, што ја прави совршена позадина за секоја градина. Расте добро и во големи контејнери! Прочитајте ја нашата статија Како да започнете градина со билки за повеќе информации.

Забелешка: Во средината на летото, зеленикаво-жолтите цветови на ловажата привлекуваат голем број на корисни инсекти и опрашувачи.

Како да се засадат семиња од ловажа

Лавијата добро расте од семето. Кога температурата на почвата ќе достигне 60 ° F надвор, директно посејте семе од ловажа. Семето треба да се распрсне над подготвената почва и лесно да се покрие со песок.

Алтернативно, започнете во затворен простор 6-8 недели пред садење надвор. Сее 1/4 инчи длабоко. Семињата ќе никнат за 10-14 дена.

Кога веќе нема ризик од мраз и вашите садници имаат најмалку две групи вистински лисја, можете да ги пресадите во градината.

Пополнете вашата почва со компост, добро расипано ѓубриво или органско ѓубриво за сите намени за да се промовира здрав раст и ископајте дупка со големина на коренот. Проверете дали почвата е добро наводнета и набиена.

Како да се бере и складира Lovage

Lovage можеда се соберат по првата вегетативна сезона. Како и кај повеќето кулинарски билки, исечете ги наутро откако ќе се исуши росата. Немојте да ги миете листовите или ќе се изгубат ароматичните масла.

Лавејот најдобро се користи свеж, но може да се чува замрзнат во пластични кеси или сушен. За да се исушат, врзете ги сечињата во мали гроздови и закачете ги наопаку во добро проветрена, темна просторија (гледајте Како да се сушат билките — видео).

Упатства за заштеда на семиња за растението Lovage

Растенијата произведуваат огромни глави семиња. Оставете ги да се исушат; извадете и соберете. Главите на семето, исто така, може да се стават во кеси за да се фатат семиња кои зреат.

Чести инсекти и проблеми со болести во Ловаџ

Ловаж е ранлив на напад од минувачи на лисја, кои се мали отрепки кои го тунелираат внатре лисја. Овие тунели се цик-цак веднаш под површината на листот.

Поголемиот дел од времето, само неколку лисја се погодени, а остатокот од растението е неповреден. Идентификувајте ги и отстранете ги заразените лисја, а потоа отстранете ги. Ова ќе ги отстрани и отрепките.

Вошките вошки исто така може повремено да бидат проблем, како и црвите од магдонос.

Растеницата ретко се вознемирува од растителните болести, но внимавајте на рани дамки или дамки на лисјата кои понекогаш може да се појават.

Препорачани производи

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Почва за почва

Направено од 55% рециклирана гума иможе да се користи над или под земја.

Успех на растенијата (3-1-2)

Мешавина од корисни габи кои се добро прилагодени за широк спектар на почви и растенија.

Биодинамичен компост

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или нешто синтетичко!

Ѓубриво за сите намени

Обезбедува балансирана исхрана брзо, но сепак продолжува да се храни неколку месеци.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.