Echeveria Succulents - Како да растете & засилувач; Грижа за сите видови

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Echeveria е цветен сукулент кој е роден во области како Мексико, Централна Америка, Јужна Америка и други региони на долната хемисфера. Тие изгледаат како шилести розети и ги има во различни големини, бои, квалитет и избор.

Echeveria

Има многу буцкасти сорти и форми на сукуленти ечеверија . Сукулентите што ги произведува ечеверијата се особено убави по изглед. Тие доаѓаат во голем број на различни бои на сите им се допаѓаат како виолетова, сина и зелена. Хибридите на сочниот ечеверија доаѓаат во егзотични нијанси. Тие се вообичаени домашни растенија со аранжмани кои се наоѓаат во прозорецот на кујната или бањата со изложување на сонце и влажност и ги има во сите видови големини, форми и зеленило.

Видови на ечеверија

  • Echeveria agavoides – Црвените рабови на билката зелена ечеверија се причината зошто оваа сорта е наречена „кармин“.
  • Echeveria elegans – Со бисерни тонови, овие Растенијата ечеверија ќе испратат високи стебла со цветови со жолти врвови.
  • Echeveria gibbiflora – Ова растение ечеверија може да има розети до висина од 16 инчи. Листот во облик на лажица е црвено-зелен и дава црвен и жолт цвет.
  • Echeveria harmsii – Лисја ечеверија со розова врвови и зелена боја и цвет од портокал.
  • Echeveria laui - Овие растенија ечеверија растат само до висина од 6 инчи, но имаат сина боја.сиви лисја. Цветовите на ечеверијата се боја на праска.
  • Echeveria minima – Помали сорти на ечеверија со густи листови кои имаат слабо розево.
  • Echeveria peacockii – Гордиот „Паун“ ги покажува своите црвени рабови на розета на сино-сиви лисја кога ја прима целосната сила на директна светлина.
  • Echeveria pulvinata – Нејасниот лист му го дава името „ Шенил“. Пролетта носи портокалови цветови на растението ечеверија со светло зелен лист со црвени врвови.

Што се сукулентите?

Ечеверијата и другите сукуленти се популарни домашни растенија кои го сакаат попладневното сонце и прават одличен додаток на секој зелен палец. Луѓето го одгледуваат овој род со години и тие можат да се најдат во многу делови на светот од Парагвај до Хаваи до Тексас до Канада до Шпанија. Овие сукуленти од ечеверија се пријателски настроени за домашни миленици со многу видови со ниска токсичност. Достапни се, прават одлична позадина за фотографирање и. видео, и се популарни кај многу различни возрасни групи.

Една од попознатите сочни сорти се растенијата кактуси. Сукулентите се популарни за одгледување во саксии и можат да напредуваат во затворени простории. На отворено, барањата вклучуваат добро исцедени градинарски кревети (карпести градини), добра количина на светлина, влажна до топли температури, мала сенка и хранливи материи. Ако вашата област е подложна на дожд, треба да внимавате за време на влажни или мразни периоди со инвестирање во стаклена градина вовашите градини.

Ако се обидувате да идентификувате сукулент, започнете со неговата форма. Погледнете дали неговото стебло има шила или е подебело. Како што расте, дали аранжманите имаат нешто што виси над работ? Ќе има и други индикатори како форма, големини, дијаметар, текстура, зеленило и боја. Потоа имате информации за да започнете со вашето семејство пребарување.

Echeveria Care

Ова растение сака сува почва и пустински услови, има потреба од малку вода и може да се групира во саксии или контејнери за раст на внатрешната куќа. Тие претпочитаат суша отколку дожд, па затоа малку наводнуваат, но ќе треба да внимавате на мразот.

Домородците во пустината, можат да земат малку наводнување, но само ако има доволно време за запоставување помеѓу. Можете да користите комбинација од три работи, мешавина од кактус, почва за саксии и компост во саксијата. Погрижете се садот да има доволно дупки за да помогне во ослободувањето на влагата. Без добра дренажа, една причина за проблем со садењето е коренот и гниењето. Тоа е код на растението ечеверија за помалку вода и поголема помош.

Не дозволувајте прекумерното наводнување да се акумулира во центарот на мајката розета. Ова исто така ги прави областите на растението склони кон гниење на корените. Кастрењето се врши со отстранување на мртвите лисја од дното. Ако сте тешки раце, тоа може да резултира со трага и кожата на листот нема да изгледа ни приближно убаво на растението.

Ако оплодувате, користете мешавина со ниска содржина на азот и разредете ја. Тоа е многулесно се предизвикува изгорување на вештачкото ѓубриво кај сукулентите, така што недостатокот на ѓубриво не предизвикува неутрализирање кај овие растенија на ечеверија.

Репродукција

Размножувањето на ечеверијата функционира со испраќање на бебиња. Одгледувачите може да се најдат токму против растенијата ечеверија. Главната розета обично се нарекува „кокошка“, а гранките се нарекуваат „пилиња“. Всушност, ако одите да ги купите во расадник, продавачите ќе знаат точно што барате. Постојат два методи за градинарите да одгледуваат видови ечеверија.

Ако сакате, можете да го одделите новото растение од неговиот родител. Треба само да се извлече со леснотија. Не треба да почнувате од семиња или светилки. Огранокот треба да има закачени корени и можете само да се засадите каде сакате и ќе дојде до раст.

Друг начин е да земете сечи од листовите од главниот дел на растението ечеверија. Оставете ги сечињата од ечеверија да се исушат на сонце. Оригиналниот лист ечеверија ќе вене, ќе стане компост и ќе останете со нова, розета на вашето растение ечеверија.

Понекогаш растенијата ечеверија ќе станат вретено. Ако тоа се случи, помогнете во грижата за него со сечење на горниот дел од стеблото.

Поставување во саксии

Потребно е саксиите да имаат доволно дупки на дното за добро одводнување. Почвата ќе се лизне низ тие дренажни дупки. За да го спречите, вметнете парче весник, послужавник, чинија или чист филтер за кафе. Оваќе остави количеството на вода да се исцеди без да се троши почва за саксии.

Пополнете го садот со мешавина за саксии за кактус или со сенаменска градинарска почва со некои делови од песок или перлит. Проверете дали сечињата од ечеверијата или листот ечеверија се над работ на контејнерот и нежно допрете ја почвата и песокот за да се осигурате дека корените се сигурни.

Во градината, пронајдете го вистинското место и ставете го растението ечеверија во земја , натрупување на почвата и потоа нежно забивање на корените за да се зацврсти растението на место. Прекривка за одржување на температурата на почвата и за одвраќање на плевелите со кастрење по потреба околу сочната ечеверија што се произведува.

Штетници

Главната закана или ризик од штетници или бубачки се мешунките (род Plannococcos). Тие ќе патуваат од саксија до саксија и ќе бараат растенија со меко стебло, особено како сочниот ечеверија.

Добриот проток на вода ќе го наруши хранењето на брашното. Како алтернатива, можете да ја допрете површината на секоја брашно бубачка со памук натопена во алкохол за триење. Алкохолот мора да дојде во директен контакт со бубачката за најдобри резултати.

Цвета

Echeveria ќе испрати цветни стебленца во облик на ѕвонче. Во зависност од растението, ехевериите може да бидат тонови на портокалова, црвена или бела боја. Тие ќе цветаат во секвенца со изворот на цутот кој изумира во корист на новата пупка на крајот од стебленцето.

Кога ќе се појави цутот зависи од температурата, но првенствено одпрашање на сончевата светлина промени што ги добиваат. Забележете дека тука се работи за интензитетот на светлината, а не за времето. Овие не се едногодишни, па ќе се враќаат со години.

Заклучок

Можете лесно да измешате и споите асортиман на Echeveria во прекрасни групи. Започнете со поголемото растение ечеверија во центарот, а потоа работете нанадвор. Ако сакате да организирате сорта или серија сорти што е во ред.

Растењето на ечеверијата и грижата за ечеверијата може да биде едноставно! За повеќе информации, погледнете во расадници или билтен или водич од одредена веб-локација како нашата со блогови создадени за нега на растението ечеверија.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.