Габи кафеави гнили: симптоми, третман и контрола

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Научете како природно да ги идентификувате, спречите и контролирате габите на кафеавото гниење — без прибегнување кон токсични хемиски третмани!

Најчестата габична болест која ги погодува цветовите и плодовите на бадемите, кајсиите, црешите, праските и сливите. Кафеното гниење ( Monilinia fructicola ) презимува во мумифицирано овошје (на дрвото и на земјата) и заразени гранчиња.

Болеста најпрво ги инфицира цветовите во пролетта и повторно расте во малите гранки до предизвикуваат ракови кои можат да ги убијат стеблата. Голем број стебла што носат цветови се убиваат кога болеста е тешка. Мртвите цвеќиња често остануваат прикачени во текот на летото. Плодовите во развој или зрели плодови покажуваат кружни или кафени дамки кои брзо се шират по површината и се создаваат светло сиви маси на спори на изгниените области. Расипаното ткиво останува релативно цврсто и суво.

Спорите на кафеавото гниење се пренесуваат со ветер, дожд и инсекти до отворените или неотворените цветови и младите ластари. Ако има вода - или од дожд, роса или наводнување - на површината на цветот, спорите можат да 'ртат и да навлезат во растението. Развојот на болеста се одвива во широк температурен опсег и цвеќето може да се зарази од моментот кога пупките се отвораат до паѓањето на ливчињата. Под поволни услови, кафеавото гниење брзо се шири и цела култура може целосно да се уништи на дрвото.

Третман

  1. Изберете отпорни сорти секогаш кога е можно.
  2. Правиотстранувањето и уништувањето на заразените растителни делови помага да се прекине животниот циклус на болеста кај поединечни дрвја и мали овоштарници и може да биде доволно за да се задржи кафеавото гниење под штетното ниво.
  3. Важно е да се гребе и да се отстрани паднатиот овошје или остатоци од под дрвјата.
  4. Повремено кастрете ги дрвјата за да ја подобрите циркулацијата на воздухот. Исто така, водата одоздола за да не ги намокри цветовите, зеленилото и овошјето.
  5. Користете Tanglefoot® Pruning Sealer за запечатување на сите исеченици и рани и заштита од инсекти и организми од болести.
  6. Подготвен за употреба бакар фунгицидите или сулфурните прашоци треба да се нанесуваат неделно на заразени дрвја, почнувајќи кога цветовите штотуку почнуваат да се отвораат и продолжуваат во текот на сезоната на растење. Доколку е можно, наменете го времето така што ќе следи апликацијата 12 часа суво време.
  7. Organocide® Plant Doctor е системски фунгицид пријателски настроен кон земјата, кој делува низ целото растение за да се бори против голем број болести на украсни производи, трева, овошје и многу повеќе. Нанесете како фолијарен спреј (1 лажиче/галон вода) за да се борите против овој деструктивен проблем со каменото овошје.
  8. Со содржината на сулфур и пиретрини, Bonide® Orchard Spray е безбеден концентрат со еден удар за напади од инсекти и габични проблеми . За најдобри резултати, нанесете го како заштитен спреј (2,5 oz/галон) на почетокот на сезоната. Ако има болест, инсекти или влажно време, измешајте 5 мл во еден галон вода.Темелно испрскајте ги сите делови на растението, особено новите ластари.

Препорачани производи

течен бакар

Користете за борба против широк спектар на габични заболувања без токсични отрови!

Фунгицид за растенија од сулфур

Нанесете го како спреј или прашина за лекување на повеќето болести на овошјето, цвеќето и зеленчукот.

Доктор на растенија

Еко-пријателски систем за употреба на трева, овошни дрвја, зеленчук и друго!

Orchard Spray

Овој производ со еден удар штити од вообичаени напади од инсекти и габични проблеми.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.