Глава зелена салата: садење, одгледување и берба

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Кога станав сноб од зелена салата? Тоа беше уште во мојата младост, отприлика во исто време се заинтересирав за здрава исхрана и градинарство. Бев воспитан на зелена салата од ајсберг, онаква што доаѓаше од самопослуга со големи бледи глави. Мама би ги искинала листовите, ги ставала во сад и воила! Салата. не ми пречеше. Тие невкусни лисја се само начин да го добиеме тој сладок, комерцијален прелив за салата во портокалова боја во устата. Види мамо! Јадам зеленчук!

Потоа научив за лисната зелена салата. Како прво, имала повеќе хранливи материи од зелената салата, која е над 95% вода. Тогаш не можевте да најдете лисна салата во продавниците (начин). Но, можете да го одгледувате во вашата градина. И растеме го направивме. Зелен мраз, елен јазик, црносеме Симпсон; сите почнаа да заземаат простор во градината. Потоа дојдоа мешавините на mesclun и бевме целосно закачени. Го засадивме рано на пролет и често почнувавме со берба во јуни. Научивме за последователни жетви и секундарно садење. Ја засадивме кон крајот на август во нашата ладна рамка која ни даде жетва до есен.

Главата салата не се споредуваше. Некаде на патот почнавме да веруваме дека зелената салата е целосно вода и нема никаква исхрана. Исто така беше потешко да расте. Може да изберете зелена салата во рок од 30-40 дена. Но, беа потребни 70 дена или повеќе пред да се соберат зелена салата. Главата зелена салата исто така бара многуповеќе наводнување (види 95% вода погоре). Лисната зелена салата дозволи да се „пресече и повторно да дојде“. Откако беше собрана зелената салата, тоа беше готово. Главата зелена салата, исто така, изгледаше повеќе склона кон штетници и болести.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од зелена салата

Лесна за растење и брзо созревање, зелената салата е градина во дворот омилена.

Прикажи ги сите

Лесна за одгледување, брза за созревање марулата од наследство е омилена во градината. Упатствата за садење се вклучени со секое пакетче со семе, а испораката е БЕСПЛАТНА!

Но, најголемиот проблем со одгледувањето на зелената салата се појави во средината на летото кога стана жешко. Главата зелена салата би ја изгубила главата. Листовите ќе се рашират и ќе пожолтеле. Кога нашата многу собрана лисна салата почна да се завртува и да оди на семе, нашата неожнеана, незрела зелена салата ќе се распадне. Потешко е да расте, помалку хранливо, повеќе бара вода… зошто некое тело би се мачило да ја одгледува?

Па, се предомисливме. Потребно беше само да ја посетиме градината на нашата соседка кон крајот на минатото лето и визијата за нејзините прекрасни, тесни глави од брилијантна зелена зелена салата од санта мраз, центрирани на сопствената палета на распространети, преклопени лисја. Тие беа нешто прекрасно, што укажува на слика на Џорџија О'Киф (како што најдобро знам, таа никогаш не насликала глава од зелена салата). „Како го направи тоа?“ Прашав. „Тоа беше нешто како предизвик“, призна нашиот пријател.

И тука се: причините да се одгледува зелена салата. Готово правилно,тие се естетски пријатни, голем зелен цвет кој расте директно од земјата. Втората причина? Тие се предизвик. И ако има нешто како градинарите, тоа е предизвик. Познаваме градинар кој одржува живи пар банани на остров во Пуџет Саунд и друг кој има намера да бере дињи во градина на голема надморска височина која едвај поминува 60 дена помеѓу мразови (а уште помалку помеѓу снежните врнежи). Зошто го прават тоа? Тоа е предизвик. И кога ќе успеете да надминете предизвик во градината, буквално го вкусувате успехот.

Како и речиси сè што одгледувате дома, зелената салата од ајсберг од градината е повкусна од она што го купувате во продавницата. Ако сте ја чувале наводнувана, таа ќе биде крцкава и, за разлика од оние бледите листови од зелената салата во самопослуга, полна со хлорофил што го одржува животот. Ќе добиете дел од зелениот вкус што љубителите на салата го уживаат кога доаѓа од лисната зелена салата.

Секако, не може да се надмине фактот дека темните лисни зелена салата се нутритивни моќници во споредба со зелената салата. Но, не се чини дека зелената салата има не исхрана. Има прилично количество на витамин К и скромни количини на витамин А. И не заборавајте дека е содржината на брутална храна, дури и ако е само 1 грам по чаша. Еден од нашите поценети добавувачи на семиња за наследство (салата од ајсберг датира повеќе од 110 години) изненадувачки ја истакнува нејзината „ниска исхрана“. Разговорза чесноста на пазарот.

Сепак, оваа година растеме санта мраз. И беше добро благодарение на студеното време што го имавме. Вкрстени прсти. Нашиот дописник од Санта Фе, Ново Мексико, сепак, известува дека главата на зелената салата во градината во заедницата е целосно рамна сега кога горештините почнаа. Тој ги забележува нивните посебни проблеми. На над 7.000 стапки надморска височина, мразот доаѓа доцна во пролетта, што го одложува сеидбата или започнувањето во градината. Но, летото доаѓа брзо. За главите марули бараат долга, ладна сезона на растење. Затоа е совршен за места каде што има ладни, облачни лета, места каде што слатката пченка и доматите се предизвик (види погоре).

Еве неколку совети кои може да доведат до успех на зелената салата, без разлика (добро, некои е важно) каде живеете.

Прво, изберете ја сортата што најдобро одговара на вашите регионални услови за одгледување со тоа што ќе ги прашате членовите на локалниот градинарски клуб или службата за проширување. Некои услуги за проширување може да се обидат да го обесхрабрат неговото одгледување во вашата област (Илиноис ги има тие топли, средината на летото). Заборави го тоа. Направете го тоа предизвик. Започнете ги садниците во затворен простор, а потоа ставете ги под капак во ладна рамка или во градината под пластичен бокал со млеко пред (но не многу напред) од последниот мраз. Не дозволувајте садниците да станат премногу големи пред пресадување. . . тие ќе станат рамни и нема да формираат цврста глава еднаш во градината. Прочитавме каде има садници од зелена салатаможе да се чува до две недели во фрижидер пред да се пресади, но ние самите не сме го пробале ова.

ТОА Е ОРГАНСКО!

Веганска мешавина (3-2-2)

Направено од растителни материјали и минерали, без животински производи или нуспроизводи.

Ако барате растителна исхрана без животински производи, Мешавина за веганско ѓубриво Down To Earth® ја има само мешавината што ви треба. Сите состојки се добиени од растенија, давајќи им можност на веганските градинари да додадат есенцијални минерали и хумински киселини од растенијата, океанот и земјата.

Работете многу компост и органска материја во почвата пред пресадување или директно сеење . Ако користите трансплантација, работете и во некое ѓубриво со висока содржина на азот. Марулата е скромно тежок хранител и азотот ќе поттикне брз раст. Немојте да внесувате многу азотни ѓубрива во вашата почва пред директното сеење. Може да го обесхрабри ртењето. Почекајте садниците да бидат на добар пат и потоа употребете разредени мери ѓубриво за риби, или компост и чај од црви.

Марулата е толерантна на делумна сенка. Побарајте ги овие места во вашата градина за садење зелена салата, особено во региони каде што летата се топли и суви. Вода темелно. Штом листот од зелена салата ќе почне да гори на врвот или ќе пожолти, станува болка во очите (види естетика погоре). Обезбедувањето сенка за вашите растенија е исто така добра идеја. Сепак, проверете дали има многу вентилација.Не сакате да се прегреат.

На места каде што летата се очекувано жешки, обидете се да ги стартувате вашите растенија во затворен простор на ладно место, да речеме во подрумот, и да им обезбедите ладна светлина, како онаа од флуоресцентните светилки T5. Трансплантирајте веднаш штом летните горештини се подигнат, а потоа држете ги прстите вкрстени за растенијата да созреат пред деновите да станат премногу кратки. Еднаш пораснав неколку главици зелена салата од санта мраз што презима во нашиот крајбрежен град во Јужна Калифорнија, а потоа полета кога денот почна да се продолжува во март. Повеќето градинари не се благословени со таква блага клима.

Не сте подготвени за предизвикот? Или немате никаков успех? Салатите од типот путерглав со нивните тесни листови и крцкава текстура се добра замена. Ние, исто така, сакаме марули од Romaine со нивните дебели лисја и остар залак. Но, тие, исто така, можат да бидат чувствителни на топлина. Внесете ги што е можно порано.

Искуство со зелена салата? Или можеби едноставно не мислите дека тие вредат мака со оглед на нивната инфериорна хранлива содржина? Кажете ни ги вашите практики и мислења.

Препорачани производи

Органско пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управувано.

Риба Алјаска (5-1-1)

Сенаменска, дезодорирана риба емулзија за употреба на сите внатрешни и надворешни растенија.

Оброк од луцерка (органски)

Добиени од сонце излечена, негенетски модифицирана луцерка која есвежо измелен.

течен екстракт од ламинарија

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Оброк од крв (13-0- 0)

Силен извор на бавно ослободување, органски азот за СИТЕ видови растенија.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.