Градинарски подароци за деца

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Не знам за вас, но овој викенд имам намера да направам празничен шопинг. Повеќето градинари се подготвени, трудољубиви видови и сигурен сум дека многу од вас го завршиле купувањето или се на добар пат да го заокружат (хо хо!). Јас обично не се тркалам така. Но, дозволете ми да ја дадам истата изјава што ја давам цела година - купувајте локално - и ајде да ја погледнеме таа колумна на списокот за купување што често може да биде најтешка: деца.

Често се вели дека подароците треба да го одразуваат давателот како и оние кои го примаат подарокот. Мојот - и се надевам вашиот - интерес за органско одгледување и за сите природни нешта често се огледува во подароците што ги давам. Тоа може да биде лесно кога им давате на возрасните. Деца? Сè изгледа пластично, за еднократна употреба и често дизајнирано да го отепува умот наместо да го стимулира. Но, што ако, само што ако…

ИЗГРАДЕН ДА ТРАЕ!

Помлад сет од 3 парчиња

Вклучува мистрија со дрвена рачка, гребло и вилушка. Сè е подготвено за повеќечасовна каллива забава!

Овие алатки ќе ви помогнат да ги најдете во градината или песокот, а изгледаат исто како оние на мама и тато! Комплетот 3-делни алати Junior Garden вклучува рачна мистрија со дрвена рачка, гребло и градинарска вилушка. Сè е подготвено за повеќечасовна забава со пита од кал!

Постојат голем број подароци во градината и еколошки ориентирани на кои децата би биле забавни. Дополнителна корист: тие може да доведат до доживотен интерес за одгледување на сопствени цвеќиња изеленчук. Тие не само што се одлични, привлечни активности околу куќата, туку може да направат и добар проект за претстојната сезона на училишен саем за наука.

Почетокот на семето прави одличен семеен проект и нуди голем број на идеи за подароци. Термичка за почеток на семето или самостојна топла куќа може да биде само билет за вашиот помлад градинар да ја започне семејната градина. Може да составите цел пакет - подлога за загревање или топла куќа, саксии и станови за 'ртење, вреќа со органска почва за саксии (завиткувањето на ова би требало да биде предизвик и може да го наруши дури и највештиот подарок), можеби дури и некои пакетчиња со семиња како полнила за чорапи - сè што ќе му треба на вашиот мал зелен палец. Децата од сите возрасти можат да започнат со почеток - се разбира, на помладите ќе им треба повеќе насоки - а постарите ученици со добри вештини за читање и планирање можат сами да преземат проект за почеток (речиси) сами. Бонус: планирањето, садењето и грижата за новозасадените семиња може да биде само активноста што им е потребна на вашите деца во тие денови пред повторното започнување на училиштето.

Дали дете кое било особено добро или едноставно се чувствува екстра дарежливо оваа година? Самостоен систем за светло T5 може да биде нешто за амбициозниот градинар во затворен простор. А може да се покаже непроценливо и за вашите домашни растенија. Одгледувањето растенија во затворен простор е една од најдобрите активности што можеме да ги замислиме за да преживееме долгомесеци од зимата. Грижата за растенијата под таква светлина - не е многу жешко, како големите светла за растење HID и затоа е релативно безбедна (секогаш внимавајте на кој било електричен предмет) - учи на одговорност, како и на градинарски вештини. Се разбира, вие сте деца само ќе помислите дека тоа е забавно.

Се разбира, има и други активности поврзани со градинарството кои не се само забавни, туку и едукативни. Најдобро, за исклучително љубопитни деца, е корпата за црви. Не само што вашите деца ќе можат да гледаат и да одгледуваат едно од омилените суштества на сите - црви! - но тие ќе научат за рециклирање, распаѓање и добро управување со земјата додека ги чуваат остатоците од кујната надвор од депонијата во вашиот град. Се разбира, во зависност од тоа каде живеат, тие можеби ќе треба да почекаат до пролет пред да ги купат малите мрдачи кои ќе ја завршат напорната работа за компостирање на кујната. Во меѓувреме, зошто да не ги прочитате?

Сакате нешто понапредно за вашиот научник од средно или дури средно училиште? Самостојниот бокаши систем ќе се справи со речиси сè што може да фрли вашата кујна, вклучувајќи млечни производи и коски. Еднакви делови од биологија и хемија, кофата за бокаши е одличен подарок за секое еколошки настроено семејство. И тоа ќе резултира со моќен, природно ѓубриво чај кој потоа може да се користи во вашата стаклена градина и градина. Мудра забелешка: не давајте ни едно од овие на мама. Таа поминува доволно време вокујна. Но, тато или децата? Фер игра. Наставниците по природни науки забележуваат: процесот на бокаши дава многу можности за применето учење. Можеби еден за училницата? Од она што се сеќавам на училишната кафетерија, не би требало да имате проблем да ја наполните.

Секоја активност што го зближува семејството е одлична, особено оние што вклучуваат градинарство и подготовка на храна. Еве одличен подарок за родителите. Тоа ќе им помогне да ги вклучат децата на отворено и во кујната, токму она што го сакате. Ви требаат други идеи за децата? Имаме секакви предмети дизајнирани само со нив на ум. Ви требаат чорапи за луѓе од сите возрасти? Посетете ја нашата продавница за малопродажба ако сте доволно среќни да живеете во или во близина на прекрасниот Боземан, Монтана, и проверете ги книгите, природните производи за здравје и убавина, капи, градинарски ракавици итн, итн. Ако не сте во близина или не планирате да поминете време во посета на нашите возбудливи скијачки патеки со семејството оваа празнична сезона? Еве ти. Можеме ли да предложиме испорака од два или три дена? Не би сакале Дедо Мраз да се појави доцна.

Препорачани производи

Живи бубамари

Овој роден вид бубамара е најпознатиот достапен градинарски предатор.

Црвени црви за вртење

Црвени мрдачи ( Eisenia foetida ) го претвораат отпадот од храна во одлеаноци богати со хранливи материи.

Молиени јајца од богомолка

Испорачани како кутии за јајца, богомолките за молитва бараат неколку недели топли температури за дасе отвораат.

Can O Worms

Брз, без мирис и вселенски ефикасен начин за рециклирање остатоци и лупења -- во текот на целата година!

Комплет за живи пеперутки

Откако ќе ги подигнете пеперутките, искусете ја радоста да ги пуштите во вашиот двор!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.