Градинарство со кофи од 5 галони

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

По нашата објава за градинарски алат, еден пријател спомна дека сме изоставиле една важна: кофата од пет литри. „Градинарите прават работи со кофи што не можеме да ги замислиме“, воодушеви тој. „Тоа е навистина алатка за илјада намени. Сè уште има употреби за кои никој сè уште не сонувал.“

Можеби претерува. Но, сите видови кофи се корисни алатки, добри за носење, мешање и подигање. И ако се користат, кофи од 5 галони за храна (никој не треба да ви каже да се држите подалеку од оние што држат боја или други токсични материјали), тогаш придонесувате за одржливоста со тоа што ги чувате тие корпи надвор од депонија.

Секако дека можете да купите сосема нови кофи во продавниците за хардвер и градежни материјали. Но, тие се достапни за чистење од некои ресторани, пекари и продавници за храна. Овие често доаѓаат со вградени капаци. Никогаш не е болно да се праша.

ОДЛИЧНО ЗА ДОМАТИ!

Кофи (5 гал.)

Добро за различни намени, вклучително и изградба на сопствен хидросистем .

Идеален за сите видови апликации! Оваа цврста пластична кофа од 5 галони е цврста како шајки и ќе ја задржи формата, без оглед на употребата. Може да се наредат една врз друга за да заштедите простор за време на складирањето... и лесно се раздвојуваат!

Повремено, ќе ви биде побарано да платите долар или три за чисти, цврсти користени кофи со капаци. Вреди.

Можеби мирисааткисели краставички што некогаш ги држеа - замрзнувањето е уште еден рефус производ што често доаѓа во кофи од пет литри - но мирисот ќе исчезне откако ќе влечете неколку товари ѓубриво или што и да е.

За употреба во градината и кампување ние' користев кофи во кои некогаш се наоѓаше сапун за перење. Беше малку проблем да се извади сета пена од нив, но откако тоа беше постигнато, тие беа одлични за секакви работи.

Прво почнавме да користиме кофи од пет литри за кампување со автомобил, носење огревно дрво, носење вода од потокот (за гаснење на огнот), а нашата омилена употреба: како седиште. Втората кофа ја држеше нашата 10-инчна холандска печка и опрема за готвење (тоа беше тешка кофа за носење далеку). Имавме лимена кофа со дрва и јаглен, но не можеше да седнеш на неа. Кофа од пет литри со капак е одличен начин да се складира јаглен и да се чува сув.

Сега често користиме цврста кофа од пет галони како седиште додека одиме надолу по трските од бобинки берејќи малини. Носиме едно додека плевеме, фрлајќи ги свежо извлечените виновници во корпата за безбедно и лесно отстранување.

Ќе ги измешаме компостот и другите додатоци заедно во кофа од 5 литри и ќе ги ископаме по потреба. Ако имаме дополнителна домашна почва за саксии, ја складираме во кофи од пет литри со капаци.

Еднаш сме измешале неколку лажици течно ѓубриво за риби во кофа од пет галони полна со вода , мислејќи дека тоа ќе ни помогне да ја добиеме пропорцијатаправо. Ќе признаеме дека имало невешто точење при префрлањето во кантата за полевање.

Можеби најпопуларната употреба на кофата од пет литри е како сад за одгледување, апликација особено популарна во градот. Дупчете неколку дупки за одводнување или пополнете со чакал со големина на грашок за годишни насади и ќе работите.

Настурциумите и другите заостанати, цветни едногодишни растенија се особено убави во кофи. Како што растат од страната на кофата и се спуштаат до земја, ве тераат да заборавите дека ги немате во некое скапо дизајнерско тенџере.

Кофата, со својата рачка, е идеална за оние кои можеби сакаат за да започнете со брзо поставување на пиперки и домати. Можете да ги ставите на сонце во текот на денот и да ги внесете кога се прогнозира студено време и мраз. Нема да ви треба трансплантација откако ќе заврши опасноста од мраз.

Кофа од пет литри е доволно длабока за да ги постави доматите далеку под нивната коренска линија со простор за растење. Кофата помага и во собирање и задржување на топлината. Оставете три инчи или повеќе од кофата над линијата на почвата и страните ќе го намалат ветрот и ќе содржат топлина.

Некои од апликациите за контејнери се прилично паметни. Еве пример за самонаводнувачка градина со контејнери направена од кофи од пет литри со учтивост на Универзитетот во Мериленд. Некои од апликациите се прекрасно амбициозни.Еве проект за намалување на глобалната неухранетост заснован на — погодувате — растење во пет литри кофи кои очигледно се сеприсутни во третиот свет како и овде.

Во овој момент? Натопувам глинени садови во кои ќе одгледуваме кујнски билки во кофа од пет литри. Која минато, сегашна или идна употреба на кофа од пет галони го олеснила вашето градинарство?

Препорачани производи

Екран со корпа

Ги кваси вашите густи материјали во ситно измешан нутриционистички коктел за растенија.

Кофа од пет галони

Добра за различни намени, вклучително и изградба на сопствен хидросистем.

Капак за корпа

Зачувувањето на складирање храна тукушто се префрли на следното ниво со капакот на корпата AirScape.

Root Spa (Систем DWC)

На вашите поголеми растенија ќе им се допадне ова лесно за употреба поставување култура за длабока вода (DWC).

Корпи за кофи

Промовира поголеми, поздрави коренови системи што е еднакво на поголеми, поздрави растенија!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.