Гуру за градинарство на билки - Како да одгледувате билки

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Планет природен водич за одгледување билки - внатре и надвор - дома. Без разлика дали сте почетник или искусен експерт, тука ќе го најдете она што го барате.

Има неколку работи поисплатливи од одгледувањето сопствена храна​ и зачинување на таа храна со свежи, домашни билки - бесценето! Важно е да се запамети за градинарството со билки е дека тоа е релативно лесно. Растенијата напредуваат во затворени простории и на отворено, со тоа што ќе имате многу сонце (или светла!) и добра дренажна почва. Билките растат добро во саксии, имаат малку проблеми со штетниците и додаваат голема убавина на нашите пејзажи. Тие обезбедуваат разновидност и вкус на секој рецепт во кој се користат и се важни на многу начини.

Изберете од голем избор на семки од билки од наследство достапни во Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување, а испораката е БЕСПЛАТНА! Ви треба совет? Посетете ги нашите водичи за одгледување билки за совети и информации за одредени видови.

Сите ги знаеме и сакаме билките. Шансите се дека веќе сте користеле производ денес што има билни состојки. Сапунот со кој се туширавте утрово користеше лаванда за својот мирис. Џемперот од органска волна што го носите можеби е обоен со билки. Аспиринот што го земавте после ручекот е добиен од растение и некои експерти велат дека повеќе од 25 проценти од лековите кои моментално се на пазарот содржат растителни екстракти. Вечерва, кога ќе седнете давашата вечера со печено говедско месо, вашите моркови ќе бидат украсени со тарагон и вашите компири украсени со рузмарин. Билките прават сè да мириса, да има вкус и да се чувствува подобро.

Љубопитни сте како билките лекуваат и прават да се чувствуваме подобро? Растенијата, генерално, произведуваат хемиски соединенија како дел од нивните нормални метаболички активности. Овие соединенија може да се поделат на примарни метаболити - како што се шеќери и масти - и секундарни метаболити, кои главно се наоѓаат во билките. Овие секундарни метаболити ги штитат билките од инсекти и болести и имаат тенденција да имаат лековити својства за луѓето (види Хербална медицина). со производи од Planet Natural • Органски почви за саксии

• Растителни парчиња/тримери

• Почетни материјали за семиња

• саксии , Послужавници & засилувач; Чанти за одгледување

• Светла за раст во затворен простор

• тревник и засилувач; Градинарски алатки

Значи, што е сепак билка? Тоа е растение кое нема дрвенево стебло и секоја зима умира на земја, оставајќи го само својот корен систем жив.

За евиденција, постои разлика помеѓу билките и зачините. Билките се обично свежи или суви лисја, додека зачините се семиња, корени, овошје, цвеќиња или кора. Билките имаат тенденција да имаат поблаг вкус, додека зачините имаат тенденција да бидат посилни и полути.

ТОП ДЕСЕТ ПРИЧИНИ ЗА ГРАДИНАРСТВО СО БИЛКИ

 1. Билките се „дизајнирани“ да ги одвратат штетниците што ги прават „ниско-одржување.”
 2. Свежите билки што сте ги одгледувале се повкусни од сувите билки што можете да ги купите во супермаркет.
 3. Има голем број на интересни и вкусни сорти за избор.
 4. Повеќето се лесни за одгледување и бараат органски ѓубрива во релативно мали количини.
 5. Билките додаваат боја, мирис и убавина на пејзажот. Кликнете овде за да го посетите Националниот арборетум на САД лоциран во Вашингтон, ДЦ.
 6. Тие бараат малку простор и можат да се одгледуваат во затворени простории, всушност, некои билки претпочитаат внатре.
 7. Тие можат да го подобрат вашето здравје.
 8. Тие имаат добар вкус и ги разубавуваат вашите оброци.
 9. Засадени во саксии тие се атрактивен и ароматичен додаток на балконите, дворовите и прозорците.
 10. Нивниот мирис може да ве натера да мирисате добро.

Препорачани производи

Органска почетна мешавина

Обезбедува на нови растенија задржување на влага и аерација што им е потребна.

Rapid Rooter

Оптималниот сооднос воздух-вода во матрицата на приклучокот предизвикува експлозивен раст на коренот.

Светилка T5 со држач

Идеална за одгледување млади садници, сечи, цвеќиња и домашни растенија.

Clonex Gel

Брзо го запечатува исеченото ткиво и ги снабдува хормоните потребни за промовирање брз раст.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.