Гуру за градинарство на зеленчук - Како да одгледувате зеленчук

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Едноставни, ефективни техники за одгледување зеленчук дома во вашиот сопствен двор. Без разлика дали сте почетник или искусен експерт, тука ќе го најдете она што го барате.

Не мора да растете органски, но не можеме да негираме дека е убава работа кога растенијата што ги сакате само ве сакаат веднаш. Planet Natural го разви овој водич за домашно градинарство за зеленчук за да одговори на вашите најголеми прашања, без разлика како ќе изберете да ја негувате вашата култура. Уживајте!

Зошто органско?

Каква е целата врева околу органските производи? Кога ќе го видите наредено и замаглено во делот за производство, сето тоа изгледа приближно исто. Никогаш не ја разбрав возбудата.

Потоа еден ден, кутија полна со свеж зеленчук од фармата ми беше ставена во прегратка. Една органска фарма на само 30 минути од мојата врата продаваше акции од нивните култури, а јас се пријавив за неделна испорака. Не сфатив дека зачекорив во просперитетниот свет на земјоделството поддржано од заедницата што го менува лицето на земјоделството денес.

Но, моите пупки за вкус не беа заинтересирани за движење. Беа навлечени на вкусот. Не можев да верувам во вкусот што пука од благи тиквички и ниски моркови. Работите што паѓаат во продавницата едноставно не може да се споредат.

Зошто никој не ми ја кажа таа храна - зеленчук за гласно плачење! - Дали може да биде ова чудесно?

Залихи за градинарство од зеленчук достапни на ПланетПриродни

• Корисни инсекти

• Почви за саксии & засилувач; Мешавини

• Светла за одгледување во затворени простории

• Залихи за одгледување домати

• Контрола на плевелот

• Компостирање на црви

Следното лето, морав да видам дали можам сам да го замислувам ова хортикултурно блаженство. Благодарение на интернетот, можев да најдам продавница за органски производи која имаше сè што ми требаше: семиња без ГМО, природни ѓубрива и засилувачи на почвата и цела низа органски производи за контрола на штетници, вклучително и бубамари.

Садев, наводнував, се грижев и плевев.

Се радував на мојата прва ротквица. Се молев за дожд. Ги проколнав зајаците кои мислеа дека сум засадил табла за нивна корист.

Како што поминуваа месеците, овој експеримент стана труд на љубов, а не само за љубов кон одличната храна. Почнав да гледам како пејзажот без хемикалии ми помага да го излечам мојот мал агол на светот.

Наместо да се борам со плевелот и инсектите, избрав друг начин. На природата ѝ дадов малку поттик, а таа им помогна на моите растенија да станат силни и вкусни. (Да, реков претрупан.)

Нема повеќе хемикалии за миење во подземните води. Нема повеќе пестициди кои ги загрозуваат пчелите и птиците.

Денес, дури и години по моето прво откритие за вистинска храна од локална фарма, сè уште сум зачуден. Нема ништо како слаткото крцкање на морков штотуку извлечен од земјата, сервиран само со ладновода.

Доаѓа денот кога само еден морков, свежо набљудуван, ќе предизвика револуција. – Пол Сезан

Препорачани производи

Органски компост

НЕ содржи тиња од отпадна вода или био-цврсти материи кои често се наоѓаат во комерцијалните брендови.

Риба и засилувач; Морски алги (2-3-1)

Користете го на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цветање.

Создавач за саксии

Создадете свој 2 внатре>

Maxicrop Elp Extract

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност од растителна храна од ѓубриво за управување.

Црево за натопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Wall O Water (3-пакет)

Започнете со домати и пиперки 6 до 8 недели порано без страв од мраз или замрзнување.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.