Кафеава маморирана смрдеа бубачка

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Тие слетаа на нашите брегови во Пенсилванија пред околу 15 години и оттогаш се проширија низ целата земја, оставајќи трага на уништување зад себе. Незаситни хранилки, тие не се задоволни да ги уништуваат нашите извори на храна. Тие дојдоа да ги окупираат нашите домови на начини кои ја сменија природата на нашите животи. Во сеопфатен напор да се запре инвазијата, луѓето ги здружија силите за да стават крај на нивниот марш низ Америка. И додека е забележан одреден напредок, битката е далеку од завршена.

Иако ова може да звучи како некое имагинарно сценарио за Трета светска војна или заплет на филм за инвазија на вонземјани, тоа е многу реален и проблематичен проблем. Откако кафеавата смрдлива смрдеа за прв пат беше откриена во Алентаун Пенсилванија, штетниците се преселија низ целата земја. Тие станаа сериозен проблем за зеленчукот, овошјето и другите земјоделски култури во средноатлантските држави и се проширија до западниот брег каде што станаа непријатност во овоштарниците во Вашингтон и Орегон. Америка не е сама во соочувањето со овие мали чудовишта кои потекнуваат од Азија. Тие ја напаѓаат и Европа.

БЕЗ ОТРОВИ!

Stink Bug (Outdoor)

Ги фаќа СИТЕ фази - и мажите и женките - од нимфа до возрасен. Без отрови!

Одбрана за домот и градината! RESCUE® замката за смрдливи бубачки содржи повеќе феромони за намамување и фаќање штетници на оддалеченост до 30 метри. Еднашвнатре, уникатниот дизајн на уредот го спречува бегството и штетникот на крајот умира од дехидрација.

Најлошата штета од овие мали чудовишта е пронајдена во Пенсилванија, Њу Џерси, Мериленд, Западна Вирџинија и Вирџинија со околните држави - Њујорк , Охајо, Кентаки, Тенеси и Северна Каролина со зголемени зарази. Без природни предатори и многу достапни извори на храна, овие штетници можат да предизвикаат смрдеа. Како мирисаат? Мирисот, како и секој што ќе го згмечи под палецот, чудно - и силно - потсетува на лош цилинтро.

Смрдливите бубачки се подготвени да се хранат со речиси се. Тие направија голема штета на посевите на јаболка и праски, но ги нападнаа и смоквите, дудинките, капините, агрумите и persimmon. Тие се познати по тоа што се хранат со домати, разни видови пиперки, и слатка пченка и полска пченка, како и пченица и соја. Тие дури и ќе се хранат со украсни растенија во вашиот пејзаж.

Смрдливите бубачки се познати по тоа што ги напаѓаат домовите во обид да ја преживеат зимата и да најдат идеални услови за репродукција. Ако сте виделе една или неколку смрди како бучно летаат околу вашата куќа, веројатно има уште многу скриени во шкафовите, зад мебелот или околу кутиите за складирање. Тие, исто така, ќе се соберат во ѕидовите на куќите ако можат да најдат начин да влезат внатре.

Секако, кафеавата мамурирана смрдеа, или BMSB, е повеќеотколку непријатност. Во 2010 година, наездата резултираше со речиси целосно уништување на посевите на праски и јаболка во некои окрузи во Пенсилванија.

Неопходно е, научниците и владините претставници не застанаа со скрстени раце. Со финансирање од Иницијативата за специјални истражувања на земјоделски култури на Министерството за земјоделство на Соединетите држави и соработка на единаесет универзитетски земјоделски оддели, се формираше организација посветена на учење и запирање на штетниците - Стоп BMSB - за да ги победи малите животни. Нивната веб-страница е клириншка куќа со практични и научни информации за смрдеа.

Многу (иако не сите) решенија што ги проучуваат за тоа како да се спречи штетата од смрдеа ќе бидат од корист за органските фармери. Заканата од штетниците особено им се заканува на оние кои одгледуваат земјоделски култури без употреба на пестициди. Како што објаснува еден истражувач во видеото „Стоп BMSB“, има одредени култури што одгледувачите нема да можат да ги произведуваат органски освен ако не се прекине смрдеата.

Одделот на нивната веб-страница со наслов „Основи на смрдеата“ е особено корисен. Овде ќе ги најдете различните фази на постоење на смрдеа, како и начини да ги разликувате од домашните смрдливи бубачки. Страницата „Управување со BMSB“ се поврзува со најновите истражувања и техники за фаќање и користење на природни предатори против бубачки (паразитските оси се меѓу најперспективните начини за контроласмрдливи бубачки - не се комерцијално достапни). Една страница е поврзана со најефикасните средства пронајдени досега за органско контролирање на BMSB, вклучувајќи ги и посебните проблеми што смрдеа им ги претставуваат на органските одгледувачи.

BESTSELLER!

Harvest-Guard

Пловечки капаци со низи пропуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Направено од врвен полиестер со вртење, Harvest-Guard® Row Cover има „пори“ доволно големи за да пропушта сончева светлина, вода и воздух, но мал доволно за да се чуваат смрдеа. Идеален за повеќе сезонска употреба, пролет и есен.

Највредна е страницата Stop BMSB со видеа кои обезбедуваат сеопфатна едукација за смрдеата и неговата контрола (скролувајте надолу до видеото „Десетти дел: Биолошки контроли“ за да научите за употребата на грабливи оси).

Можеби најдобриот начин да се ослободите од смрдливите бубачки во вашата градина е да користите капаци за редици за да ги спречите да добијат пристап. Сите бубачки што ќе се најдат на кориците може рачно да се одберат и да се фрлат во конзерва со вода и детергент каде што ќе се удават.

Што ако имате смрди во вашиот дом? Истражувач на докторат од Вирџинија Техника го смислил најефективниот, нехемиски начин да го уништите штетникот еднаш во вашиот дом. Вклучува полнење на алуминиумска тава за мисирки, по можност рециклирана, со околу инч вода и мешање со малку детергент за садови, а потоа светење на светилка (како ламба за маса) на површината. Оставено напреку ноќ, светлината ги привлекува бубачките кои слетуваат во водата и ги држи детергентот. Тие потоа може да се исчистат со правосмукалка и да се фрлат.

Вакуумот исто така е корисен ако забележите BMSB низ куќата, сами или во групи, како и за оние моменти кога може да најде цел ѕид, внатре или надвор, покриен со мали смрдливи. Повторно, малку вода со детергент ќе ви помогне да ги задржите и уништите сите бубачки што ќе ги фатите во вакуумот. Не би сакале да избегаат... тие се плодни одгледувачи.

Искуство со смрдеа? Кажете ни што сте нашле и што сте направиле за да спречите штета. Заедно, можеме да ги запреме.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.