Како да ги чувате елените надвор од вашиот двор и градини

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

6 БЕЗБЕДНИ и природни начини да ги држите елените надвор од вашиот двор, зеленчукова градина и пејзажни растенија.

Елените се прелистувачи, па затоа имаат тенденција да грицкаат нежни повеќегодишни растенија и млади дрвја. Неколку се нежна непријатност; за време на тешка зима, голем чул ќе изеде речиси сè што е на повидок. Една од причините што елените стануваат се поголем проблем во многу делови на Соединетите држави е тоа што нивниот број се зголемува. Еве клип од Асошиетед прес, 2000 година.

Националната популација на елени, која сега се проценува на 25 до 30 милиони, расте со децении. Не само што елените се приспособиле да навлегуваат во предградијата, туку имаат корист од серијата благи зими, зголемувањето на новоразвиените области кои се прогласени за забранети за ловци и падот на ловот во некои делови од земјата… Кертис [биолог за дивиот свет Пол Кертис на Универзитетот Корнел] рече. „Популацијата на елени е веќе со густина за која биолог не би сонувал пред 10 години.“

Како да се контролира

Специфичните методи за спречување на оштетувањето на елените зависат од локалното население. достапна храна, цена, толеранција на оштетувања и видови на растени растенија. Достапни се многу решенија, но ништо не е апсолутно непромислено (видете О елен... Не мојата градина!). Еве некои од нашите препорачани производи и техники.

Огради – За повеќето сопственици на куќи, од 8 до 10 стапки. висока ограда обезбедува соодветназаштита, но е скапа. Некои градинари се одлучуваат за електрифицирани огради, но тие можат да бидат опасни.

Капаци за редови – Во рана пролет, кога изворите на храна се исцрпуваат и се појавува нов раст на грмушки, дрвја и растенија, одгледувачите може да се определи да користи корици од редови или градинарски мрежи над грмушки, мали дрвја, садници и трансплантации.

Жични кафези – Мали жичени кафези околу креветите или поединечните растенија наместо целиот имот може да се користат за заштита на насадите.

Уреди за исплашување – Спречувањата со активирање на движење кои прскаат вода често се користат за да ги исплашат животните подалеку од област. Бидејќи еленот е вообичаено животно, важно е да се започне со тактиката веднаш штом ќе се забележи прелистувањето.

Домашни лекови – Постојат неколку домашни лекови кои одбиваат елени како што се човечка коса, Ирска пролет ® и Lifeboy® сапун и топли сосови. Овие превентивни техники мора да се освежат, а градинарите мора да ги менуваат стратегиите како што еленот расте навикнат на секој трик.

Комерцијални репеленти – Овие производи делуваат преку вкус и/или мирис и имаат тенденција да не се мијат исклучен од дожд. Комерцијалните средства за заштита од штетници можат да обезбедат заштита до три месеци.

Препорачани производи

Bird-X

Оваа лесна мрежа е дизајнирана да ги заштити овошјето и бобинките од оштетување ... Заштитувадо 26°F.

Милорганит (5-2-0)

Содржи 4% железо за да се добие зеленилото што го сакате без прекумерен раст.

Којоти уринарни гранули

Овие лесни за нанесување гранули се многу ефикасни против армадилоси, елени и елен.

Елен и засилувач; Зајак (течност)

Ги спречува елените и зајаците да јадат цвеќиња, дрвја, грмушки и зеленчукови градини.

Отпорни на елени

Животните кои бараат храна ги избегнуваат овие атрактивни растенија -- особено ако има друга храна во близина.

ScareCrow Sprinkler

Излевањето вода од оваа активирана прскалка со движење ги држи животните подалеку.

Затка за елени

Користете го на секои 30 дена за да ги обесхрабрите елените, лосовите и лосовите од разорните растенија.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.