Како да ги чувате животните надвор од вашата градина

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Немајте ги вознемирувачките животни надвор од вашата градина со репеленти и бариери безбедни за миленичиња.

Ако имате убава градина, голема е веројатноста дека и животните од соседството го забележале тоа. Порано или подоцна, ќе треба да ги одбраните со некоја сериозна контрола врз животните.

Малите непријатели како што се вошките вошки и компирите се познати по тоа што ги сецкаат бујните растенија на парчиња, со крадци од соседството како елени, зајаци, па дури и вашите домашни миленици се подготвени и чекаат да го искосат она што остана.

Елените се познати по тоа што точно знаат кога не сте дома за да можат да се гостат со вашите лалиња, домаќини, дневни лилјани. И вашите јадења не се имуни, што може да биде поразително ако се потпрете на вашата градина за да го нахраните вашето семејство (видете Одржување на елени надвор од градината). Еден внимателен градинар на пазарот во наша близина мислеше дека се заштитени, но сепак изгубија околу 1.000 долари од месклун за една ноќ!

Помалите диви животни можат да бидат исто толку катастрофални. Кртови, волчиња, шуми, ракуни и птици крадат овошје и зеленчук токму на врвот на зрелоста и често оставаат значителна штета зад себе, како тунели во тревникот или скршени огради (Научете безбедни и ефективни методи за да се ослободите од бенките овде). 1>

Дури и животните што со љубов ги храните можат да работат против вас. Колку пати сте го нашле вашето куче како ги копа вашите ридови од компир или вашата мачка користејќи ја вашата свежо изора градина како нејзина лична кутија за отпадоци?

Овие инциденти можат да дадат дури и најмногумирен, мирољубив градинар убиствени мисли. Бидете уверени, постојат хумани, погодни за земјата, докажани решенија кои можат да ја чуваат вашата градина безбедна.

Еве неколку испробани и вистинити стратегии и специфични решенија за заштита на вашите цвеќиња и производи од дивиот свет и домашни миленици.

4 стратегии за чување на животните надвор од вашата градина

1. Идентификувајте

Погрижете се да знаете точно кое суштество ја ограбува вашата градина. Поставувањето повисока ограда за елени ќе биде бескорисно ако ракуни или зајаци се ваш проблем.

Фаќањето на виновниците на дело може да биде незгодно, особено ако се ноќни, па затоа внимавајте на трагите и зајаците за да направите точен заклучок. Ако имате проблем да ја одредите причината, погрижете се да се обратите до вашата локална Cooperative Extension за помош.

2. Заштитете

Не засадувајте градина и не заборавајте ја. Поставете ограда или друга физичка бариера за да ги спречите овие животни!

За заштитата на елените обично е потребна ограда висока 8 стапки, што е исклучително ефикасна, но скапа. Некои градинари имаа успех со две пократки, едноставни огради оддалечени 2-3 стапки, така што елените претпоставуваат дека немаат доволно простор да скокаат помеѓу оградите или над двете. Имавме успех и со пократки огради за помали површини. Бидејќи елените не сакаат да бидат заробени во мали простори, тие избегнуваат да скокаат во нив.

Ако вашиот проблем вклучува копањеглодари, можеби ќе треба да додадете уште еден слој на дизајнот на вашата ограда. Вообичаено можете да ги држите подалеку волчињата и зајаците со прицврстување на пилешка жица или хардверска ткаенина до долниот раб на вашата ограда и закопување на длабочина од 3-5 инчи.

За овоштарници и закрпи со бобинки, користете лесна мрежа за заштита на зрее овошје. Птиците нема да можат да се пробијат низ малите отвори до клисурата. Оваа мрежа е корисна и за поставување привремено оградување насекаде.

3. Одбиј

Најдобрите огради се невидливи за сите освен за животните што се обидуваш да ги задржиш. Некои производи користат есенцијални масла, урина од предатор или други навредливи мириси за да ги исплашат штетниците. Само протресете некои од гранулите околу областите што сакате да ги заштитите и несаканите животни ќе добијат навестување. Бидете свесни дека некои од овие третмани може да исчезнат при обилни дождови, па применете го повторно по потреба.

Можете и да ги исплашите животните со уреди што се движат непредвидливо, предизвикувајќи го нивниот рефлекс на шок. Прскалките кои се активираат со движење работат исклучително добро, а многу градинари имаа успех со блиц-ленти или балони со светли бои кои се менуваат на ветрот.

4. Елиминирајте

Не ви препорачуваме да убивате живи суштества, но повремено, стапиците можат да ви помогнат за да ги фатите и преместите проблематичните животни. Кога сите други методи овде не успеаја, можеби е време да повикате професионалец кој знае како да го направи тоабезбедно во живо, заробете животно и оддалечете го подалеку од вашиот двор.

За комплетен избор на репеленти и бариери за кој било штетник што ќе го сретнете, погледнете ја нашата страница полна со безбедни, ефективни, природни производи.

Препорачани производи

Harvest-Guard

Пловечки навлаки низ редот пропуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Bird-X

Оваа лесна мрежа е дизајнирана да ги заштити овошјето и бобинките од оштетување.

ScareCrow Sprinkler

Излевањето вода од оваа активирана прскалка ги држи животните подалеку.

Critter Ridder

Една апликација на оваа моќна формула базирана на пиперка трае 30 дена!

Squirrel Stopper

Подготвен за употреба Спреј ги држи верверичките и верверичките подалеку од светилки и хранилки.

Флеш лента

Заштитете го овошјето, зеленчукот и садниците од трева од оштетување на птиците. Безбедни и ефективни!

Guard 'n Eyes

Идеален за бобинки, овошни дрвја, винова лоза - секаде каде што птиците се проблем!

Којота/ Гранули за урина од Fox

Брзо пренасочете ги мачките и спречете ги да ги користат вашите градини како кутија за отпадоци.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.