Како да ги користите и ослободите бубамарите

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Повеќето од нас ја знаат таа класична рима уште од детството, но возрасните, особено градинарите, имаат новопронајдено ценење за скромната бубамара. Тоа е затоа што одредени видови, вклучувајќи го и најчестиот - Hippodamia convergens - плен на штетници. Има барем една интернет-страница што ги нарекува бубамарите како „Тираносаурус Рекс“ во светот на инсектите поради нејзините предаторски тенденции.

Како и многу инсекти или животни, бубамарите, иако се корисни, се погрешно именувани. Тоа не е бубачка, туку бубачка. Науката за бубачки вели дека бубамарата - како што е позната во Европа - го добила името по Дева Марија во средниот век. Денес тие се родени во речиси сите делови на Северна Америка со приближно 400 различни видови, а 98 од нив живеат во Флорида заедно со пензионери и други љубители на сонце. Во светот, ентомолозите идентификувале околу 4.500 видови.

Со толку многу видови, не е изненадување што бубамарите имаат многу облици и големини. Обично кога мислиме „бубамара“ мислиме на црвено-портокалово суштество со црни дамки. Сепак, бројот на дамки може да варира и понекогаш тие се повеќе дамки отколку дамки, а некои имаат пруги наместо дамки. Некои се повеќе жолти отколку црвено-портокалови. Тие можат да бидат црни без дамки. Некои се сиви со црни дамки. Заедничко за сите нив е тоа што нивните ларви се „како алигатори“ и сите имаат три паранозе.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Бубамари

Овој роден вид бубамара е најпознатиот достапен градинарски предатор.

Купувајте го нашиот голем избор на корисни инсекти, вклучително и живи бубамари , на Planet Natural. Половина пинта - 4.500 бубамари - третира градина со просечна големина, а испораката за 2 дена на FedEx е БЕСПЛАТНА!

Корисните видови бубамари јадат вошки, бубачки, ларви од аспарагус бубачки, луцерка , тхиди од грав, црв од корен од грозје, ларви од компири од Колорадо, грини од пајак, бели муви, мешунки, меѓу другите инсекти. На пример, два вида - Harmonia axyridis и Hippodamia convergens - плен на вошки. Една бубамара во својот животен век може да конзумира дури 5.000 лисни вошки. Покрај тоа што е корисна, нивната помош е евтина. Бубамарите се ефтино решение за борба против градинарски штетници и се поевтини од хемиските пестициди. Тие, исто така, нема да повредат луѓе, растенија или домашни миленици. Конечно, тие се и „само-обновувачки“ облик на контрола на инсекти. Овде можете да купите бубамари за да ги контролирате градинарските штетници.

Се разбира, не сите видови спаѓаат во категоријата на корисни. Некои бубамари - главно подфамилијата Epilachninae - се хранат со растенија и не се добредојдени во повеќето градини.

Наводно светлите бои на бубамарата - најчесто црната и црвената - се дизајнирани да ги одвратат предаторите. Боите се „црвено знаме“ кое сигнализира „Немојјадете ме, јас сум токсичен и немам добар вкус“. Тоа е она што научниците го нарекуваат „апосематично“.

Градинарите можат да ги користат бубамарите на неколку различни начини. Манипулативната биолошка контрола вклучува користење на домашната популација на бубамари и правење на она што е неопходно за да се искористи од нив. Зголемена биолошка контрола значи зголемување на домородното население со додавање на него со купени бубамари. Класична или инокулативна биолошка контрола значи дека бубамарите кои не се веќе присутни се ослободуваат со надеж дека ќе создадат популација и ќе можат да послужат како контрола на штетници.

Колку бубамари ви се потребни? Приближно 2.000 се доволни за мала градина со 18.000 веројатно повеќе од доволно за голема градина.

Бубамарите се едни од ретките корисни градинарски инсекти кои можат да се чуваат во фрижидер и ќе лежат под услов ако не го сторат тоа замрзнете или исушете. Добро се чуваат до неколку недели.

Загрижени сте дали вашите бубамари летаат дома? Наводно, прскањето на грбот со сода и вода ќе им ги „залепи“ крилјата за да не можат да летаат. Растворот со прскање ќе работи до една недела додека не помине. Кога ќе ги ослободите бубамарите исто така може да направи разлика. Обидете се да ги пуштите само доцна навечер и пред да ги ослободите, бидете гостопримливи и испрскајте ги со вода растенијата во областа за нив.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.