Како да ги принудите светилките во затворен простор

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ниту една година не поминува, не се наближува празнична сезона, за да посакаме да сме започнале некои цветни сијалици во контејнери за одгледување во затворен простор за да можеме да им дадеме подарок на бојата на нашите блиски пријатели и роднини. И нема ниту една година кога ќе сфатиме дека не планиравме доволно далеку напред. Размислете да испорачате светло-црвени амарилиси на домаќините на божиќната забава во соседството или да и донесите кластер бели хартиени цветови на остри зелени лисја на тетка Сузан кога ќе приреди празнична вечера. Да се ​​има подготвени растенија за одење за последните недели од декември значи да се подготвите во септември, па дури и во август за да бидете сигурни дека светилките ќе бидат подготвени да растат токму кога сакате.

Присилувањето на светилките за празниците е прашање на убедување . Мора да ги измамите да мислат (мислењето е релативен термин овде) дека ја поминале зимата и дека се ближи пролетта. Ние го правиме ова, купуваме копајќи или купуваме светилки доцна во летото, а потоа ги чуваме во фрижидер два или три месеци. Потоа ги ставаме во саксии, без разлика дали се работи за органски компост или почва за саксии за светилки, вклучувајќи амарилис, или во саксии со камчиња или стаклени контејнери за бела хартија.

Многу локации за расадници и нарачки по пошта сега ја вршат работата за вас, чувајќи ги светилките во кул, зимски услови, така што тие ќе бидат подготвени да растат кога ќе се доведат до потопли, влажни услови. Некои дури ги имаат светилките веќе засадени и подготвени. Можете да го направите ова за да,иако често е тешко да се најде место за складирање на светилки во саксии на идеални 40˚F во септември, октомври, па дури и ноември.

Подолгите светилки се чуваат во овие ладни услови (до три месеци или така, подолго за лалињата), толку е посилен растот и цветањето. Сијалиците на кои не им се дадени соодветни услови за студ или оние што се отстранети од студ прерано, не растат исто така и можеби нема да цветаат. Додека светилките во саксии се ладат, тие ќе испуштаат корени. Тоа е само она што го сакате. Ладните услови ќе ги спречат да одат далеку. Чувајте го растечкиот медиум влажен, но не премногу влажен за време на периодот на искоренување и пукање.

Зумбулите, лалињата и нарцисите се добри избори за одгледување во затворени простории (најлесни се зумбулите). Помалите светилки, како кокичињата и крокусот, се исто така добар избор. Услугата за проширување на Универзитетот во Мисури има водич за тоа кои сорти на лалиња, зумбули и нарциси се најдобри за садење во рана и доцна сезона (како и детални упатства за одгледување).

Кога садите светилки во затворен простор, турнете ги. Колку поцврсто се спакувани во вашиот сад, толку повеќе раст и боја ќе имате. Белките од хартија лесно се одгледуваат во камчиња или кокосова кокос. Ако користите стаклен сад - одлично е да можете да гледате како се развиваат корените - проверете дали има дренажа. Кога садите светилки во почва, нека врвовите на пукањето пробиваат низ површината. Помалите светилки можат да бидат целосно покриени,но не длабоко. Посетете ја страницата за проширување на Универзитетот во Мисури за да видите колку длабоко треба да се засадат разни видови светилки.

Кога ќе видите бели корени кои се шират низ стаклени контејнери или пукања од неколку инчи кои ја кршат почвата, време е да ги донесете вашите светилки во светлината на денот. Ставете ги на ладно, засенчено место што ги имитира раните пролетни услови за почеток пред да ги ставите во близина на сончев прозорец. Амарилите сакаат топли температури кога првпат растат - до 75 степени - потоа кога ќе почнат да цветаат треба да се преместат на поладно место помеѓу 65 и 70 степени.

Секој има различни методи - и различни омилени - кога станува збор за одгледување светилки во затворен простор. Многу од она што го правите зависи од условите што се достапни во вашиот дом, што сте засадиле надвор и од есенските услови што ги доживувате. Еве повеќе информации што вреди да се прочитаат пред да започнете. Важно е да се запамети дека притискањето на пролетните сијалици за да цветаат е всушност лесно. Тоа е одличен проект за децата, со видливи (иако не премногу брзи) резултати. И размислете каква радост ќе донесе кога на вашата празнична трпеза ќе поставите свечен црвено-зелен амарилис. Прв запис на мојата листа на новогодишни одлуки? Следната година, ветувам дека ќе планирам однапред.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.