Како да го одржувате вашиот тревник

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Честитки! Повеќе не користите хемиски пестициди, хербициди и ѓубрива. Сега, како да ја одржувате тревата без трева?

Косење

Кога Дејвид Куамен бил млад, тој одлучил дека косењето е всушност комунистичка заговор смислена од Хрушчов за да ги спречи американските момчиња од повредни работи , или така тврди тој во „ Преиспитување на американскиот тревник “. Ворен Шулц, наспроти тоа, насловува едно поглавје од својата книга „ Уметноста на косење “ и советува да се коси повисоко во засенчени места отколку во сончеви места (така што има повеќе сечило трева за да се нахранат корените) и други начини за дотерување на техниката на косење.

Коси високо, косење често

Луѓето сметаат дека колку пократко ја сечат тревата, толку подолго ќе биде пред да треба повторно да го направат тоа. Па, да; но вашата трева ќе биде многу помалку здрава, а вистинското косење ќе биде многу повеќе работа.

Косењето е всушност тешко на тревата. Секој пат кога го правите тоа, ги отсекувате сите глави на семиња што би можеле да се формираат, така што ја спречувате репродукцијата на тревата. Исто така, ја отсекувате лабораторијата за фотосинтеза на растението, нејзините лисја. Сечилата од тревата, како и сите лисја, ја претвораат сончевата светлина во шеќери кои потоа се претвораат во скроб и се складираат во корените. Скратете ја тревата и драстично ја намалувате нејзината способност за фотосинтеза. Тоа ја ослабува тревата, корените и сè, што ја прави поранлива на плевелите, штетниците иразвој.

Со други зборови, ако живеете во областа Диви, водајте ноќе кога тревата и онака би била влажна. Ако живеете во област без роса, водете во доцните попладневни часови за тревата да има можност да се исуши пред да падне ноќ.

ЖИВОТНА ГАРАНЦИЈА

Богород (9-шема)

Достапно во FIVE светли бои и вклучува издржлива метална основа за стабилност.

Испорачува ДЕВЕТ шеми на вода со брз клик на бирачот. ColorStorm Turret Sprinkler обезбедува неверојатна количина на флексибилност при наводнување на тревникот. Достапно во FIVE живописни бои и вклучува тешка метална основа за зголемена стабилност.

Ако вашата почва е многу сува или многу тврда, наводнете малку, почекајте еден час, а потоа наводнете длабоко . Ова и дава можност на вашата почва да ја впие влагата и да стане повпива. Можеби изгледа сосема перверзно да се полева истиот ден кога ќе врне, но прасињата со слаб природен дожд има ист ефект како и второто, длабоко наводнување по првичното попрскување.

Различни типови почви бараат различни распореди за наводнување. На пример, песочните почви, кои не ја задржуваат влагата добро, бараат почесто, но помалку темелно наводнување, додека глинените почви треба да се наводнуваат поретко. Возраста на вашиот тревник исто така игра улога. На новиот тревник, со своите млади, плитки корени, му треба почесто наводнување отколку на постар, воспоставен. Вогенерално, ќе треба да наводнувате повеќе во првите три години по садењето или уредувањето. Потоа може постепено да се намалувате додека не го достигнете нивото што има смисла за вашиот тип и регион трева.

Знајте ја вашата трева

На различни видови трева им треба наводнување во различни интервали. За да добиете идеја за опсегот, земете во предвид дека тревата од Бермуди треба да се наводнува на секои четиринаесет до дваесет и еден ден, Свети Августин на секои дванаесет до осумнаесет, а тревата Зојсија на секои пет до седум. Тоа ви дава опсег од пет до дваесет и еден ден - а тоа е само разгледување на неколку од најчестите јужни треви.

Дознајте што имате и колку често треба да се наводнува. О, да, и не заборавајте ги сите други работи погоре за типот на почвата и така натаму. Откако ќе го дознаете опсегот за вашата трева, вклучете ги информациите за вашата клима, типот на почвата и условите на тревникот за да одредите на кој крај од тој опсег ќе паднете. На пример, ако научите дека тревата што ја имате треба да се наводнува на секои осум до дванаесет дена и знаете дека имате многу песочна почва, знаете дека веројатно ќе наводнувате на секои осум или девет дена - седум или осум ако вашиот тревник има само две години.

Плевене

Ах, да, плевене — омилена летна активност на сите, токму таму горе со тоа што се фрлаат на жешкото сонце на врвот на насипот од огнени мравки. Плевенето е толку омаловажувано од две причини: се чувствува бесмислено (тамусекогаш се повеќе глуварчиња), и често е непријатно. Постојат начини да се ублажат и двата услови, но важно е прво да се направи сметка.

ТОА Е ОРГАНСКО!

AllDown

A БЕЗБЕДНО алтернатива на RoundUp® на која и веруваат градовите и општините.

Еве го вашето најдобро оружје во Војната против плевелот. AllDown® органски хербицид - 20% оцет за уништување на плевелите, плус лимонска киселина - е производ по кој треба да посегнете кога сте во искушение да се откажете или да прибегнете кон хемикалии. Создаден со органски одобрени состојки, овој ефикасен спреј е тестиран против познатите производи со одлични резултати.

Ако гледате тревник кој има повеќе од половина плевел, рутинското одржување нема да помогне многу. Време е за подрастични мерки, кои ќе ги најдете во Долгорочна рехабилитација на тревникот. Меѓутоа, за рутински проблеми, ова е вистинското место.

Напредокот:

  • Треба да знаете со што се борите. Идентификувајте ги вашите плевели.
  • Ако имате густи дамки во одредени области, користете органски хербицид или покријте ги со црна пластика неколку недели, а потоа повторно засечете ги. Заштедете ги колената и зглобовите и трпение за областите каде што има доволно трева за да вреди да се заштеди.
  • Справувањето со целиот тревник може да се чувствува огромно, но ако можете да вложите десет или дваесет минути дневно, можете да го победите сите освен најлошите случаи. Започнете со една лента широка десет метри, а следниот ден,направи друго. На третиот ден, брзо вратете се на првите две области за да фатите нешто што можеби сте пропуштиле, а потоа продолжете понатаму. Четврти ден, уште една лента, петти ден, прегледајте и продолжете понатаму. Деновите на „преглед“ ви даваат шанса да уловите нови никулци пред да се оформат.
  • Кога работите со глуварчињата, не дозволувајте да одат на сеење! Дури и ако имате само време да ги откинете цвеќињата, направете го тоа.

Плевене без мизерија

Што го прави плевенето непријатно? Жешкото сонце? Наведнување? Станување горе-долу? Досада? Ако можете прецизно да го посочите проблемот, веројатно ќе можете да го решите.

Имањето на соодветни алатки прави огромна разлика. Погрижете се тие да бидат лесни за пристап, особено ако често патите спонтано за кратки временски периоди. Можеби ставете сè во една кошница, за да не морате да барате работи. Ако немате кошница и немате време да размислувате за тоа - животот може да биде толку зафатен - користете картонска кутија. Нема да биде убаво, но ќе ја заврши работата.

Корисни алатки и засилувач; Совети

Weed-Popper: Ако ви е смачено да клекнувате на колена пред тревникот, пробајте едно од овие. Сите ви дозволуваат да тревате од стоечка положба. Едниот е како традиционален плевел за глуварче, само со рачка долга три стапки. Други, пак, имаат сет на огради што ќе го опкружат предметот навредлив, ќе се затворат на неговите корени и ќе ја откачат целата работа.

КлекнувањеМат: Влошка што ги зачувува колената ако се држите до старомоден пристап. Ако имате две, можете да се движите од еден до друг без да морате да станете.

Заштита од сонце и засилувач; Шапка: Основни работи.

Радио: Ако досадата е проблем, ништо не помага повеќе од радио или ЦД-плеер на долг продолжен кабел на отворено.

Пиреј во сенка: Не работете на сонце кога е жешко. Зачувајте ги сончевите делови од тревникот за навечер или рано наутро.

Препорачани производи

Органски плевел и засилувач; Feed

Користете го за да спречите раковина, глуварчиња и повеќе! Пелети за лесно нанесување.

Храна за тревник (3-0-1)

Овој моќен концентрат со брзо ослободување создава здрава почва и густа зелена трева!

Гранули од инсекти

Формулата која е лесна за примена работи на контакт, но сепак е сосема безбедна за деца и домашни миленици!

Убиец на раковина

Ја убива ракова трева брзо, но сепак е природно безбеден за луѓето, миленичињата и околината.

Lawn Restore II

Содржи само БЕЗБЕДНИ и ПРИРОДНИ состојки -- НЕ ѓубриво или хемикалии!

Хортикултурен оцет

Содржи 20% оцетна киселина и вклучува екстракт од јука за брзо делување -- во рок од неколку часа!

Тешко црево

Создаден за секојдневна употреба, NeverKink е ненадминат по флексибилност, сила и издржливост.

Ракетен плевел

Се ослободува од несаканата вегетација-- корени и сè -- и е лесно за твојот грб.

болести.

Со соодветните производи за нега на тревникот одржувањето на вашиот органски тревник е лесно! Planet Natural има сè што ви треба — од ѓубрива до контрола на плевелите — за да промовира бујна, зелена трева. Имате грешки? Посетете го нашиот Решавач на проблеми со штетници за слики, описи и комплетна листа на лекови погодни за земјата.

Високата трева сама по себе е поздрава, а на плевелот им дава помалку купувања. Кратката трева им овозможува на плевелите многу простор да го впијат сонцето. Тие ќе растат како - добро - плевел. Држете ја тревата долга и висока и таа ќе го спречи плевелот, едноставно со нивно засенчување.

Прејлите како што се глуварчињата имаат тенденција да се шират хоризонтално, што значи дека се помалку оштетени од тревата со косење. Косилката може да се лизне право над зрел глуварче - но само ако е во тенка или многу кратка трева. Густата, долга трева нема да дозволи лисјата на глуварчето да легнат хоризонтално, туку ќе ги принуди исправени. Сега кога косите, косилката ќе ги оштети глуварчињата како и тревата. Тоа нема да ги убие - но барем им дава назадување.

Ако долгото сечење на тревата е добро, тогаш може да изгледа дека да се остави да расте супер долго помеѓу сечињата мора да биде уште подобро. Не е така. Подолгата трева е потешко да се исече чисто, така што има тенденција да се оштети повеќе кога конечно ќе ја косите. Секое помодрено или искршено сечило е потенцијално место за влез на патоген. Понатаму, колку е поголем процентот на тревасечилото што ќе го извадите, толку е поголем шокот на неговиот систем. Кога ќе исечете трева од шест инчи на три инчи, ќе ја намалите на половина нејзината способност за фотосинтеза на шеќери. Тоа сигурно ќе биде удар.

Косењето многу долга трева создава и други проблеми. Како прво, тоа не функционира толку добро, како што знае секој што го пробал. Долгата трева понекогаш само лежи во грутки пред косилка, одбивајќи да биде исечена. Тоа е исто така многу повеќе работа. Отстранувањето на една третина од листот на тревата е многу полесно отколку отсекувањето три инчи.

Конечно, исечоците од задоцнето сечење може да бидат толку долги што нема лесно да се лизгаат меѓу ножевите на тревата, туку ќе лежат околу на површината на тревата во купчиња. Овие грутки пожолтена трева имаат тенденција да бидат нешто што ги намурти соседите. Уште полошо, тие можат да го оштетат тревникот, засенчувајќи го толку силно што исто така станува жолто.

Сето ова (се надевам) служи да објасни зошто високото, но често ќе биде најдобро за вашата трева и веројатно полесно и за вас. Ако не го добиете до сега, НЕ поминете го Go и дефинитивно не собирајте двесте долари.

Култивирајте исечоци & Паднати лисја

Изршките од тревникот се непријател на депонијата, каде што зафаќаат повеќе од нивниот фер дел од просторот, но тие се најдобриот пријател на вашиот тревник. Кога косите, оставете ги така.

„Рециклирање“ на исечоците од тревата, т.е.возење со трева, му ги дава на тревникот потребната органска материја и хранливи материи и ви заштедува време. (Според повеќето експерти, косењето и гребењето се најодземаат многу време и најскапи аспекти за одржување на дворот.) Сечињата од трева може да ја намалат потребата за наводнување, да ја намалат или елиминираат потребата за ѓубрење и да помогнат во спречување на вообичаени болести на тревникот.

Луѓето често се загрижени дека ќе добијат купчиња мртва, исечена трева што ќе го попречи растот на нивните тревници. Под услов да не ја косите тревата прекратко (или да чекате предолго помеѓу косењето), тоа нема да се случи (видете Не ја вреќате). Косењето кога тревата е сува, исто така, помага да се осигура дека исечоците ќе се распрснуваат рамномерно наместо да се згрутчуваат. Сè додека вашиот сламен слој не е премногу длабок, исечоците треба да исчезнат во рок од еден ден или нешто по косењето, просејувајќи се помеѓу сечилата на тревата за постепено и невидливо да се распаѓаат.

Колку се помали исечоците, толку повеќе брзо се случува ова распаѓање. Косилката за мулчирање го помага процесот на распаѓање со сечкање на косениот материјал на ситни фрагменти. Со косилка за мулчирање, гребењето на листовите може да стане минато, сè додека слојот од листовите не е премногу дебел. Само косете ги и оставете ги да се распаѓаат заедно со исечоците од тревата.

Ако листовите или исечоците се премногу тешки или влажни за да се косат, тие навистина треба да се гребат. Кога ќе останат цели, тие се распаѓаат толку бавно што тревата ќе умрепод нив додека се на тоа. Но, сè не е изгубено; складирани во неодредено ќоше, тие ќе направат одлична прекривка и компост во подоцнежните години.

Вистински придобивки од косилката со ролна

Под услов вашиот тревник да е со податлива големина и не е премногу ридест, ниту премногу плевел, косилките со туркање се најдобриот избор за тревата. Очигледно е дека употребата на косилка за туркање е подобра за вашите уши, за вашите мускули, за околината, за вашиот паричник и за односите со соседите отколку за механизирана, но подобра за тревата?

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Scotts Classic

Произведува НЕ токсични испарувања за околината да ги апсорбира -- само неколку отпечатоци!

Како чесноста и напорната работа, Scotts® Reel Mower е американска класика. НЕ произведува отровни испарувања за околината да ги апсорбира… само неколку отпечатоци во прекрасно исечен тревник. Прицврстувањето на рачката бара одредено склопување - системот со навртки со крило ја елиминира потребата од алатки!

Одговорот лежи во механиката на сечилата. Држете парче врвка за да виси од прстите на едната рака и обидете се да го исечете со замавнување со нож на него со другата рака. Дури и со сечилото за трева на местото на врвката, големи се шансите ножот да се лизне над тревата или барем да го пробие пред да го исече. Сега обидете се да го исечете со ножици. Нема проблем, нели?

Огромното мнозинство механизирани косилки користат ротирачко сечилошто се врти со голема брзина. Единственото нешто што предизвикува сечење на тревата е сопствената инерција и брзината на сечилата. Тоа е како да замавнуваш со нож. Оттука, ротационите косилки имаат тенденција да ги кинат, наместо да ги сечат лопатките на тревата, оставајќи модринки кои се кафеави на топлина и кои предизвикуваат инвазија на патогени на болеста. Косилката со ролна ја заробува тревата помеѓу сечилото и шипката за фаќање, сечејќи ја со чисто дејство налик на ножици. Затоа, добро одржуваните косилки со ролна помалку ја оштетуваат тревата, бидејќи создаваат рамномерен рез кој останува зелен и брзо се затвора.

Огромен или ридски тревник или оној кој е нападнат со тешки плевели може да ја направи косилката за туркање непрактична. Но, ако ја намалите големината на вашиот тревник, се ослободите од плевелот или замените дел од тревата на ридот со покривка за земја што не бара косење, тогаш косилката за туркање може повторно да стане практичен избор.

Ако не сте користеле косилка со ролна со години, можеби ќе бидете изненадени кога ќе откриете дека таа не е ни приближно толку заморна како што очекувате. Слабото тло, многу долгата трева или досадните ножеви навистина може да го направат туркањето на косилката со ролна мизерна работа. Но, на рамномерно тло, над трева висока не повеќе од шест инчи и со добро изработена машина во добра поправка, косилките со ролна можат да бидат брзи и лесни за употреба како и механичките. Иако тие бараат повеќе енергија за да се туркаат од самоодните машини, тие се многу полесни и попогодни за маневрирање, така што во области со многу насадиили тесни вртења, косилките со туркање всушност можат да бидат полесни за употреба отколку механичките.

Постојат и други алтернативи за косилките со мотор на гас. Механизираните косилки сега доаѓаат во модели со електрична енергија и со соларна енергија. Безжичните електрични косилки се полнат помеѓу употреба и работат многу потивко од машините за гас. Ако морате да одите со машина за гас, одржувањето на моторот добро наместено ќе помогне да се намали потрошувачката на гас и емисиите.

Без оглед на тоа каков тип на косилка ќе купите, не заборавајте да ги одржувате сечилата на вашата косилка остри и чисти. Тоа ќе стави помалку стрес на вашата трева и ќе создаде поздрав тревник.

Поење

Помалку е повеќе

Звучи лудо, но најдобар начин да се промовира претрупан тревник е да се полева ретко. Неправилното наводнување значи дека голем дел од водата што се нанесува на тревниците низ Северна Америка никогаш не се апсорбира од тревата. Наместо тоа, истекува или протекува затоа што се применува премногу брзо, премногу често или и двете.

Отекот на водата не само што троши ресурс, туку може да однесе и ѓубрива и пестициди, кои потоа ги загадуваат потоците и езерата . Според EPA, примарните загадувачи во заливот Чесапик и другите утоки на источниот брег се азот и фосфор од ѓубрива.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

RainWizard 50

Captures истекување од вашиот покрив и го складира за не толку дождлив ден. Произведено во САД!

Еве систем за собирање дождовница кој е беспрекорен - со допир намагија. Бурето за дожд Rain Wizard 50 галон го доловува истекувањето од вашиот покрив и го складира за не толку дождлив ден. Кога вашата градина има потреба од дополнителна влага, само закачете црево на месинганата шипка.

Значи, да бидете мрзливи – AKA што ретко наводнувате – може да ја заштити околината, вашата трева и вашиот џеб.

Сепак , важно е да наводнувате длабоко и бавно кога правите вода. Бавното наводнување и дава можност на почвата да ја апсорбира влагата, а влажната почва, како влажен сунѓер, апсорбира повеќе влага од сувата почва. Длабокото наводнување (најмалку шест инчи длабоко) ги тренира вашите корени од тревата да одат длабоко, со што го прави вашиот тревник поотпорен на суша. Спротивно на тоа, честото, но краткото полевање ќе ги поттикне корените да растат блиску до површината, што значи дека тревникот ќе ве боли за време на секое суво време.

Ако тоа не се доволна причина за да ги поправите вашите лоши начини на наводнување, размислете овој последен проблем предизвикан од плиткото, често наводнување: поттикнува слама.

Кога да се полева

Не чекајте тревата навистина да стане кафена. Наместо тоа, внимавајте да се витка или да го држи обликот на вашите отпечатоци додека одите низ него. И двата од овие знаци укажуваат дека на тревата и треба вода, многу пред да биде навистина под стрес. Сакате да биде жеден, а не дехидриран.

Најдобро е да се напои првото нешто наутро. Наводнувањето во вечерните часови често ја напушта треватасамата влажна преку ноќ, услови кои може да предизвикаат мувла и габи кои предизвикуваат повеќето болести на тревната трева. Наводнувањето во жештината на денот води до прекумерно испарување во посувите региони - што не само што е непотребно, туку е и неефикасно, бидејќи дел од водата што сте ја намениле за вашата трева наместо тоа ја навлажнува атмосферата.

Ако можете' Водајте рано наутро, вашата најдобра опција се разликува во зависност од тоа каде живеете. Да бидеме прецизни, зависи од тоа дали живеете во област подложна на роса или не. Ако живеете во посува област каде што нема многу роса, обидете се да го темпирате вашето наводнување за тој прозорец доцна попладне кога ќе заврши најлошото жешко во денот, но останува доволно топлина, така што стеблата од тревата ќе се исушат пред да падне ноќ.

Ако живеете во повлажна клима каде росата е тешка, тогаш едно училиште на експерти вели дека всушност треба да почекате додека росата не падне во вода навечер. Според Гил Ландри, Џуниор, од Кооперативното проширување на Универзитетот во Џорџија, истражувањето покажува дека загубите на вода во текот на ноќта поради наводнување се за 50 проценти помали отколку од наводнувањето на пладне. Студиите исто така покажуваат дека наводнувањето откако ќе се развие роса на трева нема да ги зголеми проблемите со болеста . Меѓутоа, наводнувањето пред формирањето на росата или откако росата ќе се исуши од утринското сонце и/или ветер го продолжува периодот на влага на слободна површина и може да ја подобри болеста

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.