Како да изберете здрави расадници

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Вашата пријателска Planet Natural Блогер, во исчекување на сезоната која можеби веќе пристигнала, минува низ одличната книга на Џим Фокс од 2013 година Како да купите вистинските растенија, алатки и засилувач; Garden Supplies (Timber Press), особено поглавјата за избор на здрави расадници. Изгледа со неодамнешните животни компликации - сите ги имаме, од здравје до временски услови до семејно преселување - многу луѓе не го почнаа зеленчукот дома оваа година.

Тоа е во ред. Сè уште има време да започнете дури и домати и садници од пиперки во затворен простор, доколку можете да обезбедите совршени услови за да го поттикнете растот. Но, постои полесен начин: купувајте растенија од реномирана расадник.

Да разјасниме една работа: ние секогаш претпочитаме да одгледуваме сопствена градина наместо да ги купуваме. Но, доброто ново е, ако мора да купите садници, опциите за наоѓање здрави, регионално соодветни и органски градини се зголемуваат. Наместо да бидат принудени да го напуштат бизнисот од „градинарските центри“ и големите продавници, малите локални расадници изгледаат како да напредуваат. Главната причина за тоа е зголемениот интерес за градинарството, особено природното и органското градинарство.

PURE & ПРИРОДЕН

Оброк од алги (1-0,5-2)

Произведено од норвешки алги и внесено со корисни микроби.

Направено од најдобрите норвешки алги, Др. Earth® Kelp Meal содржи над 70минерали, микронутриенти, амино киселини и витамини. Совршен за зеленчукови градини, особено за снабдување со минерали во трагови на културите што ќе се консумираат. Користете 1/4 чаша на 10 квадратни стапки за време на подготовката на почвата.

Друг показател е бројот на продавници по пошта кои нудат почеток на органски зеленчук и цвеќиња.

Поглавје „Каде да се купат растенија“ во книгата на Фокс е поучна. Тој прави разлика помеѓу „расадници“, кои по дефиниција продаваат растенија што ги одгледуваат, и „градинарски центри“ кои можат да одгледуваат некои од растенијата што ги продаваат или да ги симнат сите од камионот. Фокс истакнува дека оние што се навистина градинарски центри често го носат името „расадник“, дури и ако тие самите не ги одгледуваат. Едно нешто што тој вели дека е точно за двете места посветени на обезбедување градински почетоци: „членовите на персоналот интимно ги познаваат растенијата“.

Големи продавници? Не прашувај ни. Фокс вели дека треба да се запомни дека делот во центарот на градината на голема продавница претставува само мал дел од вкупниот приход на бизнисот. Растенијата, кои често се продаваат со загуба, се таму за да привлечат клиенти кои ќе трошат пари на вештачко ѓубриво, градинарски алат и слично.

Фокс има уште едно поглавје — „Како да прочитате ознака за растенија или опис на каталог“ — тоа е одличен водич за да знаете што точно добивате. Ова се главно основни работи за тоа како да се уверите дека ќе ја добиете вистинската боја на растение кое допрва ќе цвета и деканејзината големина (или потенцијал за ширење на, да речеме, тикви и зимски сквош). Но, има и листа на „Зборови што може да бидат црвени знамиња“, зборови како „енергични“ и „ширење“ што може да укажат на способноста на растението како плевел да превзема или „тешко“ што може да сугерира повеќе работа (и можеби срце -пауза) отколку што барате.

Сите градинари знаат здраво растение кога ќе го видат. Тоа се критериумите што треба да ги користите при изборот на поединечни растенија. Ако сте избрале реномиран одгледувач, расадник или снабдувач, вашата работа треба да биде полесна. Побарајте целосен здрав раст, избегнувајте боксерски, кратки растенија (оние кои пораснале долги и слаби во потрага по светлина) и погрижете се растенијата да не се врзани со коренот во нивните саксии.

Растенија кои растат неколку до тенџере може нежно да се одделат до точка. Ако нивните корени се значително заплеткани, ќе има значителна штета и ќе се врати назад обидувајќи се да ги раздвои. Најдобро е да се избегнат овие повеќекратни почетоци сите заедно.

Многу растенија од големи комерцијални расадници се третираат со регулатори за раст на растенијата или PRG. PRG се применуваат на расадници за да се зачуваат или поттикнат одредени особини кои помагаат да се направат растенијата попродажливи. Ова може да вклучува можности за задржување на цутот на цвеќињата или на охрабрувачите на раст што би ги спречиле доматите, пиперките и слично да растат тенки додека чекаат продажба. (Никогаш не е добра идеја да се прекине природната тенденција на растението конрасте.)

Ризиците по здравјето на луѓето од PRG се непознати, но траги од него се пронајдени на овошје и други производи наменети за конзумирање.

Постојат ризици за вашата градина поврзани со слабо подигнат и одржува трансплантации. Донесувањето на неквалитетни, масовно произведени цветови и зеленчукови започнувања може да внесе болести и штетници (корени вошки!) кои патуваат во почвата.

Да се ​​има врска со луѓето во вашата локална расадник е плус. Можете да ги прашате какви проблеми можеби имале, доколку ги има. И тие нема свесно да ви продаваат заболени растенија или лоша почва. Тоа не е добар бизнис. Трговците на мало со големи кутии? Тие дури и не би знаеле дали има проблем.

Купувањето на растенија локално значи дека тие веќе се приспособени на вашите локални услови на растење. Комерцијалните почетоци се подигнати кој знае каде ќе се прилагодат откако ќе се пресадат - таква е цврстината на природата - но не толку лесно. Масовните пазарџии имаат тенденција да продаваат соеви кои се широко прилагодени, растенија способни да прават разумно добро во различни региони на растење. Сепак, секогаш постои можност конкретниот вид растение домати што го купувате воопшто да не одговара за вашата област.

Еве краток буквар за избор и на почеток и на семиња, со малку бонус за заштеда на семето. од Clemson University Cooperative Extension. Скрстени прсти: Следната година ќе имаме време да започнеме сопствени семиња дома, можеби некои наследства,семиња што ги зачувавме од нашата сопствена градина. Оваа година, ќе одиме во нашиот локален расадник.

Препорачани производи

Bio-Live (5-4-2)

Специјална мешавина за правење осигурајте се дека вашите растенија се покриени од врвот на листот до влакната од коренот.

Потопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Комплет за садење домати

Комплет за садење за да расте насекаде, кој вклучува силни тркалца за да може лесно да се поместува.

Покривка за пловечки ред

Лебдечки корици пуштете сонце, вода и воздух... но чувајте ги бубачките! Заштитува до 26°F.

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.