Како да ја подготвите вашата градина за зима

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ставањето градини во кревет на есен е нешто како легнување на децата за ноќ. И двата се процеси со повеќе чекори. Децата треба да се соблечат, да се капат и/или да ги мијат лицата, да ги четкаат забите и можеби ќе им треба приказна пред спиење. Градини? Тие можат да бидат неволни како децата кога е време да одат во кревет. Можеби ќе ви требаат недели да ги однесете таму.

Подготовката на градините за зима може да има огромни награди што доаѓа пролетта. Ќе признаам дека сум и воздржан и мрзлив кога станува збор за преградување на градината во зима. Но, брзата и обмислена работа во овој период од годината значи помалку работа на пролет. И зарем градинарството не е активност за четири сезони?

Ова е период од годината кога внимателно го следиме времето. Ако има дури и можност за замрзнување, ги откинуваме старите чаршафи - нашиот поорганизиран сосед има листови од Visqueen - и покриваме сè што сè уште покажува живот и ветување за производство.

ТОА Е ОРГАНСКО!

Градински компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Со вистинските градинарски материјали, подготовката на вашата зимска градина е лесно! Planet Natural има сè што ви треба: канти за компостирање и калапчиња за рециклирање на отпадот од дворот и органски измени на почвата за подобрување на посевот следната година.

Се сеќаваме на една сезона кога доцниот летен мраз околу 15 септември беше проследен со сонце инедели без замрзнување. Дали бевме среќни што покривавме сè што имавме. Доматите продолжија да созреваат во октомври, а зелената салата, спанаќот и слично ни дадоа сечи-сечи и дојди-повторно, дури и ако нивниот раст беше забавен до ползи. Тоа е често случај. Дури и по последователни мразови, некои од поцврстите растенија сè уште ќе обезбедат жетва, особено оние од второто (или дури и третото) садење доцна сезона. Но, само ако тие се заштитени и ако замрзнувањето не е премногу тешко.

Се разбира, постојат и други трикови, како наводнувањето, кои може да и помогнат на вашата градина да го преживее првиот мраз. Но, на крајот, време е да се прифати фактот дека е време да ги ставиме децата - мислам градината - во кревет. Првите нешта прво. Сите венење или поцрнети растенија треба да се извлечат веднаш штом ќе бидат забележани. Колку пати сме ги оставиле нашите мртви растенија за следниот викенд (видете „мрзливи“ погоре) само за да претрпиме рани снежни врнежи што обично значеше дека се таму за сезоната?

Мртвите растенија оставени во вашата градина ќе презимуваат пристаниште болест, габи и инсекти штетници во форма на јајца. Затоа е важно да ги повлечете веднаш. Ако тие не се поцрнети или покажуваат други знаци на мувла и габи, тие можат да одат во купот компост. Но, ако покажат какви било знаци на болест, внимателно ставете ги во кеси за ѓубре за да спречите тресење на спорите на земја и ставете ги во ѓубре. Или запали ги таму каде што е легално. Само не им давајтеместо за презимување во вашиот компост кој ќе го раширите во вашата градина следната година.

Некои од вашите култури ќе презимуваат токму таму каде што се. Корен зеленчук - моркови, цвекло, рутабага и репа од крајот на сезоната - ќе бидат добри токму таму во градината додека земјата не замрзне длабоко, особено ако добро ги прекривате. Понекогаш доброто замрзнување дури и ќе го подобри нивниот вкус, како што тоа го прави кај кељот, зелката, брокулата и другите култури од зелка. Другите земјоделски култури, како кромидот и лукот, ќе бидат добри некое време, особено прекриени, но најдобро е да ги извадите од земјата пред да започне навистина студеното време и да ги натерате да се исушат на соодветно место како што е вашето поткровје.

Природата ни дава многу за прекривка во овој период од годината. Листовите се совршени, но бидете свесни дека ќе се збијат во текот на зимата и ќе обезбедат помала заштита како што ќе помине сезоната. Сакаме да додадеме некои други видови прекривка - сено без семе или дури и дрвени чипсови - за да им дадеме малку рефус. Сечкањето на листовите прво ќе ги направи подготвени да работат во почвата на пролет. Листовите оставени цели ќе треба да се отстранат, што не е лоша работа. Можете да најдете повеќе за лисјата и прекривката со лисја овде.

На крајот, сакаме да ја покриеме целата наша градинарска парцела со некаков вид прекривка. Една година имавме изобилство чистење на тезги од блискиот фармер на кози, а следната година резултатите беа спектакуларни. Покривните култури се исто така добра идеја(наскоро ќе објавиме повеќе за нив). Но, пред да прекривате или да засадите прекривни култури, одвојте време да ја превртите почвата со ротолер или вилушка. Потоа оставете да се стегне ден или три. Ова им дава шанса на вашите и на моите пријатели - птиците - да се насладуваат со грмушките и семињата што се изложени. Штетниците што не ги добиваат веројатно нема да го направат долго кога се изложени на елементите.

Како ја подготвувате вашата градина за зима? Што е најважно, ако некој има лек за мрзеливите чувства што ги добивам кога гледам во градината во текот на есента, нека ми каже.

Препорачани производи

Азомит (0-0-0,2)

Овој природен реминерализатор помага да растат посилни растенија и култури со подобар вкус.

Органски компост

Не содржи тиња од отпадни води или био-цврсти материи кои често се наоѓаат во комерцијални брендови.

Greensand (0-0-0,2)

Содржи поташа со бавно ослободување и голема низа минерали во трагови. Се продава во вреќи од 44 lb.

Ќеси за компостирање

Не убивајте дрвја за да собирате лисја! Доволно цврст за да се справи со најтешките работи.

ComposTumbler

Направено за сериозни градинари кои соберат 5-6 вреќи за отпадоци месечно.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.