Како да користите ладна рамка за да ја продолжите сезоната на градинарство

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Пролетниот период го гледа вашиот пријателски блогер Planet Natural кој силно користи ладни рамки. Сега, во време од годината каде мразовите се сè уште можни, многу од нашите домашни зеленчукови зачетоци се речиси подготвени да одат во градината. Тие треба да се навикнат да бидат на отворено. Многу од нив не можат да го преживеат студот во текот на ноќта, но можат кога се заштитени во ладна рамка, можеби обвиткани со ќебе во најстудените ноќи.

Тоа е исто така период од годината во кој исто така немаме просторијата под нашата внатрешност расте светлина и им треба место за чување на зеленчукот каде што ќе добијат повеќе сонце отколку на прагот на прозорецот. Исто така, сакаме да започнеме со некои од нашите долги сезонски растенија, како домати, пиперки или зимски сквош.

Можете ли да видите зошто размислуваме за втора, а можеби и трета, ладна рамка може да биде добра — да ја направите одлична идеја?

И не заборавајте ги цветните растенија. Можете да добиете голем скок за одгледување пансиони така што ќе ги ставите во саксии во ладна рамка.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Poly-Tex Double

Одговара на речиси секаде и обезбедува повеќе од 9 квадратни метри заштитен простор за одгледување.

Започнете брзо со Двојната ладна рамка Poly-Tex® ! Лесно се склопува и ја дава потребната заштита при рано започнување на растенијата или заштита до крајот на сезоната. Вклучува две прилагодливи горни врати за лесно проветрување и пристап.

Но, ладните рамки не се само неверојатнидодаток на вашето пролетно градинарство. Тие се добри за голем број намени во текот на целата година:

  1. Складирање на растенија во саксии и луковици чувствителни на ладно и коренски сечи (закопани во струготини или слама) во текот на зимата во области каде има ноќни температури не се постојано екстремни (близу и под нулата).
  2. Доцните есенски насади на такви ладно отпорни растенија како што се брокулата, кељот и спанаќот може да се презимуваат во ладна рамка - засадете ги право во земјата - и може дури и обезбедуваат рана пролет и жетва во средината на зимата за време на топлите периоди. Свеж зеленчук во февруари? Да!
  3. Започнете ги семките од зеленчук во саксии пред сезоната на градинарство.
  4. Стврднувањето на зеленчукот започнува бидејќи тие обезбедуваат топлина (дури и со врвот), штитат од вишок ветар и нудат потопло преку ноќ температури.
  5. Посејте семе од тиква или поставете домати штом ќе има место. Тие ќе им дадат топол, брз почеток на овие долги сезонски зеленчук. До моментот кога ќе се притиснат на горниот дел од ладната рамка, само оставете ги горните делови.
  6. Засадете зеленило на крајот на летото и држете ги пред првите есенски мразови...а можеби и подолго.

Можеби имате други намени за вашата ладна рамка. Дозволете ни да знаеме, или со оставање коментар подолу или на нашата страница на Facebook.

Кога наоѓате трајно поставена ладна рамка, проверете дали е добра дренажата на почвата. Ова може да бара ископување на почвата на длабочина од два или три метри иставање во слој од шест инчи грашок-чакал или мала речна карпа за да се олесни спроведувањето на водата пред да се постават компостот и почвата. Ако користите само ладна рамка за растенија во саксии, можете само да ископате шест инчи земја и да додадете површина со чакал. Чакалот или плочката или каменот ќе служат како ладилник, носејќи ја акумулираната дневна топлина во ноќта. Видовме градинари кои поставуваат бетонски блокови настрана, а потоа ги полнат просторите со чакал за да обезбедат површина што ја задржува топлината.

Поставувањето на вашата постојана ладна рамка на јужната или западната страна на зградата исто така ќе помогне се собира и ја задржува топлината. Зградата ќе обезбеди и засолниште од ветрот. Еве примери на постојани ладни рамки (тула!) вградени во страните на зградите. Нашиот беше наспроти бел гаражен ѕид кој им даде на доматите што ги одгледувавме таму и дополнително топол и сончев поттик во текот на летото, токму она што им беше потребно во кратката сезона во Монтана.

Покријте го вашиот подигнат градинарски кревет со пластика или некоја друга типот на засолниште што спроведува светлина може да го претвори во прекрасна ладна рамка.

Студените рамки што се наоѓаат на врвот на почвата и се подвижни можат да патуваат од место до место додека садите различен зеленчук кој сака топлина. Можете да изградите таков што е пренослив или да изградите импровизирана бали со сено, кои се особено добри изолатори, ставајќи ги во квадрат или правоаголник само големдоволно за да се поддржат старите прозорски рамки со стакло или врата за туширање. Тие се исто така достапни како комплети, па дури и може да се направат од пригодни материјали што ги прават лесни и функционални како шатори.

Можете да ја претворите вашата ладна рамка во топла кутија со додавање гнило ѓубриво или слој од лисја или слама зачинета со компост богат со микроби под вашиот почвен слој. Топлината генерирана од органскиот материјал што се распаѓа ќе помогне да се задржат растенијата во текот на зимата, како и да се поттикне температурата на почвата на време за пролетно ртење. Еден градинар што го знаеме пријавил одличен резултат користејќи слој пелети од луцерка и малку компост наместо слама или лисја (кои имаат тенденција да се набиваат...прво исецкајте ги).

Еве сеопфатен водич за ладна рамка — со планови за градба — од Универзитетот во Мисури. Навистина би сакале да слушнеме за вашата ладна рамка - како е изградена, каде се наоѓа, како ја користите. И можете да објавувате слики - ние би сакале да ги видиме! — на Facebook или на Твитер страницата Planet Natural #coldframes.

Едно предупредување за ладни рамки . . . може да се загреат кога грее сонцето! Погрижете се да ги проветрувате со кревање на капаците и потпирајќи се отворени - или со отстранување на капаците заедно - во сончеви денови. Непријатно изненадување е да се вратите дома од работа на крајот од денот и да откриете дека вашата зелена салата почнува да се пече под стакло или пластика.

Препорачани производи

Сали за самци

Заштити 6 квft простор за одгледување и вклучува ДВЕ лизгачки отвори со шарки.

Halls Double

Идеален за одгледување мали растенија и зеленчук, особено во рана пролет.

Жетва во четири сезони

Опфаќа се што треба да знаете за да одгледувате свеж, здрав зеленчук во текот на целата година.

Топлинска подлога (4-рамна)

Обезбедува рамномерна топлина на дното за значително подобрување на ртење и забрзување на растот на растенијата.

Solexx Deluxe

Совршен за градини со подигнат кревет! Супер-силно и изградено за употреба цела година!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.