Како да одгледате сопствени зеленчуци

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Органските градинари се соочени со дилема овој период од годината. Како да добиеме органски одгледани растителни старти за сместување во нашите градини? Најдобриот одговор секако е да ги започнеме самите. Ова ни овозможува да ги контролираме сите променливи - семето, почетната мешавина, сите измени или формули за искоренување што би можеле да ги користиме - без да користиме или да имаме непотребна грижа за хербициди, пестициди, неоргански адитиви на почвата или такви хемикалии како регулатори на растот.

Се разбира, постојат ситуации кои не мотивираат да бараме растителни стартови. Можеби откривме дека имаме дополнителен простор во градината, можеби некои од нашите семиња не никнале или можеби некои од нашите почетоци имале проблеми со придушување или други болести. Во мојот случај, сфаќам дека едноставно не можам да започнам со сите различни видови растенија што сакам да ги одгледувам, а кои бараат почеток неколку недели пред да бидам во градината.

За среќа , се повеќе расадници и продавници за набавки за градинарство нудат органски почетоци, како и вид на наследени растенија што не ги носат големите комерцијални расадници и продавниците за намирници со големи кутии. Се зголемува бројот на расадници со нарачка по пошта кои ќе ви испраќаат органски и наследнички растенија до вашата врата. Ако сте доволно среќни да имате расадник од ваков вид во близина, искористете ги предностите. И под искористување на предностите подразбираме на повеќе начини отколку само купување на нивнитерастенија.

OMRI LISTED!

Starter Mix

Обезбедува нови растенија со задржување на влага и аерација што им е потребна.

Кога станува збор за ртење на семиња, тоа е едноставно - се што ви треба е вода, светлина и Black Gold® органска мешавина за садници . Оваа мешавина со двоен екран им дава на новите растенија аерација и задржување на влага што им е потребно за силен развој. ОМРИ е наведена за употреба во органско производство.

Локалните расадници се одличен извор на совети. Слушнав поплаки дека се поскапи од купување на растенија и други градинарски материјали во вашата локална продавница за франшиза за домови и градежни објекти, како што се Home Depot и Lowe's. Иако ова може да биде вистина, вашата градинка во локална сопственост секогаш нуди нешто што добавувачите на големи кутии не го нудат: од прва рака, искусни информации. (Целосно обелоденување: Еднаш наидовме на многу упатен службеник во продавницата во расадникот на една од тие големи продавници, некој кој очигледно беше искусен градинар кој можеше да зборува за условите на почвата, природните техники на одгледување и најдобрите сорти за нашиот регион. Поцелосно обелоденување: Таа честопати ни препорачуваше да одиме во нашата локална расадник за да ги купиме нашите растителни стартови, а не во корените, тесните стартови кои беа транспортирани стотици милји до продавницата).

Значи, ако повторното купување започнува од локална градинка, разговарајте со вработените. Секако, можете да побарате вообичаено „како-да-расте“ и „што-разно-е најдобар“ совет. Но, прашајте ги и кога биле започнати растенијата, кој е медиумот за одгледување и кога треба да очекувате да ги поставите во градината. Прашајте за најдобриот начин за стврднување на растенијата што ги купувате. Прашајте ги дали користеле ѓубрива (органски, се разбира) или измени на почвата. Прашајте ги колку долго треба да чекате додека не додадете некое ѓубриво откако ќе ги поставите растенијата. Прашајте за нивните потреби за вода.

При изборот на расадник, преземајте мерки на претпазливост. Дали е врзан коренот на растението? Дали корените кружат внатре во садот и го туркаат дното? Овие почетоци најдобро се избегнуваат. Проверете ги растенијата за оштетувања, вклучително и скршени или вдлабнати стебла, кафеави и скршени лисја или извиткани, погрешно обликувани централни стебла. Побарајте знаци на болест, вклучувајќи црни дамки на лисјата (задолжително проверете ги долните страни) и кафени или црни области на стеблото во близина на почвата.

Знаете како изгледа краставицата билка. Лежиштето, како и врзувањето со коренот, укажува на растение кое било прерано, одгледувано со премалку светлина или поминало премногу време во почетната саксија. Избегнувајте ги и овие. Избегнувајте саксии што имаат повеќе од едно растение од нив. Повеќекратните почетоци во едно тенџере може да изгледаат како зделка, но тие исто така се закржлавени од гужва (што ја поттикнува лежерноста) и имаат развиено помалку лисја. Уште полошо, нивните корени веројатно се заплеткани. Нивното одвојување ќе го врати растението или ќе го убиетоа.

Еве неколку добри читања за почеток на изборот на здрави растенија.

Ако одите во расадник за да купите почеток, одете со план. Не можам да ви кажам колку пати сум отишол во расадник и купив растенија, честопати многу повеќе отколку што ми требаше, на импулс. Им дозволив на моите емоции да играат улога во изборот на растенијата, гледајќи растенија на кои им треба „спасување“, кога во реалноста тие само предизвикуваат тага. Ова е слично на привлекување од налетот на кученцето. Дозволете ми да ви кажам . . . многу е полесно да се рехабилитира кученцето и да се заврши со големо, здраво куче отколку да се оживее болен почеток од домати. И дури и ако успеете да го доведете тоа растение домати во здрава зрелост, назадувањето што го имаше ќе го направи поранливо на штетници и болести. Исто така, ќе биде побавно да созрее. За време на градинарската сезона, часовникот секогаш отчукува.

Затоа, да повториме една точка. Иако има се поголем број расадници и продавници за градинарство кои нудат производи од органски растенија, најдобрите растителни стартови се одгледуваат дома. И има една работа што не можете да ја добиете од почетокот купен во градинка: наградата и задоволството од сознанието дека сте го направиле тоа сами.

Препорачани производи

Успех на растенијата (3-1 -2)

Мешавина од корисни габи кои се добро прилагодени за широк спектар на почви и растенија.

CFL Grow Light

Дизајнот со низок профил обезбедува повеќе концентрирана светлина од стандардната продавницацевки.

Биоразградливи садови

Победник на неколку градинарски награди, CowPots се направени од американски млечни фармери.

Starter Cubes

Погоден и за почва или за хидропоника, Root Riot ги надминува повеќето брендови.

Ртење станица

Го подобрува успехот на садењето создавајќи совршени услови за одгледување -- во затворен простор!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.