Како да одгледувате малини дома (целосен водич за почетници)

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Малините се омилено летно овошје произведено од повеќегодишни грмушки кои лесно се одгледуваат и одржуваат. За жал, мекото овошје брзо се влошува и трае само кратко во продавниците. Така, најдоброто нешто што треба да направите е да растете сами дома!

Растенијата природно цветаат во поладна клима, а низ векот култивирање и вкрстување неколку сорти се погодни за низа зони на цврстина. Добриот избор на место, малку кастрење и промена на почвата резултираат со здрави кревети од малини кои се плодни со децении!

Лепените од малини се извор на цветен нектар за опрашувачите и служат како ефективни граници на имотот. Тие имаат сладок вкус и се богати со витамин Ц, манган, флавоноиди и антиоксиданси. Совршена состојка за десерти и салати, ако не прашате нас!

Изберете сорта малини за одгледување врз основа на вашата клима. Летните сорти се најчести, толерантни на суровите зими и даваат годишен летен род.

Постојаните сорти се посоодветни за потоплите клими и можат да дадат и лето и дополнителен есенски род.

Ботаничко име : Rubus idaeus

Заедничко име : малина, дива малина, дива црвена малина

Семејство : Rosaceae

Тип на растение: Повеќегодишно, овошје, грмушка

Зони на цврстина: 4 – 8 (USDA)

Изложеност на сонце: Полно сонце, делумна сенка

Почваод оштетување.

Биодинамички компост

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или нешто друго!

Bypass Pruner

Создаден за тешки работи со моќни ножеви од јаглероден челик и удобни рачки.

Органски убиец на плевел

БЕЗБЕДНА алтернатива на RoundUp® на што му веруваат градовите и општините.

Ѓубриво што сака киселина

Формулирано за употреба на азалии, рододендрони, хидрогени и многу повеќе!

Тип:Добро исцедена, песочна кирпичка почва

PH на почвата: 5,5 – 6,5 (кисела)

Висина: 3 – 9 стапки

Разред: 18 – 24 инчи

Време на цветање : лето, есен

Мајчин област: Северна Америка, Европа, Северна Азија

Брз водич: садење, растење и засилувач; Берба за малини

 1. Изберете сорта погодна за вашата клима
 2. Засадете во области со добро одводнување со полно сонце и добра циркулација на воздухот за да спречите мувла
 3. Одржувајте киселост на почвата (pH 5,5 до 6,5) за да се избегне недостаток на железо
 4. Обезбедете многу простор за растенијата да растат во „кревети“ и обезбедете вертикална поддршка
 5. Засадете 500′ од закрпи од диви бобинки и не засадувајте во близина на Вертицилиум -растенија-домаќини
 6. Горете годишно за да го зголемите приносот и да ја измените почвата, по потреба
 7. Берајте бобинки кога зрели и чувајте ги на ниски температури

Нега на растението малини

Одгледувањето сопствени слатки и сочни диви малини е едноставна и наградувачка активност. Овие грмушки бараат исти услови како и другите плодни растенија, вклучувајќи многу вода и сончева светлина заедно со добра циркулација на воздухот и дренажа.

Малините, и покрај нивното име, не се бобинки. Капините и јагодите, за таа работа, не се ни. Вистинска бобинка е повеќесемен месести плод што расте од еден цвет со еден јајник.

Според оваа дефиниција, боровинки, брусница, бозел, цариградско грозде,и lingonberries се вистински бобинки. Малините растат од цути со повеќе од еден јајник.

Во суштина, малината е збирно овошје составено од бројни компоненти собрани околу централното јадро. Секоја трупа е мала компонента слична на мониста која расте од еден јајник и содржи едно семе.

Светлина

Малините се добро на сончево, делумно засенчено место. Во текот на сезоната на растење, ова растение има потреба од 6 до 8 часа сончева светлина дневно и е подложно на изгореници на топла, директна сончева светлина.

Ова се манифестира на некои од бобинките како бели дамки. Но, малку изгореници од сонце нема да го сменат вкусот на овошјето, туку изгледот.

Почвата

Малините можат да растат во многу различни видови почви и да даваат висококвалитетно овошје, но тие најдобро е во песочни кирпичници со органска материја и растителни хранливи материи. Сакаат плодна почва која е киселина со pH од 5,5 до 6,5.

ГРАДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПОЧВА

Почвени измени

Planet Natural нуди органски измени што им се потребни на вашите растенија да напредува.

Прикажи ги сите

Вода

Малините бараат редовно наводнување за да растат претрупан бобинки. Во текот на сезоната на растење, претпочита околу еден сантиметар врнежи од дожд или вода еднаш неделно. Наводнувањето капка по капка е идеално во ова време.

Во текот на првата година, обрнете големо внимание на тоа колку вода добиваат вашите растенија кога ќе се зацврстат. Доколку е потребно, додадете уште вода.

НаправетеЗадолжително наводнувајте ги малините одоздола бидејќи тие се склони кон разни габи. Ако можете, треба да ставите систем за наводнување капка по капка. Влажното зеленило промовира габични заболувања, но наводнувањето во близина на почвата го минимизира овој проблем. Сувото зеленило не го поддржува растот на габата.

Температура и влажност

Малините се родени во поладна клима и бараат умерени температури и умерени нивоа на влажност. Кога температурите се претерано високи, фотосинтезата всушност може да престане.

Идеалната летна температура за ова растение е помеѓу 70 и 75 степени целзиусови. Погрижете се областа за садење да добие рана сончева и попладневна сенка во потоплите клими за да помогне во контролата на температурата.

Ѓубриво

Растенијата малини се тешки хранителки и сакаат богата, плодна почва. Користете органско ѓубриво за сите намени богато со азот и фосфор и не ѓубрете подоцна од јуни.

Намалете ја pH вредноста на алкалните почви со хумус, тресет, борови иглички или органско ѓубриво специјално дизајнирано за растенија кои сакаат киселини . Недостатокот на железо во малините се манифестира како пожолтување на листовите бидејќи растенијата не произведуваат недоволно хлорофил; заситете ја почвата со хелатно железо, по потреба.

Корење

Растенијата малини се повеќегодишни грмушки на кои им е потребно годишно кастрење. Ова растение може да се шири во која било насока и затоа брзо може да стане „крпеница од малина“ ако неисечени.

Отстранете ги сите мртви, оштетени или слаби трски (гранки) пред да отечат пупките во рана пролет. Кон крајот на летото, штипнете ги новите врвови од трска кои се на височина од 4-5′ за да ги промовирате носечките гранки.

Постојаните сорти создаваат потешка есенска култура со летното кроење. Летоносни сорти цицаат (растат од корените и долните стебла) и имаат потреба од годишно кастрење на цицачите за да се промовираат обилни жетви.

Видови и сорти на малини

Постојат две главни видови на малина растенија: лето-плодни и постојано носи. Вториот е популарен избор меѓу многу домашни градинари бидејќи тие даваат плод на почетокот на летото и повторно на есента.

Лето-плодни

Секое лето, овие малини даваат една култура. Откако ќе се воспостави, летноплодниот тип ќе дава плод на флорикани, кои се дрвенести гранки од втората година, почнувајќи од втората вегетативна сезона. Некои популарни сорти на малини од овој тип вклучуваат:

 • Canby: Ова се црвени малини кои се речиси без трње. Генерално се препорачуваат за северозапад, Горни Големи езера и Нова Англија.
 • Кралско семејство: Оваа сорта произведува виолетови малини и е подобро прилагодена за потоплите области.
 • 3>Ј евел: Оваа сорта ќе ви даде црни малини кои се отпорни на болести и одлични за потоплите области.
 • Црниот јастреб: Како што се нарекува сугерира, ова повторно ќе биде исто такави дава црни малини и е сорта толерантна на топлина и суша.

Постојано носи (еден)

Овие грмушки од малини имаат способност да генерираат две жетви во една сезоната на растење, од кои првата е скромна жетва на бобинки во јуни, проследена со пообилна жетва во септември.

Овие типови грмушки носат бобинки во првата година на зелените трски од првата година, познати како Primocanes.

 • Heritage : Оваа сорта ќе ви даде црвени бобинки и е одлична, препорачана за долината Охајо и Средниот Атлантик.
 • Plainsman: Ова е уште една одлична сорта на црвена малина која е подобра на повисоки надморски височини како што се карпестите планини и високите рамнини.
 • F allgold : Ова е вкусна сорта со жолти малини и е погодна за горниот среден запад и Канада.
 • Двојно злато: Ќе добиете жолти малини обоени со праска ако ја засадите оваа сорта. Тоа е подобро прилагодено за потоплите области.

Како да се засадат и одгледуваат малини

Да се ​​разбере како трската од малина е важна за правилно одгледување малини и да се направи искуството повеќе интересен. Растенијата малини постојано произведуваат стебла со животен век од две години од нивната круна или основа.

Тие се познати како примокани или флорикани во зависност од нивната возраст, и тие се однесуваат различно во зависност од видот и разновидноста на бобинките што ги иматесе одгледуваат. Важно е да се разберат својствата на секоја трска поради овие варијации.

Примоканите се стапчиња од прва година кои секоја пролет излегуваат од круната на растението. Овие зелени млади ластари растат брзо.

Батските од втора година се познати како флорикани. Откако ќе влезат во првата зима на мирување, тие често добиваат дрвенест изглед и стануваат кафеави. Бидејќи нивната единствена цел е да произведуваат цвеќиња и плодови, тие често имаат помалку лисја од примоканите.

Како да одгледувате малини од семиња

Есента е идеално време за садење семки од малини од студената зима временските услови промовираат пролетно ртење.

Започнете ги семињата надвор за да симулирате како презимуваат паднатите семиња (стратификација). Можете исто така да го постигнете истиот резултат со ставање на семето во фрижидер.

Како да засадите растение малини

Изберете место со богата, длабока почва што добро цеди​, како почви заситени со вода може да ги задуши растенијата и да предизвика жолчка и обликување на круната. Засади на целосно сонце; малините можат да толерираат делумна сенка, но може да ја намалат жетвата. Можеби е потребна попладневна сенка во потопли клими со висока УВ.

Малините претпочитаат кисели почви. рН од 5,5-6,5 помага да се спречат недостаток на железо и манган и можеби е потребна годишна промена за да се одржи соодветна киселост.

Прејлите се натпреваруваат за вода, хранливи материи и светлина. Рачното влечење на плевелот е најдобро или третирајте го на место со адобар органски хербицид помеѓу трска,​ и прекривка придонесува за наезда од глодари, кои можат да ги оштетат растенијата.

Неколку недели пред садењето, среди кревети и подгответе се со 1-2″ органски компост или добро изгни животно ѓубриво. Малините се продаваат или како голи корени или како растенија одгледувани во контејнер.

Оставете ги на растојание помеѓу 18 и 24 инчи и проверете дали почвата е влажна. По садењето, темелно наводнете ја областа. Прекријте со дрвени чипови или слама за да ја задржите влагата и да ги контролирате плевелите.

Пресадете ги растенијата со голи корени во кревети на отворено 4-6 недели пред последниот мраз. Трансплантирајте ги растенијата во саксии кон крајот на пролетта по последниот мраз, со круни 1-2″ над земјата. Растенијата може да дадат плод првата година по садењето, но поверојатно ќе дадат плод втората година.

Оставете им на малините простор да се пополнат во „кревети“. Распоредете ги редовите на растојание од најмалку 5′, и засадете летни сорти на 2′ и вечноплодни сорти на растојание од 4′ една од друга. Засади во близина на вертикална потпора, како што е пергола или ограда.

Како да се берат и чуваат малините

Тангите малини се спремни за берба на почетокот на летото и овошје околу две недели. Треба да се берат кога се целосно црвени и зрели.

Бобинките имаат краток рок на траење од само 2-3 дена. За да го забавите распаѓањето, берете го во раните утрински часови, чувајте ги бобинките на ниски температури веднаш по жетвата и внимавајте да ги отстраните распаднатите бобинки од културата.

ЗаедничкиИнсекти и растителни болести за малини

Малините се подложни на низа болести. Засади кревети најмалку 500′ од диви лепенки и внимавај при пресадување од постоечки кревети, бидејќи болестите и вирусите ќе се шират во нови кревети.

Птиците, дупчињата на трска, пајачните грини и јапонските бубачки се вообичаени штетници на соседството бобинки закрпи. Научете како да ги идентификувате овие несакани посетители и користете докажани, органски методи за да се ослободите од нив.

За жал, вирусите најчесто се пренесуваат преку нематоди или вошки. Ако растението е заразено, веднаш отстранете го или уништете го.

Растенијата малини се ранливи на Вертицилиум венеење, патоген што се пренесува преку компири, домати, пиперки, модар патлиџан, памук, петунии, рози, и други украсни светилки. Вертицилиумот може да живее во почва со години, а почвите мора да се фумигираат пред да се засадат за да се убијат спорите.

Други габични заболувања на кои треба да се внимава се: треска, сива мувла, габи и антракоза .

Запомнете – малините купени во продавница се меѓу нашите плодови со најмногу пестициди, при што 58% од овошјата тестирани се позитивни на контаминација. Мир на умот знаејќи дека слатките, сочни плодови што ги собирате не содржат хемиски остатоци... бесценето!

Препорачани производи

Бирд-X Пребивање

Оваа лесна мрежа е дизајниран да ги заштити овошјето и бобинките

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.