Како да одгледувате органски компири

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Компирите отсекогаш биле омилени во семејството и со добра причина. Ги поврзуваме со неделни вечери, понеделник хаш и домашен саботен помфрит. Сакаме печени компири прелиени со домашна салса и домашен помфрит со салса и јајца. Како фил за енчилада користиме компири исечени на коцки со сирење и зелено чиле. Наесен правиме вкусен тарт од сирење и печурки со кора од компири. Дури ни е познато дека правиме пица од компири и кромид со рузмарин. И да, како и сите други, ние сакаме пире од лук.

Во овие денови неповолни за јаглени хидрати, компирот често добива лош нутритивен рап. Но, тие се всушност хранливо вредни. Се разбира, сите комисии за компири ќе пеат пофалби. И тие можат затоа што компирот е добар извор на влакна (што го забавува варењето на нивните јаглехидрати, добра работа) и одличен извор на калиум. Тие исто така содржат витамини од групата Б, витамин А, минерали како цинк, железо, калциум и магнезиум и антиоксиданси. Всушност, еден среден компир со кората може да обезбеди половина од препорачаната дневна доза на витамин Ц.

И тука е проблемот. Комерцијално одгледуваните компири носат повеќе пестициди од повеќето зеленчуци. Остатоците од тие пестициди имаат тенденција да останат таму каде што се 20% од тој витамин Ц и повеќето влакна: во кожата. Прскањето на полињата со компир започнува уште пред да се појават компиритезасадени. Семето од компир често се прска со фунгициди пред да се засади и растенијата повторно се прскаат додека растат и се „ридуваат“. Растенијата од компири може да се испрскаат за да се уништат лозите пред бербата, а на собраните компири често им се дава уште една доза на фунгицид пред да се складираат. Можете да прочитате повеќе за ужасите на компирите овде и да видите листа на спрејови за компири (страшно!) овде.

И потоа . . . ГМО компири!

ГРАДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПОЧВА

Измени на почвата

Planet Natural нуди органски измени што им се потребни на вашите растенија за да напредуваат.

Прикажи ги сите

Одлично започнете ги вашите градини и одржувајте ги продуктивни со измените на органската почва. Ви треба совет? Нашиот блог за почви ги нуди идеите, информациите и практичното искуство што ви се потребни за да ја завршите работата како што треба.

Па што можете да направите за да уживате во компирите без грижа. Секако, можете да купите органски компири на вашиот локален фармерски пазар или зелена бакалница. Но, најдоброто решение - и начин да ја преземете контролата врз ситуацијата - е да го развиете своето. Одгледувањето ваши компири, не е тешко да се направи, не само што гарантира дека компирите што ги храните вашето семејство се одгледувани без пестициди, туку ви овозможува да пробате широк спектар на вкусни компири од наследство кои не се општо достапни на пазарот.

Компирите речиси секогаш се одгледуваат од семенски компир. Добивањето органски семенски компир може да биде тешко( Planet Natural ги носи - само на мало!). Честопати најдобри извори се соседите и колегите органски градинари во вашето место. Искусните градинари во вашата област ќе знаат што компирите најдобро го прават во вашиот регион и ќе имаат увид (и лекови) за најчестите проблеми со компирот со кои може да се соочите во вашата област. Ако вашата локална организација за градинарство во заедницата не може да препорача или снабдува со семенски компир, би препорачал да се обратите до доверлив снабдувач како Seed Savers Exchange.

Компирите претпочитаат кисела почва, сè до pH вредност од 5,0 . Кога живеевме во големиот северозапад, се прекривавме меѓу нашите редови од компири со остатоци од кедар и струготини што ги добивме од локална мелница. Но, измерете ја вашата почва пред садењето, соодветно прилагодете ја pH вредноста, а исто така внесете малку песок во почвата. Како моркови, компирите сакаат да одгледуваат клубени во почва што е малку песочна. Компирите не се тешки за хранење, но добрата доза на компост во вашиот компир лепенка оди долг пат кон одржување на растенијата здрави и продуктивни.

Водичите за градинарство често сугерираат клубени да се садат четири до шест недели пред последната мраз. Тоа може да биде точно ако почвата се одмрзнала и се исушила, но не брзајте да внесете компири во земјата прерано. Колку повеќе влага има во вашата почва и колку подолго семките од компири се во земјата со сета таа влажност, толку поголеми се шансите да изгубите малкуклубени да изгние. Трпението, како што често тврдиме, спречува проблеми.

Трпението може да го подобри и вашиот род. Ластата од компир нема да толерира мраз. Ако доцниот мраз ги погоди вашите растенија од компир, растенијата веројатно ќе умрат. Ова не е целосна трагедија; пукањата повторно ќе се појават и растенијата од компир ќе започнат одново. Но, неуспехот не само што ќе резултира со подоцнежна жетва, туку ќе влијае и на големината на компирот. Помалото во светот на компирот не е подобро. Почвите со недостаток на калциум ќе резултираат и со помали компири.

Ако одгледувате компири во област каде што претходно сте имале проблеми со габи или болести, можеби ќе сакате прво да ја соларизирате почвата и да ја убиете сите штетни организми во горниот слој на земјата пред садењето. Соларизацијата во сончевите пролетни денови, иако не толку ефикасна кога температурите се искачуваат во текот на летото, сепак може многу да помогне кон елиминирање на проблемите. Погрижете се да додадете компост во почвата откако ќе ја отстраните соларизирачката пластика за повторно да внесете корисни микроби кои исто така ќе им помогнат на вашите компири да останат без болести.

За да им помогнете на вашите компири да добијат добар почеток пред да ги ставите во земја, донесете извадете ги од коренската визба или друго ладно складиште каде што сте ги зачувале и оставете ги очите да бликнат во потопла (но темна) средина. Направете го тоа пред да ги исечете семките од компири на парчиња со по две или три очи и да ги засадите, исечетестрана надолу,  добри четири инчи надолу. Засадувањето во ровови го олеснува натрупувањето на повеќе почва (за поттикнување на повеќе компири) откако ќе се појават никулците. Некои градинари што ги знаеме ги полнат рововите со слама, а потоа натрупуваат уште слама додека растат растенијата. Плевелот никогаш не е проблем со оваа техника.

Повеќето градинарски книги препорачуваат најмалку 12 инчи помеѓу растенијата, но имавме успех да ги засадиме поблиску и во двојни редови оддалечени не повеќе од шест инчи. Откривме дека поделеното семе од компир е подобро од малите компири што сме ги засадиле цели, но не знаеме зошто. Некој со теорија? Познато е и по тоа што земаме еден или два органски компири од нашата оставата, чајната кујна, ги делиме и садиме во нашата градина.

Садејќи компири во редови, а потоа „насипување“ на почва или прекривка на растенијата е испробаниот и вистински начин на растење. Групирањето компири во подигнати кревети, како што ми покажаа некои мои пријатели, исто така може да биде ефективно. Градските градинари во последно време ја уништија старата идеја за неможност да одгледуваат компири во контејнери. Вештите одгледувачи сега берат компири од буриња и ги одгледуваат во кофи на нивните палуби и тремови, дури и ги одгледуваат во вреќи.

Ќе се справиме со штетниците од компирот и другите проблеми во друг пост, откако ќе ги внесеме нашите компири на земјата. И, дојде време на бербата, ќе разговараме како да ги зачувате вашите сопствени семиња од компири (колку што звучи едноставно). Додекатогаш, како ви растат компирите? Посебно сме заинтересирани за искуства со торби, кофа и буре затоа што - вистината да се каже! - никогаш не сме ги пробале. Можеби можете да не убедите.

Препорачани производи

Градински компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

K-Mag (0-0-22)

Користете за растенија на кои им треба хранлив поттик без големо оптоварување на NPK.

Калпа и засилувач; Поташа (0-0-8)

Главница полна со „добри работи“ за да ги одржувате вашите омилени растенија силни, цврсти и здрави.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.