Како да одгледувате повеќе зеленчук на помалку простор

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Интензивното градинарство со висок принос користи простор за одгледување поефикасно од традиционалните методи. Наместо потрошена просторија меѓу редовите на култури, површината на градината е максимизирана - на тој начин можете да одгледувате повеќе зеленчук на помалку простор.

Дури и ако имате многу простор во вашиот двор, градинарството со квадратни метри може да бара помалку работа додека сеуште обезбедува многу здрави растенија. Обично има помалку плевење, бидејќи растенијата се распоредени поблиску една до друга и секој дел од градината се одгледува во текот на целата вегетативна сезона. Меѓутоа, бидејќи има помалку простор помеѓу културите, плевенето ќе треба да се врши рачно или со помали градинарски алат - нема да има доволно простор за машини. Друг недостаток - за некои луѓе - е тоа што бидејќи растенијата секогаш растат, не се сите подготвени за берба во исто време.

OMRI LISTED

Bio-Live (5- 4-2)

Специјална мешавина за да бидете сигурни дека вашите растенија се покриени од врвот на листот до влакната од коренот.

Лидер во органските материјали за градинарство од 1991 година! Planet Natural нуди 100% безбедни и природни производи кои навистина функционираат. Дојдете да видите што можеме да понудиме на вашата градина, вашиот двор и вашето семејство.

Подигнати кревети

Подигнат кревет е едноставно кога нивото на почвата е повисоко од околното тло. Екстензијата на Државниот универзитет во Охајо наведе неколку придобивки од градинарството во кренат кревет. Неколку од овиепридобивките се:

 • Поголеми приноси
 • Подобрени услови на почвата
 • Лесност при работа
 • Лесност за контрола на штетници
 • Зачувување на водата

Подигнатиот кревет треба да биде доволно широк за да можете да го достигнете докрај без да се качите во него (или, ако можете да пристапите до двете страни на креветот, треба да можете да стигнете до половина попречно). Видете Изградба на градина со подигнат кревет (PDF).

Една од причините зошто подигнатите кревети имаат толку високи приноси е тоа што почвата се меша со измени за да се создаде лесен, мек медиум за растење до длабочина од околу 2 метри . Ова поттикнува одличен раст на коренот.

Вертикално градинарство

Вертикалните градини се и мудро користење на просторот и естетски пријатни. Тие можат да помогнат во одржувањето на растенијата од земјата и може да се користат за дефинирање на уредени области, со создавање интересни фокусни точки и пријатни граници (видете ја нашата статија Контејнери со надморска височина). Растенијата што се одгледуваат на ѕидови, пергола и огради можат да го разладат вашиот дом или градина и да ги блокираат погледите што не сакате да ги гледате.

Добрите потпорни површини за вертикална градина вклучуваат:

 • Ажур огради
 • Прежали
 • Весени корпи
 • Арбори
 • Кафези
 • Сталбови со конец или мрежи

#1 ПОДДРШКА НА ЛОЗАТА

Кипчиња за домати (100 pk)

Користете за подобрување на циркулацијата на воздухот и намалување на болестите кај високите култури или кај зеленчукот.

Совршено за домати, краставици, пиперки… било каквивисоко растение! Повторно употребливите штипки за домати го олеснуваат врзувањето на растенијата за колци, решетки или жица за поддршка. Работи со стебла до 3/4" во дијаметар и има отворени страни за да се подобри циркулацијата на воздухот и да се намалат проблемите со болеста.

Важно е да се изберат вистинските растенија за вертикална градина. Додека многу растенија може да се обучуваат да растат нагоре, не секое растение е соодветно. Некои од најдобрите овошја и зеленчук се следниве:

Доматите подобро се одгледуваат во кафез или друг систем за поддршка отколку кога се оставаат на земја. Не само што трошат помалку простор, туку и помали се шансите да се заразат со болест што ја пренесува почвата. Дознајте повеќе за градинарството домати тука.

Краставици растат како винова лоза и се природни за вертикално градинарство.

Пченката расте вертикално, природно и може да се користи како потпора за гравот или други растенија.

Грашокот, дињата, и страстното овошје добро се развиваат нагоре. Дури и тиквички, тикви и други тикви ќе растат вертикално се додека нивниот систем за поддршка е доволно силен.

Совети за успешна вертикална градина

 1. Погрижете се вашите вертикално одгледувани растенија да бидат на локација каде што нема да ги засенуваат растенијата што сакаат сонце.
 2. Растете растенија на јужната страна од потпорната структура за максимална сончева светлина.
 3. Не заборавајте да наводнувате. Вашата вертикална градина ќе се исуши побрзо без растенијалежење на почвата за да ја засенчи.
 4. Почвата треба да биде длабока и добро исцедена за да може корените на растенијата да растат надолу во почвата, наместо да растат нанадвор каде што ќе се натпреваруваат со другите растенија.
 5. На тешките култури, како што се дињите, тиквите и тиквата, можеби им е потребна дополнителна поддршка. Изградете „хамак“ од ленти од стари гаќички со тоа што ќе ги врзете на двете страни од културата што ја поддржувате и ставете го зеленчукот/овошјето внатре.

Изместување

Растење на две или повеќе растенијата на исто место во исто време е познато како мешање. Ова може да се направи со наизменични редови во креветот, наизменични растенија во еден ред или со мешање на растенијата низ креветот.

ПОДОБРИ ПРИНОСИ!

Trellis Netting

Мека најлонска мрежа што не гори ги штити деликатните стебла, зеленило, винова лоза и плодови.

Зголемете ја жетвата на мали простори со Dalen® Trellis Network . Направен од висококвалитетен најлон, може да се користи за поддршка на екстремно тешки товари на култури и има голема мрежа од 7 инчи за лесно берба. Трае со години и е достапен во 3 удобни големини.

Кога засадувате цвеќиња и билки во зеленчукова градина погрижете се да одгледувате растенија со слични барања една до друга. Размислете за следните фактори за секое растение:

 • должина на периодот на раст на растението
 • шема на раст (висок, краток, под или над земја)
 • можни негативни ефекти на другиотрастенија (како што се алелопатските ефекти на сончогледот и ерусалимскиот артишок на блиските растенија)
 • преферирана сезона
 • преферирана светлина
 • потреби за хранливи материи и влага

Проред

Во подигнат кревет или меѓузасадена градина, растенијата се одгледуваат поблиску еден до друг отколку во традиционална градина во ред. Кога одгледувате зеленчук, билки или овошје, затетете ги редовите така што растението во едниот ред е помеѓу две растенија во другиот ред. Ова создава речиси континуирана лисна покривка што ги засенува плевелите и ја намалува количината на површина што треба да се прекрие.

Следната табела од Arizona Cooperative Extension покажува колку блиску може да се садат семиња или садници.

зеленчук инчи зеленчук Инчи
Аспарагус 15 до 18 Марула, глава 10 до 12
Грав, лима 4 до 6 марула, лист 4 до 6
Грав, шипка 6 до 12 Дињи 18 до 24
Грав, грмушка 4 до 6 Сенф 6 до 9
цвекло 2 до 4 бамија 12 до 18
Брокула 12 до 18 Кромид 2 до 4
бриселско зелје 15 до 18 грашок 2 до 4
зелка 15 до 18 пиперки 12 до 15
зелка,Кинески 10 до 12 Компири 10 до 12
Моркови 2 до 3 Тикви 24 до 36
Карфиол 15 до 18 Ротквици 2 до 3
Краставица 12 до 18 Рутабага 4 до 6
Chard, Swiss 6 до 9 Јужен грашок 3 до 4
Collards 12 до 15 Спанаќ 4 до 6
Endive 15 до 18 Сквош, лето 18 до 24
Мдар патлиџан 18 до 24 Сквош, зима 24 до 36
Кале 15 до 18 Слатка пченка 15 до 18
Колраби 6 до 9 Домати 18 до 24
Праз 3 до 6 Репа 4 до 6

За да го одредите растојанието за всадување, додадете ги инчи за двете култури што ќе се садат заедно и поделете ја збир за 2. На пример, ако ротквиците се засадени покрај гравот, додадете 2 инчи + 4 инчи = 6 инчи, ти mk поделете 6 инчи со 2 инчи = 3 инчи. Ротквиците треба да се засадат на 3 инчи од гравот.

Совет: Внимавајте да не сеете семе премногу блиску еден до друг или вашите култури може да се изложени на поголем ризик од болести на растенијата (често предизвикани од слаба циркулација на воздухот). Секогаш повикувајте се на пакетот со семе за соодветно растојание.

Секцесија и реле садење

Штом културата ќе ја достигне својата целоснапроизводство, време е да се засади повеќе. Посевите во ладна сезона (грашок, зелена салата, брокула) се проследени со култури во топла сезона (пиперки, домати, грав), а ако живеете во блага клима, овие може да бидат проследени со повеќе кул годишни растенија, па дури и есен / зимска култура. Прочитајте ја нашата статија за сукцесивно садење во домашната градина за да дознаете повеќе.

Пренесувањето е преклопување на садење на еден вид култура. На пример, спанаќот може да се сади во интервали од 2-3 недели за да се обезбеди постојана жетва. Или можете да садите рана, средна и доцна сезона во исто време (видете Садење култури за втора жетва).

T5 GROW LIGHT

T5 Lamp with/ Stand

Идеален за одгледување млади садници, сечи, цвеќиња и домашни растенија.

Кажете им збогум на растителните растенија! Jump Start T5 Grow Light произведува повеќе од двојно поголема моќност на светлината како стандардните тела во продавницата — совршен за садници, сечи и домашни растенија. Секој систем вклучува сијаличка и сијалица за растење со висока моќност T5 (6400K дневна светлина спектар – 10.000 часа живот).

Ако семето се започне во затворен простор, секогаш има нешто подготвено да оди во градината додека се отвора просторот. Не заборавајте да додадете компост или органско ѓубриво за да ја подготвите почвата за следната култура на растенија.

Планирање и засилување; Дизајн

Започнете рано кога планирате органска градина. Во јануари или февруари, додека снегот сè уште ја покрива земјата, време е да се извади малку милиметарска хартијаи каталози на семиња и започнете со работа.

1.) Извлечете го минатогодишниот градинарски дневник за да видите што работеле, а што не функционирало во вашата градина. Што? Не чувавте белешки? Научете ги навртките и завртките на градинарскиот тетратка тука.

2.) Земете молив и хартија и нацртајте ја вашата градина(и). Користењето милиметарска хартија помага попрецизно да одредите со колкав простор треба да работите.

3.) Изберете кои растенија сакате да ги одгледувате. За секое растение земете ги предвид:

– Потреби од хранливи материи

– Толеранција на сенка

– Модели на раст над и под земја

– Преферирана сезона на растење

4.) Определи кои растенија може да се одгледуваат заедно или последователно. Прочитајте ја нашата статија за придружното садење тука.

5.) Додајте ги растенијата на вашата табела откако ќе одредите колку блиску можат да се одгледуваат.

6.) Нарачајте ги вашите семиња. Можете да започнете некои растенија во затворен простор за да бидат подготвени да одат или директно да се засадат во почвата.

Други ресурси:

Растете ја вашата градина „нагоре“

Вертикално градинарство: контејнери со надморска височина

Препорачани производи

Malibu Compost

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или нешто друго!

30>

Сите намени (4-4-4)

Обезбедува балансирана исхрана брзо, но сепак продолжува да се храни неколку месеци.

Сојување на почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Ѓубриво за риби и морски алги

Користете го на редовна основа за поголемикултури, зголемени шеќери и подобро цутење.

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Twist- Вратоврска (100 стапки)

Пригодниот диспензер со вграден секач може да се закачи со шајка за да биде секогаш блиску.

Растителни чинии

Пластика за повторно користење чиниите ги штитат подовите и палубите од прекумерно наводнување.

Пилешкото ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност од растителна храна од ѓубривото за управува.

Течни алги

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, аминокиселини и растителни витамини.

Harvest-Guard

Пловечки прекривки за низа пуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги бубачките! Заштитува до 26°F.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.