Како да растете доматилос

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Има едноставна причина поради која ги поминав сите тие години избегнувајќи да одгледувам доматило: незнаење. Откако научив повеќе за нивната кулинарска употреба, откако дознав колку лесно се одгледуваат, добро, работите се сменија. Со оглед на тоа што сите тие пиперки се берат и домашните одгледувачи ги варат своите кујни додека прават салса верде, сега е добро време да се зборува за оние градинарски плодови покриени со лушпа што изгледаат како мали кинески лампиони додека созреваат на лозата.

Јас сум љубител на мексиканска храна, јадев доматило со години без да обрнувам многу внимание. Секако, тие се составен дел на зелените салси, и варени и не. Но, тие се исто така одлични во чорбите од Чиле каде што можат да го изедначат вкусот и да ја намалат топлината. Тие исто така добро се користат во други видови храна, како што се чатни. А доматилите се добар извор на исхрана. Тие имаат 7 mg витамин Ц по овошје (скоро 20% од вашата дневна потреба во 100 грама) и повеќе минерали по еднаква тежина од доматите. Тие се исто така добар извор на антиоксиданси и содржат мали количини на витамин А, зеаксантин и лутеин, работи важни за вашето визуелно здравје.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од доматило

Жолта, зелена или виолетова, доматилите се основата на одличните салси, сосови и џемови.

Прикажи ги сите

Жолта, зелена или виолетова, доматило од наследство или домати со лушпа се основа на одлични салси, сосови и жестоки џемови.Упатствата за садење се вклучени со секое пакување со семе и испораката е БЕСПЛАТНА!

Но, она што навистина ми продаде беше колку лесно се одгледуваат. Мојот пријател Џон во Монтана секогаш имаше успех со томатило од наследство и покрај студените ноќи и кратката сезона, дури и во годините кога доматите не беа толку добро (томатилосите, сепак, нема да толерираат мраз). Џон е исто така одличен готвач и јадењата што ги правеше со доматило ме доведоа во екстаза. Како доматите, започнете со растенија во затворен простор и пресадете во градината по последниот мраз. Ним им треба многу простор. Jere Gettle од Baker Creek Heirloom Seed предлага да се распоредат растенијата оддалечени две стапки во редови разделени со пет метри, но ако немате толку простор, не плашете се да ги натрупате малку поблиску. Ако лозите се премногу преполни, тие се поподложни да развијат лошо влијание или други болести на листовите. Некои одгледувачи сугерираат дека не треба да се удираат; други велат дека удирањето помага да се чуваат голтките и инсектите за џвакање. Во секој случај, се чини дека штетниците не ги сакаат многу растенијата, нешто што секогаш е бонус за органските градинари. Откривме дека удирањето ги прави плодовите повидливи и полесни за берење. Екстензијата на Државниот универзитет во Ајова предлага еден до еден и пол инчи вода неделно. Оние од нас кои не мерат, ќе ги полеваат како домати, не дозволувајќи земјата да се исуши длабоко пред наводнување. Прекривка? Се разбира.

Најдовметоа кој тип доматило ќе го засадите прави разлика, особено во кујната. Има светли виолетови доматили кои додаваат визуелен интерес, како и сладост на вашата салса, и сорта ананас што додава малку од вкусот на истоимениот на јадењата во кои се појавува. Сите се прилично плодни - дури и во северните региони ќе добиете 50 или повеќе плодови на растение - но нашите извори ни кажуваат дека Тома Верде е најплоден. Соберете кога хартиените лушпи почнуваат да пожолтуваат и се лабави и згрчени околу плодот. Во ред е да се соберат малку рано, иако зелените плодови ќе ви додадат малку луто на салсите и сосовите. Чувани во нивните лушпи во кафена хартиена кеса, доматилите ќе траат еден месец или повеќе - често до Денот на благодарноста - во фрижидер. Печењето на доматилото му дава дополнителна доза на вкус. И нема ништо подобро во тие доцни, заморни зимски денови од тоа да отворите тегла доматило и зелена чиле салса што сами ќе ја конзервирате. Тоа е како да имате јадлив спомен од вашата летна градина, со сите нејзини вкусови и хранливи материи, токму кога ви треба.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.