Како да растете Poinsettias во текот на целата година

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Кој не добил кадифена пунсет со црвени листови како подарок или не купил една или повеќе за својот дом за време на празничната сезона? И колку од тие пунсетии ја преживуваат годината за да цветаат повторно следната сезона? Хммм...

Одамна и многу далеку, кога бев наставник, ми подари прекрасна пунсетија од еден од моите драги, млади ученици. Имаше очигледни проблеми, засадени во мала пластична саксија исполнета со сува мешавина во која доминираат чипови од стиропор. Очигледно, неговиот одгледувач немал намера да трае до новата година. Незнаејќи го растењето на боцки, но генерално знаејќи за тоа што им е потребно на растенијата, го пресадивме на солстициумот, со што го спасивме растението, но ги изгубивме неговите цветови.

БЕСТСЕЛЕР!

Спрејман

Вие и вашите растенија ќе го засакате наградуваниот, супер-шик дизајн.

Со правилните градинарски производи расте во затворен простор е лесно! Во Planet Natural располагаме со се што ви треба ​за да гарантираме дека на вашите наградувани домашни растенија им завидуваат соседството!

Со својата коренска топка во голем нов дом исполнета со хранлива мешавина на почва оптоварена со компост, нашата боцки напредуваше, иако никогаш повеќе не процвета. Се чинеше дека расте најдобро во текот на есента и зимата и со текот на годините стана нешто како изопачено бонсаи со неговите кружни гранки украсени со резервни зелени лисја. Поставен на западна враташто ретко се користеше, фрли неверојатни сенки на источниот ѕид на нашата скромна дневна соба додека сонцето заоѓаше низ неговите гранки.

Со малку повеќе знаење специфично за поинсетија, можевме да го одржиме тоа растение во живот и да го имаме цветаат секоја година. Поинсетиите се тропски растенија и нивната грижа мора да ги имитира условите во нивните природни домови. Има многу добри веб-страници на кои се дискутира за грижата за пунсетиите и ние го зедовме она што го научивме и го донесовме овде. Како прво, згрешив веднаш што ја пресадив таа одамна боцки. Ако чекав до крајот на пролетта следната година, наводнувајќи го растението доволно до јануари, а потоа го намалив за време на сезоната на мирување, можеби ќе беше подобро. Како што беше, имав среќа што нешто преживеа. Тоа веројатно се должи на влажната клима каде што живеев (годишните врнежи на тој дел од Олимпискиот Полуостров беа над 50 инчи годишно; сончевата светлина беше проблемот). Поинсетиите сакаат влажност.

Другото нешто што не знаев да го правам - но требаше - е да ги исечкам стеблата на растенијата, особено оние со црвени лисја, безмилосно назад, да речеме четири инчи, во средината на пролет (почетокот на мај на повеќето умерени локации). Повеќето одгледувачи на боцки препорачуваат да се исечат стеблата уште еден сантиметар кон крајот на јули. Има смисла; нешто како мртви цвеќиња во вашата градина за да продолжат да цветаат.

Можете да поставитеpoinsettias надвор на засенчено место во текот на летото. Само не заборавајте да ги наводнувате за да нема спас. За да го поттикнете расцутот, треба да ги измамите вашите растенија да мислат дека сонцето е најмалку забележлива фаза. На растението му требаат околу 10 недели не повеќе од осум часа дневна светлина за да почне да дава „лисја“ со црвени цветови. Затоа, околу 1-ви октомври, почнете да се грижите дека растението е на темно место, на пример, од 16 часот до 8 часот наутро или што и да одговара најдобро на вашиот распоред. До втората недела од декември, вие и вашето семејство треба да гледате црвено! (хех, хе... не заборавајте дека и пунсетите доаѓаат разновидни и во прекрасно бело).

Екстензијата на Универзитетот во Илиноис има прекрасна локација за пунсетија која ја дискутира нејзината историја, како и грижата. Еве предлози за купување здрава пунсетија. Други достојни веб-страници се тука и овде. Последно прашање: дали пунсетијата е отровна? Очигледно не, и покрај популарната заблуда дека се.

Препорачани производи

Растителни чинии

Пластичните чинии за повеќекратна употреба ги штитат подовите и палубите од прекумерно наводнување.

Среќна почва од жаба

Жив со корисни микроби и полна со нешто што е важно!

Ѓубриво за риби од Алјаска

Сенаменска, дезодорирана рибна емулзија за употреба на сите внатрешни и надворешни растенија.

Fiskars Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгаат задодадена безбедност.

Bordy Plant Waterer

Одите на одмор? Scheurich Bordy ќе внимава на вашите растенија 4 дена.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.