Како да растете зеле во затворен простор

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Во овој период од годината имаме желби за зеленило. Секако, вие среќните градинари со системи за одгледување во затворени простории или топли куќи можеби јадете домашно кељ или зелена салата или спанаќ овде во мртва зима. Но, што треба да направи изнајмувачот без сопствена градинарска лепенка? Растете никулци.

Нулките се една од најхранливите намирници во природата, полни со витамини, минерали и амино киселини, како и одличен извор на брутална храна. Никулците од леќа се 26% протеини; никнува соја, како што можете да претпоставите, уште повисоко. Никулците од ротквица содржат големи количини на витамини Ц и А, како и добар извор на калциум. Никулците од сончоглед имаат многу витамин Д. Никулците од детелина се добар извор на изофлавони за борба против ракот, а никулците од луцерка содржат фитоестрогени потребни за хормонална рамнотежа. Ако сте се исплашиле од никулци поради инциденти со контаминација со производи купени во продавница, постои едноставно решение. Одгледувајте ги сами.

100% ОРГАНСКИ!

Ртечки семиња

Овие семиња со врвен квалитет вклучуваат стари омилени и екстра-здрави избори.

Прикажи ги сите

Лесно е да уживате во здравствените придобивки од никулците — без разлика дали се зеленило и треви, грав, јаткасти плодови или житарки — во вашиот дом со нашите комплети и залихи за никнување на семе. Нема повеќе високи цени во самопослуга! Треба помош? Посетете ги нашите Sprouts & засилувач; Блог Micro-Greens за совети и статии за никнување на семиња - во затворени простории илинадвор!

Растењето никулци во затворен простор е меѓу најлесните работи што можете да ги правите. Не го отежнувајте премногу. Кога бевме млади, во раните 19-ти (расипани), прочитавме прирачник од продавницата за здравје во кој се вели дека садењето никулци во почва значително ја зголемува нивната хранлива содржина. Ова тврдење можеби беше само делумно точно, зависно од значењето на зборот „значително“. Но, садењето, наводнувањето и чистењето по жетвата - да не зборуваме за замена на почвата - ја претворија оваа лесна задача во скучна работа и за што? Решивме дека наместо да се справиме со сета мачна мака со миење нечистотија од изливчињата за да добиеме 5% повеќе минерални содржини, ние само ќе јадеме повеќе никулци.

Се разбира, ќе сакате да го користите најсвежото семе ти можеш да најдеш. И ќе сакате да се уверите дека е органски… ќе ги јадете семките од вашите никулци и сè. Ако семето не е означено „за никнување“, оддалечете се. Стапката на ртење - ја сакате што е можно повисоко - и уверувањето дека семето не е третирано, инаку ќе бидат сомнителни.

Техниката на стаклена тегла е најлесна. Можете да купите капаци од екранот што ви овозможуваат лесно да ги исплакнете никулците или да користите газа за да ги покриете теглите. Семињата мора прво да се натопат; колку е поголемо семето, толку подолго ќе се впие. Семето од луцерка може да кисне дури три часа. Зрната од соја треба да се натопи преку ноќ. Погрижете се да им дадете на вашите никулци многу простор за растење. Две или триќе бидат доволни лажици семе на дното на теглата. Откако семките се натопени, исцедете ги и исплакнете. Првиот знак на раст, во зависност од семето, ќе го видите за еден ден или така. Исплакнете ги на секои шест часа и добро исцедете ги.

Откако сите ќе никнат, ставете ги во сончев прозорец за да поттикнете формирање на хлорофил, уште една здрава компонента за нас луѓето. Не дозволувајте да одат предолго. Никулците се најздрави во првиот ден од растењето. Откако добро ќе никнат, добро исплакнете ги и исцедете ги и ставете ги во фрижидер за складирање. Повеќето зеле ќе се чуваат два или три дена. Но, тие ретко траат толку долго; ние имаме тенденција да ги јадеме веднаш. Ставете ги на салати, сендвичи и во помфрит (поголемите никулци особено се потребни за готвење). Разредете ги вашите серии на секои два или три дена за да обезбедите непречено снабдување. И вклучете ги вашите деца. Откривме дека сакаат да гледаат како никнуваат и развиваат семињата што ги натопени. Може дури и да биде добар научен проект.

Препорачани производи

Sprout Garden (3-послужавник)

Систем за натрупување со 3 фиоки што може да развие неколку здравствени -давање посеви одеднаш.

Seed Flats

Обезбедува цврста поддршка и нема да НЕ протекува -- совршен за апликации со наводнување.

16>

Органска мешавина за садници

Обезбедува на новите растенија задржување на влага и аерација што им е потребна.

Тегла за никнување на семиња

Правилесно е да се одгледуваат свежи микрозелени за 3-5 дена! Достапен во две големини.

Топлинска подлога (1-рамна)

Обезбедува постојана топлина за подобрување на успехот на 'ртење. Безбедно за внатрешна употреба.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.