Како да се грижите за домашните растенија во зима

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Како и сите растенија, внатре и надвор - а особено како и растенијата на отворено што ги внесуваме внатре - на нашите сакани домашни растенија им треба посебна грижа и внимание во текот на зимските месеци. Да се ​​однесуваме кон нив како што правиме за време на топлите, добро осветлени пролетни и летни месеци, едноставно нема да направи.

Иако постојат голем број на практики на градинарство во затворен простор што се менуваат или варираат во текот на зимата, двете најважни имаат да се направи со светлина и влажност. Без разлика дали се работи за филодендрони, фикус дрвја, папрати од аспарагус, молитва, пајак или змиски растенија - или било кое од многуте, многу други - малку знаење помага не само да им се дозволи на вашите затворени растенија да преживеат, туку и да напредуваат во текот на зимските месеци.

Прво нешто што треба да се земе предвид е дека условите во вашиот дом се менуваат како што се менуваат условите надвор. Внатрешната зимска средина е многу посушна бидејќи печките и другите извори на топлина ја земаат влагата од воздухот. Ова ги наведува некои чувари на домашни растенија да заклучат дека на нивните растенија им треба повеќе наводнување. Не е вистина. Тие всушност имаат потреба од помалку наводнување. Она што им треба е поголема влажност.

КОМПЛЕТ ЗА GROW LIGHT

DaySpot (60W)

Оваа централа со целосен спектар од 60W ќе продуцира поздрави растенија и цвета.

Расте таму каде што никој досега не пораснал! HydroFarm® AgroSun DaySpot е комплет за светло за растење со моќност од 60 вати дизајниран да дава поголеми, подобри цветови и здрав раст на растенијата. Совршеноза СИТЕ домашни растенија, орхидеи, терариуми и бонсаи.

Многу извори препорачуваат замаглување на растенијата. Но, ова не е толку ефикасно за зголемување на влажноста, освен ако не замаглувате три пати или повеќе на ден. Подобро е да ги ставите саксиите што ги содржат вашите растенија во послужавник исполнет со чакал и потоа да ја чувате водата меѓу чакалот. Постепеното испарување ќе ја обезбеди влажноста што ја отстранува вашата печка. Не дозволувајте саксиите да седат во вода што може да ја навлечат во почвата. Подобро, за вас и за вашите растенија, особено во особено сува и ладна клима, е овлажнител.

Можете да помогнете и во намалувањето на условите на сувата влажност со држење на вашите домашни растенија подалеку од отворите за греење. Една моја пријателка ги лоцира нејзините домашни растенија во пералната во текот на дневните часови - има и многу светлина - поради неговата дополнителна влажност. Ги носите во бањата кога се туширате? Тоа може да биде малку премногу.

Другата важна работа за одржување на вашите домашни растенија да напредуваат во текот на кратките зимски денови е светлината. Некои растенија, како што се пченкарните растенија, гумените растенија и растенијата за молитва, не бараат толку многу светлина. Домашните растенија може да се снаоѓаат добро на прозорските прагови - локацијата исто така им нуди малку влажност - но погрижете се да ги нема кога надворешните температури го бришат стаклото со мраз. Но, повеќето, вклучувајќи ги и боровите Норфолк, скитниците Евреи, растенијата зебри и папратите од аспарагус, имаат потреба одповеќе светлина отколку што може да обезбеди прозорецот.

Повеќето зимски денови, особено во северните делови на земјата, не нудат доволно светлина за да ги одржуваат растенијата во нивните најдобри. Едноставното решение е растечките светла. Не ви треба фенси поставување; многу растенија ќе се снаоѓаат добро под флуоресцентни светилки, особено ако се од ефикасниот тип T5. Ваквото осветлување може да додаде интерес на местата каде што се поставени вашите домашни растенија, правејќи ја вашата соба да изгледа потопла и попривлечна, дури и кога помагаат вашите скапоцени растенија да напредуваат. LED светилките, иако поскапи, се уште една одлична алтернатива за домашните растенија со нивната светлина специфична за спектарот и ниската потрошувачка на енергија (што ви помага да ја надоместите нивната почетна цена).

Други совети за зимски растенија? Како што предложивме погоре, помалку наводнување е важно за повеќето домашни растенија за време на сезоната на мирување. Погрижете се почвата околу вашето кондензирано растение да биде сува не само на површината, туку и до коренот или на длабочина од два инчи. Исклучок се цитрусни дрвја кои треба да се одржуваат влажни (но не влажни) во текот на целата година и аспарагус и други папрати кои бараат повеќе вода (но повторно, не влажни услови).

Не треба да се прави ѓубрење во текот на зимата. Повеќето домашни растенија ќе растат дополнително бавно. Некои ќе достигнат речиси заспана состојба. Оплодете ги кога ќе започнат активен раст во пролетта. И не ги пресадувајте растенијата во зима. Почекајте до пролетили лето, дури и ако вашите растенија се врзани со коренот. Ова ќе помогне да се спречи губењето на растенијата од шок.

Бидејќи има толку широк спектар на домашни растенија што се одгледуваат овие денови, најдобро е да ги проверите потребите на вашето специфични растенија кога обезбедувате грижа. Еве место да го направите токму тоа. И кажете ни како поминуваат вашите домашни растенија со почетокот на зимата. Имате некои посебни трикови?

Препорачани производи

Scheurich® Sprayman

Вам и вашите растенија ќе го сакате наградуваниот, супер шик дизајн.

Neem Oil Spray

Едноставна за употреба, подготвена за прскање формула која работи и внатре или надвор.

T5 Grow Light Kit

Идеален за одгледување млади садници, сечи, цвеќиња и домашни растенија.

Spray-N-Grow

Ги обезбедува МАЛИ елементите што растенијата ги бараат за поголеми цветови и подобри жетви.

Froggy Plant Waterer

Забавен, а сепак функционален! Froggy го снабдува потребниот пијалок на растенијата неколку дена.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.