Како да се грижите за жива елка

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Што не треба да се допаѓа кај живата елка? Откако ќе послужат како центар на празничните прослави, тие доаѓаат да ги закотват семејните спомени на почесно место во вашиот двор. Тие се помалку опасни за пожар кога се внатре во домот и откако ќе излезат ја обезбедуваат целата убавина и придобивките за намалување на CO2, без разлика колку се мали, за околината. Да се ​​засади дрво во саксија, она што го имаа вашите деца кога ги отворија своите подароци, е одлична семејна активност.

Но, колку пати сте го слушнале ова? „Купивме живо дрво за празниците, но умре откако го засадивме“. Инаку, успешните арбористи сметаат дека добивањето на жива елка во саксии е ризичен предлог. Зошто? Засадувањето живи дрвја се случува под две посебни околности. Дрвјата поминуваат одреден временски период во затворени простории под топли услови кои го повторуваат пролетното затоплување. Ова му сигнализира на дрвото - предвреме - дека е време да се започне сезоната на растење. Втората околност е зимско садење. Средината на зимата не е идеално време за ставање дрвја во земја.

ГО НАМАЛИ ШОКОТ НА ТРАНСПЛАНТАТА

Maxicrop

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Дрвјата во дворот се важни компоненти на вашиот пејзаж. Со нашиот избор на производи за нега на дрвја, можете да им го посветите потребното внимание за силен раст и максимално производство, не само при садење, туку и зацел живот.

Да имате живо дрво во вашиот дом опкружено со подароци на Божиќното утро и потоа да го префрлите на почесно место во вашиот пејзаж — со години! - не е невозможно. Но, потребна е дополнителна посебна грижа. Во основа, откако ќе го купите дрвото, го чувате ладно, ги рекреирате условите за кратко зимско затоплување кога ќе го внесете внатре, а потоа го обновувате на ладно и садење на отворено. Друг проблем е копањето на дупката. Ако земјата е цврсто замрзната, па, дури и вашиот шнек за риболов на мраз нема да ви помогне многу.

Има голем број добри страници на интернет што разговараат за садење новогодишни елки во саксии. Ги зедовме повеќето од овие предлози од Кооперативното проширување на Универзитетот Корнел во округот Сафолк, Њујорк (округот беше прилично тешко погоден од ураганот Сенди) и службата за проширување и теренска служба на државата Ајова. Веројатно најдобриот извор на информации е вашиот локален расадник каде што може да одговори на посебни потреби и најдобрите видови живи дрвја за вашата област.

Како да ја одржите елка жива цела година

  1. Планирајте однапред. Изберете соодветно место за вашето дрво, со полно сонце, добра дренажа и заштита од ветер. Ископајте ја дупката рано, пред да замрзне земјата (во ред, во ред; можеби ќе биде малку доцна за тоа во некои места оваа година). Дупката не треба да биде премногу длабока, не многу подлабока отколку што ќе биде коренската топка и колку што можете пошироканаправете го, можеби три, четири или дури пет пати поголема од ширината на коренската топка. Што е најдобро, чувајте ја почвата што ја земате од дупката на церада на место каде што нема да замрзне, да речеме во вашата гаража или барака за алати.
  2. Изберете го дрвото со најздрав изглед што можете да го најдете. Проверете дали е неодамна ископан или одгледуван во контејнер. Не избирајте дрво што не функционира добро во вашата одредена област. Дрво со три или четири нозе е подобро од дрво со шест нозе. Запомнете: имате коренско топче или контејнер што треба да го земете во предвид кога ја одредувате висината. Големите дрвја со нивните поголеми коренски топчиња тешко се движат. (Ако морате, користете кукличка).
  3. Чувајте го дрвото на ладно место - вашата гаража или барака за алатки, заштитено место на внатрешен двор - пред да го внесете внатре. Постепените температурни промени се најдобри, така што гаражата која е потопла од надворешната, но поладна од вашата дневна соба е идеална. Наводнувајте го дрвото веднаш штом ќе го вратите дома и одржувајте ја коренската топка влажна (не натопена).
  4. Ставете ја коренската топка во екстра голема вреќа за ѓубре или завиткајте ја во пластика пред да ја поставите во вашата дневна соба. Не држете го дрвото премногу долго во затворен простор; една недела е околу границата. Не сакате дрвото да биде измамено да мисли дека е пролет! Ставете го подалеку од отворите за греење или други локации што ќе го исушат. Повторно, држете го напои.
  5. По празникот, вратете го дрвото во гаражата или друга полутопла локација за да се реконструирана студот. Ако ова значи да го преместите надвор во текот на денот и назад во тремот ноќе, направете го тоа. . . за доброто на дрвото. Една недела или повеќе период на прилагодување треба да биде доволен. Познавам луѓе кои се обидоа да го задржат дрвото во својата гаража до пролетното затоплување со катастрофални резултати. Теоретски, ако е во контејнер и го чувате напои, треба да работи. Но…
  6. Кога сте подготвени да го залепите дрвото во земја, извадете ја пластичната обвивка (ако ја користевте) отстранете ја кората или внимателно откинете ја топката од земја од контејнерот. Олабавете ги корените на почвата за да го поттикнете ширењето и исечете ги сите тенки, кратки, кружни корени. Проверете дали вашето дрво е засадено на соодветна длабочина. Не додавајте дополнителни измени на почвата. Тие ќе го испратат сигналот за раст до дрвото. Добро наводнете го дрвото - ова ќе го спречи веднаш да се замрзне - и прекријте го низ целиот простор до длабочина од три инчи или повеќе. Задолжително чувајте ја прекривката подалеку од стеблото на дрвото. Не создавајте куп прекривка, како вулкан, околу стеблото. Прекривката што го допира дрвото ризикува подоцна да изгние. Направете ја оваа задача на релативно топол ден што е можно.
  7. Скрстете ги прстите и почекајте до пролет.

Ви ги дадовме најситните детали за работата со живи новогодишни елки. За повеќе детали, одете на веб-локациите погоре и проверете овде и овде. И ве молиме споделете ги вашите искуства… што сакаме да слушнеме во вашите коментари?Дека направивме да звучи потешко отколку што е.

Препорачани производи

Растителни чинии

Пластичните чинии за повеќекратна употреба ги штитат подовите и палубите од прекумерна наводнување.

Bypass Pruner

Изграден за тешки работи со моќни ножеви од јаглероден челик и удобни рачки.

Тала за тркалање

Користете го внатре или надвор за да преместувате и ротирате тешки растенија -- поддржува до 500 lbs.

FELCO Pruners

Ова е класичниот модел што го започна сето тоа. F2 најдобро е за општа употреба.

Природна буша

100% биоразградлива пејзажна ткаенина што е совршена за стотици намени.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.