Како да се одгледува грозје органски

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Грозјето ( Vitis vinifera ) има репутација дека е кревко и тешко се одгледува. Всушност, многу домашни градинари се убедени дека одгледувањето органско грозје во вашиот двор е премногу комплицирано и не вреди да се трудите.

Љубителите на свежото овошје (и винарите) се радуваат! Голем број на сорти на грозје се добро прилагодени за постудените региони на секоја држава и тие сега се одгледуваат во речиси секој дел од земјата, вклучувајќи ја и Монтана каде што живеам. Трикот е да ги изберете вистинските винова лоза за вашата зона на цврстина.

Кога ќе се воспостави, добро негуваното растение (или лозје) може да биде продуктивно 40 години или повеќе. Плус, ќе имате мир на умот знаејќи дека слатките, сочни плодови што ги собирате не содржат хемиски остатоци, за разлика од неорганските видови кои се наоѓаат во супермаркетите.

Забавен факт: The United States е најголемиот светски вински пазар од 2010 година. Според Wines & Vines вкупната продажба на вино во САД беше 62,7 милијарди долари во 2017 година и се очекува стабилен раст.

Брз водич: Садење, одгледување и засилување; Берба на грозје

 1. Изберете сорти што најмногу одговараат на вашиот регион
 2. Започнете од сечи или расадник
 3. Засадете на полно сонце во почва богата со компост
 4. Лоцирајте каде ветреците можат да ја исушат влагата
 5. Оплодувајте рано во сезоната; редовно наводнувајте
 6. Крестете внимателно за да ги минимизирате страничните пукања
 7. Обезбедете пергола или другоподдршка
 8. Редовно проверувајте дали има штета од штетници, покријте со мрежа за да го заштитите овошјето од птици

ГРАДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПОЧВА

Измени на почва

Planet Natural нуди органски амандмани што им се потребни на вашите растенија за да напредуваат.

Прикажи ги сите Одлично започнете ги лозите во дворот и одржувајте ги продуктивни со измените на почвата со врвен квалитет. Ви треба совет? Нашиот Блог Почви ги нуди идеите, информациите и практичното искуство што ви се потребни за да ја завршите работата како што треба.

Подготовка на локацијата

За сите видови грозје е потребно топло место за садење со полно сонце и умерена вода. Консултирајте се со професионалец за расадник за да изберете сорта што ќе биде добро во вашата област. Почвата на местото на садење треба да биде лабава, богата и длабока. Корените на виновата лоза одат длабоко во земјата. Променете го на длабочина од 24 до 36 инчи со добар органски компост или добро изгниено животинско ѓубриво за да ја подобрите постојната почва.

Корењето за време на сезоната на мирување ќе го контролира растот и ќе произведе обилно овошје, затоа продолжете да читате за нашите препораки .

Совет: За да ја намалите шансата за болест, проверете дали ветриштата што можат да ја исушат влагата од зеленилото не се попречени од огради, грмушки или згради.

Како да се засади

Растенија од грозје лесно растат од сечи. Изберете здраво стебло долго околу 2 стапки со најмалку 4 пупки. Ставете го сечењето во брзо цедење, песочна почва на локација со полно сонце. Две пупкитреба да биде под земјата и два над. Долната половина од сечењето треба да се натопи во хормонот за искоренување. Раната пролет е најдобро време за садење од сечи.

Засади од расадник со копање дупка длабока колку садот. Пред садењето, потопете ги корените во компост чај 20 минути и исчистете ги корените со мешавина од 2 чаши брашно од алги и 1 чаша брашно од коски. Кога садите, проверете дали горниот дел од 1 инч од коренското топче седи над површината за да се спречи растот на морон од графтот. Поставете ги растенијата на растојание од 6 до 8 стапки.

Наводнете ги младите винова лоза првите две години во текот на летото. Наводнувајте длабоко и ретко за да поттикнете силни, длабоки корени.

Обезбедете поддршка за зрели винова лоза во форма на пергола или ограда. Лозата може да се обучи да покрива арбори и летниковци.

Нанесете органски ѓубрива богати со азот две недели по садењето. Повторно нанесувајте годишно во рана пролет непосредно пред да започне растот. Не нанесувајте азот подоцна во сезоната бидејќи тоа ќе го одложи зреењето, ќе го инхибира боењето и ќе создаде нежен, доцна сезона, кој ќе се оштети во зима. Од четири до шест инчи прекривка може да се нанесе за да се помогне во контролата на плевелот и да се зачува влагата во почвата.

Совет: За попродуктивна жетва, засадете грозје во подигнати кревети или ридови.

Совет: 7>Корење винова лоза

Сите сорти на грозје даваат плод на едногодишно дрво. Тоа значи дека растот произведен во текот напретходната година ќе даде плод за претстојната сезона.

По садењето, немојте воопшто да кроете во текот на првата цела година. На незрелите винова лоза им требаат изобилни стебла и лисја за да помогнат да се развие силен корен систем.

Втората година, изберете го најсилното и најсилното стебло што се развило во текот на првата сезона. Отстранете ги сите други стебла и лисја што е можно поблиску до основата. Ставете го преостанатото стебло за да обезбедите поддршка. Ова стебло ќе стане главно стебло на лозата. Стиснете го горниот дел од главното стебло за да ги поттикнете страничните пукања.

По втората година, изберете две од најзгодните стебла што растат хоризонтално од главното стебло. Идеално тие треба да бидат на спротивните страни и приближно на иста висина на багажникот.

Отстранете ги сите други странични израстоци. До крајот на втората година, треба да имате растение што изгледа како „Т“. Ова сега е основната рамка на лозата.

Во следните години, ќе се формираат нови пука на краците на „Т“. Оставете 10 до 12 пупки долж секоја рака и отстранете ги сите останати израстоци долж главното стебло. Пупките ќе даваат плод и секоја година потоа треба да се исечат до 1 или 2 нови пупки на секој од дванаесетте на „Т“.

Едноставно кажано:

 • Прва година, без кастрење.
 • Втора година, креирајте „Т“.
 • Трета година, оставете го горниот дел од секое „Т“ да формира 12 пупки.
 • Четврта година +, исечете ги 12-те пупки на 1 или 2 нови пупки во текот насезоната на мирување.

Берба и складирање

Не берете грозје додека не созрее. За разлика од доматите, тие нема да созреат понатаму по бербата. Повеќето сорти треба да се берат во гроздови кога сите плодови во кластерот се целосно обоени, имаат сладок вкус и лесно се лизгаат. Другите сорти, како бобинките од мускадин, треба да се берат на самото место бидејќи не созреваат рамномерно.

Грозјето најдобар вкус кога се користи свежо. Може или да замрзне цело овошје или да прави желе, џемови и вино.

Инсекти & Проблеми со болести

Грозјето е подложно на голем број штетници од инсекти и болести. Изберете сорти толерантни на болести кога е можно и користете добри санитарни практики. Внимателно следете ги лозите и ако се појават проблеми, лекувајте рано со органски раствори за штетници.

Птиците можат да бидат главен штетник. Единствениот сигурен начин на заштита е поставување на градинарска мрежа над лозите веднаш штом овошјето ќе почне да созрева.

Препорачани производи

Биодинамски компост

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или било што друго!

Оброк од коски (3-15-0)

Промовира супериорни корени и развој на овошје во СИТЕ цветни растенија.

Оброк од алги (1-0-2)

Одличен извор на микронутриенти и корисни промотори за раст на растенијата.

Bird-X Netting

Оваа лесна мрежа е дизајнирана да ги заштити овошјето и бобинките од оштетување.

Течност.Бакар

Користете го за борба против широк спектар на габични заболувања без токсични отрови!

Претходен пост Растение бамја

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.