Како да се ослободите од болви

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Овие инсекти кои носат болести често се наоѓаат на домашни миленици, во куќата и околу дворот. Еве како да се ослободите од болви БРЗО користејќи докажани, природни и органски лекови.

Иако има повеќе од 200 видови болви во оваа земја, главниот предизвикувач на проблеми е болвата од мачката ( Ctenocephalides felis ). Среќни да се хранат со кој било во куќата (куче, мачка или човек), овие инсекти без крилја најверојатно ќе изберат домашно милениче, чие крзно обезбедува топлина и засолниште за нивната почва за размножување. Каснувањето од болви ги прави некои животни, кои се алергични на плунката на инсектите, толку мизерни што тие гризаат и се гребат сурови. Човечките каснувања се појавуваат како мали, црвени, чешачки испакнатини кои најчесто се забележуваат на зглобовите и глуждовите. Прочитајте за да ја научите нашата програма за третман со 10 чекори за природно да се ослободите од болвите и да заштедите ГОЛЕМИ пари правејќи го тоа сами!

Идентификација

Возрасни болви се мали (долги 1/16 инчи), темни, црвеникаво-кафеави инсекти кои цицаат крв. Телото е вертикално рамно (како риба), тврдо и покриено со многу влакна и кратки боцки кои се насочени наназад. Нозете се долги и добро прилагодени за скокање. Усните делови на возрасната болва се прилагодени за цицање крв од домаќинот. Незрели или ларви фази се мали (1/4 инчи долги) бели црви со темни глави. Тие избегнуваат светлина и често се наоѓаат околу местата за спиење на домашни миленици, покрај плинтуси, во теписи или на мебел.

ЖивотЦиклус

Женските болви снесуваат дури 50 јајца дневно, со што започнува животен циклус кој може да се заврши за само три недели, во зависност од температурата и влажноста. Јајцата се изведуваат во ларви, кои се хранат со „нечистотија“, измет на делумно сварена крв. Ларвите растат и растат двапати, а потоа вртат кожурци, каде што растат до кукли, а потоа и возрасни. Возрасниот останува во кожурецот додека вибрациите не покажат дека домаќинот е во близина. Ова чекање може да го продолжи животниот циклус. Исто така, објаснува зошто често се забележуваат голем број болви кога е зафатена празна зграда. Возрасните со шест нозе се појавуваат и се прикачуваат на домаќинот за да се хранат и да се размножуваат, започнувајќи го циклусот одново.

Како да се контролира

 1. Воспоставете простор за спиење за миленичиња што може да се исчисти лесно и редовно.
 2. Ограничете го вашето домашно милениче да пристапува до спални, тавани, подруми или секаде каде што популацијата на болви може да биде особено досадна или каде што чистењето е тешко.
 3. Вакумирајте ги областите што ги посетува вашето домашно милениче редовно основа.
 4. Прашина од прав од борна киселина над подови (цемент, дрвени, плочки, линолеум), покрај плинтуси и во простории за домаќинство (со исклучок на теписи и тапацир) каде што болвите се проблем. Третирајте го подот под и околу постелнината и местата за спиење на домашно милениче во гаражи, тремови, места за лазење и засолништа.
 5. Редовно отстранувајте ги и мијте ги сите постелнини и килими со кои вашето домашно милениче доаѓа во контакт.
 6. Чешлајте го миленичиња често икористете билни шампони и јаки за домашни миленици за да создадете природна бариера за несакани проблеми.
 7. Крајната стапица за болви може да се користи за следење и заробување на возрасни кои гризат. Нетоксичен, безбеден и многу ефикасен!
 8. Нанесете органска Дијатомејска Земја за долготрајна заштита. Составен од ситни фосилизирани водни организми, кои изгледаат како скршено стакло под микроскоп, DE убива така што го пробива надворешниот слој на инсектот како што ползи над ситниот прав. Содржи НЕ токсични отрови!
 9. Корисните нематоди работат на отворено за да ги убијат ларвите - пред тие да станат возрасни возрасни! Третирајте ги засенчените области и околу структурите секогаш кога земјата не е замрзната.
 10. Најмалку токсични ботанички инсектициди треба да се користат како последно средство. Добиени од растенија кои имаат инсектицидни својства, овие природни пестициди имаат помалку штетни несакани ефекти од синтетичките хемикалии и побрзо се распаѓаат во околината.

Совет: Честото чистење со правосмукалка ќе го отстрани до 95 проценти од сите јајца, некои ларви и возрасни. По чистењето со правосмукалка, извадете ја кесата и ставете ја во затворен надворешен контејнер за отпадоци.

Препорачани производи

Болви (нетоксични)

Резултатите покажуваат неверојатни 93 % стапка на улов! Не содржи токсични хемикалии или синтетички спрејови.

Корисни нематоди

Овие ситни паразити слични на црви ловат и уништуваат повеќе од 230 различни штетници.

Дијатомите. Земјата

Содржидијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Гранули од инсекти

Лесната формула за нанесување делува на контакт, но сепак е сосема безбедна за деца и домашни миленици!

Дома & засилувач; Постелнина за домашни миленици

Убива при контакт без токсини! Идеален за употреба на постелнина, играчки и места за играње.

Борна киселина

Овој прашок подготвен за употреба брзо ги убива бубачките, но не е поотровен од кујнска сол.

Портокал гард

Направен од екстракт од кора од цитрус, Orange Guard убива и одбива со недели -- без грижа!

Двор и засилувач; Kennel

Оваа патентирана формула базирана на растенија доаѓа во практично шише подготвено за употреба.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.