Како да се ослободите од голтките и полжавите од вашата домашна градина

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Да, можно е да се ослободите од голтките и полжавите без користење на токсични мамки и спрејови. Еве како:

Глабите се мекотели со меко тело без лушпа што може да џвака растително ткиво и да доведе до намалена жетва, па дури и да ги повреди младите садници.

Ако вашиот двор има многу градинарски голтки, не грижете се нашиот водич за да се ослободиме од голтките и полжавите е единствениот ресурс што ќе ви треба за ефикасна, достапна контрола на голтките дома.

Тие се еден од најпроблематичните штетници кои се наоѓаат во домашните градини, овоштарници и уредени области низ Северна Америка. Полжавите и полжавите растат на влажни, засенчени места и често може да се најдат покрај темелите, под карпите или во добро прекриени градинарски области.

Најактивни во текот на ноќта, тие се хранат со различни живи растенија, како и на распаѓање на растителен материјал. Штетниците џвакаат големи дупки во зеленилото и може да предизвикаат големо оштетување на садници, нежни, ниско-растечки, лиснат зеленчук или билки како босилек и зрели плодови како што се јагоди, артишок и домати.

Речиси сите градинарски зеленчук , украсните цвеќиња и некои овошни дрвја, особено цитрусите се предмет на напад.

Ако вашата градина изгледа дека е нападната од овие штетници, прочитајте за да знаете што точно можете да направите за да се ослободите од голтки и полжави ефективно, еднаш засекогаш!

Што се Slugs?

Slug е вообичаеното име што се користи за секој гастроподен мекотел кој нема лушпа или има многунамалена школка. Има до 15.000 различни видови на голтки, и тие се во основа мекотели со меко тело.

Глабите се хермафродити, што значи дека секој од нив поседува и машки и женски полови органи и има потенцијал да несе јајца.

Тие ги користат нивните усти познати како радула за џвакање растително ткиво, создавајќи дупки со неправилна форма во лисјата, плодовите и цветовите. Глупките можат да ги повредат растенијата, особено младите садници ако многу се хранат со нив. Тие дури можат да ја намалат вашата жетва.

Глабите не се вистински инсекти, туку членови на родот на мекотели. Како резултат на тоа, тие се тесно поврзани со полжавите во структурата и биологијата, освен што полжавот има лушпа, а голтката нема.

Двата градинарски штетници се потпираат на нивното мускулесто стапало за движење и на секрецијата на мукозните или лигите на со кои се лизгаат. Оваа сјајна патека на лигите често ги подарува бидејќи го обележува нивното патување.

Животен циклус на голтка

Неколку видови презимуваат во почвата како возрасни или речиси зрели млади. Во пролетта и почетокот на летото, голем број јајца се таложат (до 100 одеднаш) во пукнатините на почвата, под прекривката или мртвите лисја и во други ладни, влажни заштитени области.

Јајцата се развиваат и излегуваат во 1-3 недели, но може да бидат потребни дури 12 недели ако условите се помалку од совршени. Откако ќе се изведат, младите мекотели остануваат блиску до гнездото неколку дена додека не се разгранат во потрага похрана.

Развојот до зрелоста може да потрае од 3 до 6 месеци или една година или повеќе во зависност од видот.

Дали градинарските голтки се штетни за луѓето или за домашните миленици?

Глабите можат да бидат штетни и за луѓето и за домашните миленици доколку се проголтаат. Слузот произведен од голтките може да доведе до вишок лигавка, па дури и да предизвика повраќање кај луѓето, а особено кај домашните миленици како кучињата и мачките.

Тие понекогаш дури и може да произведат вишок слуз кога се под стрес, што може да доведе до тоа вашето домашно милениче да внесе доста тоа. Некои голтки дури се проголтани со паразитски белодробен црви и овој паразит може да го зарази вашето домашно милениче. Ако мислите дека вашето домашно милениче проголтало голтка, важно е да се консултирате со ветеринар и да проверите дали тој може да обезбеди вакцина против белодробни црви на вашата мачка или куче

Што ги привлекува голтките во вашиот двор?

Глабите првенствено ги привлекува вашето растение поради изворите на храна или присуството на влага. Во однос на изворите на храна, за жал, сè, од цвеќиња до зеленчук може да ги нахрани, бидејќи тие воопшто не се пребирливи!

Ако некоја област има тенденција да остане влажна во поголемиот дел од денот или за време на жешки периоди, голтките се привлечени кон него. Прекривката, бусенот, лисјата, па дури и сламата може да ја задржат влагата што ги прави привлечни за голтките.

Тие исто така секогаш внимаваат на места каде што можат да несат јајца, па затоа е од суштинско значење да го одржувате вашиот двор без остатоци држете ги голтките подалеку.

Како да се ослободите одЕфективно газење

Не мора да биде тешко да се ослободите од голтките и полжавите. Еве сè што можете да направите за ефикасно да ги контролирате овие штетници:

Одржете го вашиот двор чист

Одржувањето на вашата градина чисто е првиот чекор во елиминирањето на голтките и полжавите. Отстранете ги остатоците, тулите, граѓата и плевелите од сите области на растење и не нанесувајте тешки слоеви на прекривка околу растенијата (1-3 инчи е многу).

Ако садите во редови, погрижете се да направете ги да се стесни приближно 12 до 18 инчи широк кога е можно. Направете ја вашата почва со компост ако е постојано влажна. Избегнувајте да користите сецкани листови бидејќи тие ќе го поттикнат живеалиштето за голтки.

Обидете се со рачно берење

Рачното берење штетници може да направи значителен пад кај популацијата и е најпродуктивно навечер, два часа по зајдисонце.

Користете стапици

Ако рачното бирање е незгодно, обидете се да заробите. Ленти од картон, листови од зелка, камења или иверица прават одлични стапици за собирање преку ден.

Замките за пиво исто така функционираат многу добро. За да го направите ова, може да се користат и плитки тави со застоено пиво потопено во почвата. Квасецот во пивото ги привлекува овие штетници, кои паѓаат и се дават. За најдобри резултати, заменете го пивото на секои неколку дена или после дожд.

Воведување на природни предатори

Глабите можат да се контролираат од природни предатори. Габите ги јадат различни видови, вклучително и бубачки како што се мелените бубачки, бубачките и светулките, исто така.како жаби, змии, желки, итрини, патки, ѕвездички и други птици.

Кога има смисла, поттикнете ги овие природни непријатели во вашата градина. Важно е да се запамети дека користењето пестициди за убивање голтки, исто така, може да им наштети на нивните природни предатори. Третирајте ги малите проблеми со штетници или користете мамки кога е можно.

Бидејќи голтките се активни навечер, препорачливо е да се полева рано наутро наместо навечер. Истражувачите открија дека потрошувачката на зелена салата со утринско наводнување е помала од 1/5 од потрошувачката со наводнување навечер.

Обидете се со Companion Planting

Садењето со придружник е одлична техника за да ги задржите овие штетници подалеку.

Растенија со кои се хранат голтките и полжавите може да се стават во близина на вашите повредни растенија за да дејствуваат како стапица; заразените растенија потоа може да се отфрлат. Црвилата, невенот и мајчината душица се ефективни стапици за голтки што може да се користат на овој начин.

Нанесете дијатомејска земја

Бакарната лента и дијатомејската земја се популарни бариери кои ги спречуваат штетниците да стигнат до лисјата, плодовите и цвеќиња со кои се хранат.

Иако многу луѓе пред да делуваат талогот од кафе или мелените лушпи од јајца, за жал, нема докази кои сугерираат дека тие се ефективни третмани или дури и превентивни средства, па затоа ве советуваме да не трошите време користејќи нив.

Емитува гранули од борна киселина

Емитува гранули од борна киселина отпорни на временски услови наоколуцветни градини, покривки за земја и украсни растенија за елиминирање на штетниците. Повторно нанесувајте на секои четири недели, по потреба.

Користете мамки за голтки

Natural Guard прави одлична мамка за голтки и полжави која е ефикасна до четири недели со едно нанесување. Всушност, една фунта од неа може да покрие површина до 2.000 квадратни метри. Може да се расфрла на тревникот или почвата околу кој било зеленчук, цвеќе, овошни дрвја или грмушки за да се намали бројот на штетници.

Sluggo е органска мамка, која содржи железен фосфат, која може да се распрсне на тревникот или на почвата околу кој било зеленчук, цвеќе, овошни дрвја или грмушки за да се намали бројот на штетници.

Препорачани производи

Slug Saloon

Докажан дизајн што ги заробува голтките и полжави со голем успех!

Бакарна лента

Оваа бакарна лента  делува како електрична ограда за да ги спречи полжавите да не напаѓаат растенија.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Мравка мамка (Периметар)

Гранулите отпорни на временски услови ги ослободуваат морничавите ползечки пред да влезат внатре.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.