Како да се ослободите од пајаците: внатре и надвор од куќата

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Содржина

Многу луѓе имаат многу ниско ниво на толеранција за било каков вид на морничави лазечки во куќата. Еве како брзо да се ослободите од пајаците користејќи органски и природни техники за контрола.

Околу 30.000 видови на пајаци се среќаваат низ целиот свет. Имаат осум нозе и два телесни сегменти.

Во најголем дел, тие се сметаат за корисни затоа што се хранат првенствено со инсекти и други пајаци.

Понекогаш стануваат непријатност со наоѓање нивниот пат во вашата куќа. Ова обично се случува на почетокот на есента кога пониските температури ги принудуваат да бараат засолниште.

Прочитајте за да дознаете точно како да се ослободите од пајаците, и внатре во вашата куќа и надвор во дворот.

Трите најчести пајаци во САД

Речиси сите пајаци се безопасни и обично остануваат скриени. Тие не бараат и не гризат луѓе.

Всушност, повеќето не можат да навлезат во нашата кожа со своите огради. Неколку се сметаат за отровни за луѓето и мора да се внимава да се избегне каснување и потреба од медицинска помош.

Еве ги трите најчести типови на пајаци што ќе ги сретнете во САД:

Црна вдовица ( Latrodectus spp.)

Возрасните од пајакот црна вдовица имаат сјајни црни тела (долга 9/16 инчи) со карактеристичен црвен или црвено-портокалова форма на песочен часовник на долната страна на абдоменот.

Тие не се агресивни и често се наоѓаат во темни, непречени области, вклучително ипрозорски бунари, места за лази, агли на гаражи и стари јами за глодари. Нивното каснување ретко е фатално.

Кефена осаменичка (Loxoceles reclusa)

Бледо кафеава или боја на кожа, овие отровни кафеави осаменички пајаци (долги 1/3 инчи ) имаат долги, темно кафеави нозе и потемна ознака во форма на виолина на горниот дел од телото во близина на главата.

Тие не се агресивни и живеат во лабава мрежа во темните агли на зградите. Нивното каснување е болно, често остава улцерозна рана, но ретко е фатално.

Скиталиште (Tegenaria agrestis)

Пајаците скитници првично од Европа завршиле во Сиетл, Вашингтон некаде пред 1930-тите. Оттогаш тие полека се проширија низ северозападниот дел на Соединетите Американски Држави и Западна Канада.

Возрасните (долги 1/4 инчи) имаат кафеава боја и имаат шевронен модел на стомакот. Тие живеат во мрежа со инка и често се наоѓаат помеѓу тули, во места за лази, околу згради и под дрво. Поагресивни од повеќето, нивниот залак е сличен на оној на кафеавиот осаменик и ретко е фатален.

Постојат голем број неотровни пајаци низ Северна Америка кои се слични по описот на скитачот. Како резултат на тоа, многу други видови треба да се посомневаат пред воопшто да се разгледа скитачкиот пајак како можност.

Животен циклус на пајакот

Животниот циклус варира во голема мера во зависност од видот. Во повеќето случаи,женките се размножуваат со несење јајца во свилена кеса за јајца. Јајце торбата или се носи наоколу или се крие во мрежата.

Малите, ново извелени пајаци се појавуваат 2-3 недели подоцна. Повеќето созреваат до возрасни за околу една година.

Неколку видови живеат 1-2 сезони, но женките од неколку видови може да живеат 5-20 години. Мажјаците и женките живеат одвоено и се собираат само за да се парат.

Каде сакаат да живеат пајаците?

Повеќето пајаци претпочитаат да живеат надвор, но може да наидете на неколку кои се нашле во затворени простории во потрага по храна или засолниште.

Кога се во затворени простории, сакаат да живеат во темни, тивки области како што се подруми, места за лази, тавани и гаражи. Овие области нудат заштита од временските услови и прават одлични домови за градење веб и лов.

Без разлика дали имате наезда од пајаци во вашиот дом или градина, постојат начини ефикасно да се ослободите од нив.

0>Методите што можеме да ги користиме за да се ослободиме од пајаците варираат во зависност од тоа каде се наоѓаат пајаците во вашиот дом. Што значи дека ќе треба да користиме различни методи кога се внатре или на отворено.

Ајде да погледнеме во секој од нив:

Како да се ослободите од пајаците во вашиот Куќа (контрола на пајакот во затворен простор)

Еве ги главните начини да се ослободите од пајаците во вашата куќа или стан:

Одржувајте уреден дом или стан

Чувајте го вашиот дом чист редовно. Не заборавајте да ги исчистите со правосмукалка таваните, мебелот и сите агли во вашиотдома. Кога ја одржувате вашата куќа чиста, на пајаците им е потешко да најдат места за да се кријат што ќе им дозволи да останат таму.

Отстранете ги мрежите

Внатре во куќата, пајаците и нивните мрежи може да се елиминираат со помош на метла или правосмукалка.

За да се ослободите од пајакови мрежи околу вашата куќа, користете правосмукалка со додаток за црево. Направете го ова веднаш штом ќе забележите еден во или околу вашата куќа.

Исчистете ги остатоците

Штом ќе заврши вечерата, веднаш средете се.

Штетници како мравки и бубачките ги привлекуваат остатоци од храна, трошки и други кујнски неред. За возврат, овие штетници ги привлекуваат пајаците кои ги јадат.

Редовно бришете ги вашите шалтери и маси и веднаш измијте ги сите ваши валкани садови.

Отстранете го нередот

Пајаците можат да се кријат во преполни области. Отстранете колку што можете повеќе нередот од вашиот дом, имајќи го ова на ум. Отстранете ги старите списанија и весници, картонските кутии и купиштата облека.

Чувајте ги кутиите, старата опрема и другите предмети уредно складирани на полици, особено во гаражи и подруми. Исчистете го и фрлете го ѓубрето, ѓубрето, старата опрема итн.

Инсталирајте екрани

Поставете екрани за заштита од инсекти ако ги оставите вратите и прозорците отворени во текот на денот. Одржувајте ги секоја година за да ги одржувате екраните без дупки.

Поправете ги екраните и одржувајте ги неповолните временски услови околу вратите и прозорците.

Подобрете го просторот за складирање

Чувајте ги вашитепредмети во херметички пластични садови за разлика од картонските кутии.

Ова не само што ќе спречи да се кријат пајаците во кутиите, туку и ќе ги заштити вашите работи од оштетување од прашина и влага.

Стапици за пајаци

Кога се стратешки поставени во области со голема сообраќајна фреквенција, лепливите стапици за лепило дизајнирани да фаќаат и убиваат пајаци може да бидат доста ефикасни.

Продавниците за домови и градина продаваат стапици за пајаци што можете да ги купите веднаш полицата. Замките за инсекти кои ползат поставени во тесни агли ќе заробат многу штетници што ползат.

Чувајте ги подалеку од деца и домашни миленици и често проверувајте ги и заменете ги.

Направете сам за себе репелент за пајаци

Постојат различни домашни лекови за да се ослободите од пајаците без употреба на штетни пестициди. Еден од најефикасните лекови доаѓа од маслото од нане. Маслото од нане ги отфрла пајаците поради неговиот силен мирис.

Најдобар начин за користење на етерични масла е да додадете 15 до 20 капки масло од пеперминт во шише со прскалка исполнето со вода и да ја испрскате смесата во области каде што активноста на пајакот има е забележан. Повторувајте често.

Други природни силни мириси кои ги одбиваат пајаците вклучуваат масло од еукалиптус, цитронела, див костен, лаванда, чајно дрво, цимет, цитрус, кедар, невен, лимон и ванила. Можете да користите било кој од нив на ист начин како маслото од пеперминт.

Користете оцет

Оцетот е одличен природен отвратителен на пајакот акосакате да се ослободите од пајаците без да ги убиете или да користите пестициди.

За да ги одвратите пајаците, наполнете шише со распрскувач со половина бел оцет и половина вода и испрскајте ја течноста во аглите на вашиот дом или спална соба. Користете го овој природен репелент за пајаци повторно на секои неколку дена.

Користете инсектициди

Инсектицидите и спрејовите купени во продавница се наменети за нанесување под мебелот, покрај плинтуси и во аглите на вашата куќа.

Овие пестициди создаваат бариера што ги држи пајаците подалеку или ги убива. Кога се справувате со тешки наезда на пајаци, тие можат да бидат корисни.

Важно е да ги користите внимателно и да ги прочитате сите упатства на етикетата бидејќи многу од нив вклучуваат хемикалии или токсини кои се опасни за децата и животните.

0>Спреј Orange Guard, направен од екстракт од кора од цитрус, за убивање при контакт. Одобрен за органска употреба, Orange Guard е уништувач на инсекти со широк спектар кој е безбеден за употреба внатре и надвор. Можеби ќе бидат потребни повторени апликации.

Користете пајаловец

Инвестирајте во фаќач на пајаци ако сакате да ги отстраните пајаците од вашиот дом без да ги убиете. Фаќачот на пајаци е рачно управувано стапче наменето да ги фаќа пајаците во деликатни, флексибилни нишки и да ги зацврсти додека не се пуштат надвор.

Фаќачот за пајаци најдобро ќе работи кога се користи со други домашни лекови, како на пр. Етерично масло од нане иоцет.

Како да се ослободите од пајаците надвор (контрола на пајаците на отворено)

Размислете дали навистина треба да ги убиете пајаците пред да преземете акција за да ги елиминирате од вашата градина или двор.

Пајаците можат да спречат штетните инсекти да го уништат вашиот пејзаж со јадење инсекти и други штетници. Всушност, силната популација на пајаци може да ги направи другите мерки за справување со штетници помалку неопходни.

Поголемиот дел од пајаците не се штетни за луѓето, така што обично е можно да се живее во хармонија со нив.

Ако навистина треба да се ослободите од пајаците, еве неколку опции:

Користете етерични масла

Етеричните масла можат да бидат исто толку корисни надвор како и внатре. Користете неколку капки есенцијално масло, како што е пеперминт, и нанесете го на автомобилот, гаражата и надворешните области на кои им е потребно.

Запечатете дупки и влезни точки

Затворете и запечатете празнини и пукнатини околу вратите и прозорците и покријте ги сите влезни точки во обвивката или отворите за вентилација.

Нанесете го Tanglefoot Pest Barrier на влезните цевки и бравите на вратите за да ги пресретнете напаѓачите во домот.

Исклучете ги надворешните светла

Надворешните светла можат да привлечат инсекти како молци, кои пак ќе привлечат пајаци. Затоа, навикајте да ги исклучувате светлата на отворено.

Исчистете ги елементите за уредување

Скратете ги грмушките, дрвјата и грмушките околу вашиот имот така што тие се неколку метри подалеку од обвивката.

Отстранете ги растенијата одпериметарот на вашиот дом. Размислете за преместување на грмушки, дрвја и други растенија подалеку од вашиот дом ако вашата наезда од пајак е тешка.

Кога вегетацијата расте премногу блиску до вашиот дом, пајаците можат да влезат внатре барајќи нов дом.

4>Раскинете ги мрежите

Распарувањето на пајакови мрежи нема да им наштети или убие пајаците, но ќе предизвика нивно преместување. Кога ќе најдете пајакови мрежи на предниот трем или во вашата градина, користете метла или ракавици за внимателно да ги отстраните.

Отстранете ги скривачите на отворено

Ослободете се од се што им дава на пајаците ладно, темно место за криење, вклучувајќи купишта камења, купишта компост и купишта четки.

Елиминирањето на нередот од внатрешноста и надворешноста на вашиот дом ќе помогне да се спречи наезда од пајаци.

Нанесете дијатомејска земја

Нанесете Diatomaceous Earth од типот на храна за долготрајна заштита. Составен од ситни фосилизирани водни организми, кои изгледаат како скршено стакло под микроскоп, DE убива со пробивање на надворешниот слој на инсектот додека тој ползи над ситниот прав. Не содржи НЕ токсични отрови!

Користете инсектицидни спрејови

Најмалку токсични ботанички инсектициди треба да се користат како последно средство. Добиени од растенија кои имаат инсектицидни својства, овие природни пестициди имаат помалку штетни несакани ефекти од синтетичките хемикалии и побрзо се разградуваат во околината.

Користете инсектицидни спрејови наменети за пајаци коиги добивате од продавница околу вашата градина, двор, шупи и палуба.

Овие спрејови можат да бидат корисни за лекување на наезда од пајаци бидејќи ги убиваат пајаците веднаш по контакт. Користете спрејови со претпазливост, носете заштитна облека и следете ги сите предупредувања на етикетите.

За поголеми површини и простори за лази, размислете за користење Doktor Doom Foggers. Направени со природен пиретрум, тие обезбедуваат брзо време на повторно влегување без долготрајни мириси.

Препорачани производи

Spider & Инсекти

Користете го за фаќање на морничави лази, вклучувајќи мравки, робуси, пајаци и друго!

Гранули од инсекти

Формулата за лесно применување функционира на контакт, но сепак е сосема безбедна околу деца и домашни миленици!

Hobo Spider

Претходно наметната леплива штица со шатор за заклучување за да се сокријат заробените пајаци од вид.

TreeTanglefoot (15oz)

БЕЗ хемиски токсини! Овој несушен, леплив „лепак“ обезбедува заштита цела сезона.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Orange Guard

Направено од екстракт од кора од цитрус, Orange Guard убива и одбива со недели -- без грижа!

Не ме бубај

Време е да возвратиме! Оваа популарна формула потекнува од цветови на хризантема.

Doktor Doom

Направено со брзо-дејствувачки пиретрум кој биолошки се распаѓа за неколку часа.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.