Како да се принудат цветни дрвја & засилувач; Грмушки во цут

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Тешко е да се чека овој период од годината...пролетта. Многумина од нас сакаат да ја забрзаат сезоната со внесување на исечени гранки од пичка врба, цветно јаболко од рак и какви било други грмушки или овошни дрвја што наскоро ќе процветаат и да ја „присилат“ исечената гранка да цвета. Штом ќе се случи, гранката - или неколку сместени во вазна доволно висока за да ги држат - ни го носи она што го чекаме, прекрасните и често миризливи цветови кои допрва треба да се појават во сè уште студениот, рано пролетен свет.

Се чини дека нема консензус за тоа како точно да се направи ова. Баба ми внесуваше гранчиња од јоргован штом гледаше знаци на пукање и само ги лепеше во тегла со вода. Нејзиното правило: колку поблиску се до расцутот надвор, толку подобро ќе цветаат внатре.

Но, за оние од нас кои се обидуваат да ја поттикнат сезоната - иако во затворен простор - еве неколку дополнителни предлози. Баба беше во право кога се увери дека има знаци на пукање пред да донесе која било гранка за која се надевате дека ќе цвета. Не се залажувајте: пупките од листовите често се појавуваат малку порано од пупките што ќе процветаат. Научете да препознавате кои се (не е тешко да се направи).

Изберете прави гранки полни со пупки и исечете ги како што би правеле при кастрењето: под агол. Направете го ова на топол ден. Откако ќе влезат во затворен простор, чувајте ги влажни. Маргарет Роуч на AWayToGarden.com (скролувајте надолу) препорачува потопување на исеченитегранки во текот на ноќта и потоа чувајте ги во кофа со вода со пластика обвиткана над нив додека не видите дека кожата на цветовите отекува и се одвојува. Никогаш не сме ја пробале техниката на потопување, но знаеме дека стапката на успех е подобра ако прво ги чувате гранките на ладно влажно место - да речеме подрум - за да им помогнете да преминат од надворешни услови во внатре. Откако ќе го видите првото знак на цветање, време е да најдете вазна и соодветно место за да ги поставите како центарот на вашата трпезариска маса или некое друго високо видливо место.

Што да присилите? Секоја гранка од овошни дрвја ќе работи. Црешите се особено убави и обично може да се направат порано од јаболката, крушата или праската. Цветната дуња е прекрасна, иако често е тешко да се најдат прави гранки. Азалиите и рододендроните ќе делуваат ако ги имате. Исто така, прочитавме дека магнолија, бобинки и форситија се добро присилени, иако никогаш не сме ги пробале.

Нашиот омилен е пичката, другиот цвет, ако може така да ги наречете, што баба сакаше да го сила. Тие се едно од најраните цветови, лесно се берат, а нивните крзнени мали пупки предизвикуваат допирање, особено од децата. Можеби имате техники и дрвја или грмушки што можете да ги додадете во нашата приказна. Би сакале да ги слушнеме.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.