Како да се засадат домати

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Содржина

Во практика како што е одгледувањето сопствена храна која е полна со задоволувачки активности, не е толку задоволувачко како садењето домати во сопствената органска градина.

Домашните домати имаат подобар вкус и можат да бидат нешто во кои уживаат и искусните градинари и новите.

Растенијата од домати се деликатни култури за топла сезона кои напредуваат на сонце и не можат да издржат мраз. Клучно е да се избегне прерано садење семе од домати. Освен во зоната 10, каде што доматите се есенска и зимска култура, почвата обично не е доволно топла за да се засадат домати на отворено до доцна пролет или почетокот на летото.

Научете точно како да започнете со садење домати во овој чекор по чекор водич за да знаете како да започнете од нула со семки од домати, што да направите ако наместо тоа користите садници од домати и што точно да направите за да засадите домати на вистински начин.

БРЗ & засилувач; ТОЧНО!

Комплет за тестирање почва

Ќе го цените овој лесен, брз и забавен начин за постигнување подобри резултати во растењето.

Чекор 1: Како да започнете да садите домати

За да добиете покачена култура, зашеметете ги датумите на садење за да ја продолжите жетвата на доматите (видете Жетва наспроти датум на садење). Зголеменото време на трансплантација, исто така, ќе ги намали проблемите со штетници и болести, иако тоа можеби не е опција ако живеете во област со кратка сезона на растење.

За луѓе со подолги, потопли сезони на растење, започнете со мала култура - само една или две растенија - и потоа додадетеСамо погрижете се да означите каде се дупките (и хранливите материи) за да можете да ги исечете процепите веднаш над нив.

Мулчирање на вистинскиот начин

Со додавање прекривка во областа околу растенијата домати , може да се спротивставите на плевелот, да ја одржувате почвата влажна и да спречите прскање на болестите на лисјата кога врне. Идеален е слој од органска прекривка од 3 до 4 инчи, како што се сецкани лисја или ситно исечкани дрвени чипови.

Во топла клима, мулчирањето со слама (не сено!) е друга опција.

Чарлс Х. Вилбур, кој го поминал својот живот произведувајќи зеленчук со рекордна големина користејќи органски методи, вклучително и фабриката за домати во Гинисовата книга на рекорди во 1987 година, користи слама од пченица и детално го опишува својот метод во својата книга Како да се одгледуваат домати со светски рекорд .

На север, сепак, сламата и другите изолациски прекривки се лош избор во почетокот на сезоната, бидејќи ја спречуваат почвата да се загрее.

Вложување домати додека се пресадувате

Ако планирате да ставате домати, добра идеја е да ги ставите во колците истовремено кога пресадувате. Ова во голема мера ја елиминира шансата некое подоцнежно време да пробиете кол низ корените на растението.

Ставете ги колците на страната на растенијата што дува надолу, така што кога дува ветерот, растенијата не се напрегаат против тесни ленти на материјал, но наместо тоа, навалете се во долгата вертикална потпора на кладата.

Заштитете се од студено време

Занекои градинари кои живеат во ладна област каде што има какви било сомнежи за можноста за мраз, паметно е да им се даде на садниците некаква заштита од студено време.

Ова може да има многу форми. Еден начин да направите „направи сами“ е да користите пластичен бокал за млеко со галон со долен исечок кој потоа може да се постави над секое растение, обезбедувајќи персонализирана стаклена градина со природен отвор на врвот.

Старата гума исто така делува како ветробранот, а исто така и пловечките обвивки од редови кои можат да обезбедат заштита од мраз.

Wallo' Waters, кои се поставени на земја со расад во центарот, а потоа се полнат со вода. Тие дејствуваат како ефективни изолатори (заштитувајќи до 16 °F), како и одлични прекини на ветерот, но може да биде незгодно да се справи додека не се полни со вода. Секоја Wallo’ Water заокружува површина со дијаметар од 18 инчи и треба да трае 3 до 5 години.

Wallo’ Waters имаат тенденција да опаѓаат или да се спуштат кога се празни или полуполни, што го отежнува нивното полнење. Од друга страна, кога се полни, тие се премногу тешки за лесно да се ракуваат.

Најдобро е да ставите неколку инчи вода во секоја цевка пред да ја поставите Wallo' Water на место, и потоа пополнувајќи го постепено, не во кружна шема, туку одејќи напред-назад преку прстенот, така што едната страна никогаш не станува многу потешка од другата.

Како да се наводнуваат растенијата домати

Наводнете се длабоко и често додека се развиваат плодовите. Недостасува една недела ипотоа обидот да се надомести резултира со неправилно наводнување, што предизвикува гниење на крајот на цветот (недостаток на калциум), како и пукање и расцепување.

Како општо правило, растенијата треба да добиваат најмалку еден сантиметар вода на недела, но за време на топли, сушни сезони, може да бараат повеќе. Дајте им малку вода на вашите растенија ако почнат да изгледаат како да венеат во текот на денот.

Како да ги исечете растенијата од домати

Нема потреба да се кројат растенијата од домати . Сепак, сите ластари што растат помеѓу главното стебло и гранката треба да се отстранат бидејќи трошат енергија што може да тече до плодните гранки.

Како да се соберат растенија од домати

Оставете ги градинарските домати на лозата што е можно подолго. Соберете ги доматите кога се цврсти и многу црвени, без разлика на големината, а можеби ќе остане малку жолта околу стеблото. Соберете домати со други бои како што се портокалови, жолти, виолетови или зелени домати кога ќе ја добијат вистинската боја .

Генерално, зрелите домати имаат длабока боја, но сепак се чувствуваат цврсти кога нежно исцедени, иако специфичните знаци на зрелост ќе се разликуваат во зависност од сортата.

Најдоброто место за чување зрели домати е на пултот во кујната, а не во фрижидер.

Набраните домати треба да се чуваат на собна температура внатре или надвор во засенчена област. Никогаш не ставајте домати во фрижидер бидејќи соединенијата со богат вкус се влошуваат при температури под 55°F.За подоцнежна употреба, земјоделските култури може да се замрзнат, конзервираат или сушат.

Вообичаени штетници и растителни болести кај растенијата домати

Влажното време создава одлични услови за габични заболувања како како рана лошо влијание, која првично се појавува како темни дамки на долните лисја. Во текот на целата сезона, погрижете се да ги соберете сите лисја што изгледаат нездрави или заболени.

Потешка болест која брзо ги убива растенијата е доцната болест. Може да се спречи само со прскање на листовите со одобрен фунгицид, како што се бакар или хлороталонил, и со одржување на градина без растителни остатоци.

Дополнително, треба да внимавате на штетниците.

На пример, големите зелени гасеници познати како доматни рогови јадат зеленило од домати во средината на летото и повремено им наштетуваат на овошјето. На едно растение може брзо да му се одземат сите лисја со еден или два рогови!

Познато е дека разновидни други различни видови штетници ги напаѓаат растенијата од домати. Некои од најчестите, освен доматните рогови вклучуваат афиди , пајакови грини , смрдливи бубачки , режани црви , бубачки од болви и овошни црви од домати.

Штом ќе видите штетници, справувајте се со нив.

Препорачани производи

Масна риба Компост

Без мирис на риба! Хранливите материи со бавно ослободување стануваат посилни, похранливи зеленчуци.

Wallo' Waters (3 пк)

Почетокдомати и пиперки 6 до 8 недели порано, без страв од мраз или замрзнување.

Олеаноци од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби. 22>

Црево за натопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Ѓубриво за домати (7-4-5)

Содржи прецизни соодноси на NPK кои се дизајнирани да го максимизираат овошниот сет и приносот.

Корисни микоризи

Оваа моќна мешавина се користи за подобрување на растот на растенијата и навлегувањето на хранливите материи.

Термометар за почва

Вклучува практичен водич кој ги наведува температурните опсези за преку 25 видови растенија.

Органска риба & засилувач; Морски алги

Користете го на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цутење.

засади како што напредува сезоната.

На тој начин, ќе имате рана, средна и доцна жетва наместо да ви дојде родот одеднаш.

Проверете го нашиот список на сорти домати до сезоната на растење, што ќе ви помогне да го пронајдете вистинскиот домат за вистинското време на одгледување.

Кога ги започнувате доматите од семе, дајте им на садниците многу простор за растење. Ова значи разредување на садници по клетка или мало саксија до едно здраво растение.

Исечете ги послабите, помалите садници за да направите простор за оној што најдобро расте.

Големите услови го ограничуваат нивното раст, што ги стресува и на крајот доведува до болест на растенијата. Штом садниците од домати ќе го добијат својот прв сет на вистински лисја, тогаш ќе биде време да се пресадат во сопствени саксии од 4 инчи.

За да се направат силни стебла, растенијата од домати треба да се движат и да се нишаат на ветрот . Ова природно се случува надвор, но ако семето ги ставате во затворен простор, ќе треба да создадете некакво движење на воздухот.

Направете ветре со вклучување на вентилаторот пет до десет минути два пати на ден. Тој краток временски период ќе има голема разлика во тоа колку вашите растенија домати стануваат здрави

БЕСТСЕЛЕР!

Maxicrop

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Чекор 2: Подготовка на растенијата од домати (зацврстувањето е исклучено)

Без разлика дали вашите садници се купени во продавница или се одгледуваат дома, ќе треба да ги зацврститеисклучете ги пред да ги пресадите во вашата градина.

Стврднувањето значи да ги навикнете на поладна и попроменлива надворешна средина со тоа што ќе ги поставите на отворено во сенка во текот на денот и ќе ги вратите внатре (или барем ќе ги покриете ) во текот на ноќта.

Многу луѓе кои знаат за заштита на младите растенија од ноќно студенило не се свесни дека тие исто така треба да бидат заштитени од шокот на полно сонце.

Ставајќи ги на директна сончева светлина пред да се подготвени може да им даде на вашите домати еквивалент на растителни изгореници. Затоа, започнете со сенка и напредувајте до делумно сонце пред да ги изложите на целосно сонце. Дознајте повеќе за ова во нашата статија Стврднувањето не е тешко.

Стврднувањето треба да трае од седум до десет дена. Ова преодно време треба да ги остави растенијата подготвени за пресадување.

Чекор 3: Избор на место за садење

Изберете простор каде што доматите (и членовите на нивното семејство, особено модрите патлиџани , пиперки и компири) не пораснале во претходните неколку години.

Одберете сончево место за одгледување домати надвор. На доматите им требаат најмалку 6 до 8 часа да се сонце за да го добијат најдобриот вкус!

Планирајте да им дадете на секое од вашите растенија домати многу простор за растење. Силните, долготрајни, неопределени домати треба да бидат распоредени околу три метри. Можете да ги поставите построгите растенија од домати на растојание од 2 метри.

Чекор 4: Подготовка на почвата(Култивирање)

Терминот култивирање може да ви донесе на ум тешка машинерија, но тоа не е она што го дискутираме овде. средината на летото за да се задржи плевелот назад - исто така не е во прашање.

Прекривките и блиското растојание во голема мера го прават копирањето непотребно.

Не, единственото одгледување препорачано овде е подготовка на почвата пред сезоната . Ако садите, за прв пат, во област со лабава, супер богата, добро исцедена почва, можете да го прескокнете овој чекор. Ако, сепак, сте смртни, тогаш вашата почва ќе има корист од адитиви.

Тоа, рече, исто така треба да се забележи дека деновите на задолжително длабоко копање се на пат.

Подобрено разбирањето на структурата на почвата доведе до намален ентузијазам за разбивање на таа структура и вознемирување на многу корисни дождовни црви. Затоа, добро правило е да се копа само по потреба.

Треба да копате ако:

  • почнувате нов заговор
  • работите на стара, уморна парцела која не добива редовни измени на почвата
  • твојата почва е тешка и глинеста
  • твојата почва е исклучително песочна
  • твојата почва е екстремно сè — алкално, кисело, камено, суво, тешко.

Но, ако имате воспоставена парцела со добра, лесна почва, веројатно ќе треба само да ги измешате вашите почвени додатоци со компост и да ги намачкате на врвот на заплетот.

Синглот,клуч, секогаш корисен додаток е компостот. Не само што е богат со хранливи материи и корисни микроорганизми, туку ја подобрува и текстурата на почвата, што значи дека го зголемува задржувањето на влагата и дренажата (видете Придобивки од употребата на компост).

Забележете дека не сите „органски материја“ е компост.

Турест мов, прекрасен за помагање на почвите за задржување на влага и за полесна и полесна за работа, не содржи многу хранливи материи, а кокосовите влакна, сличен додаток, не содржат ниту една.

Нераспаднатиот растителен материјал (остатоци од кујната, исечоците од тревникот, паднатите лисја) содржи многу хранливи материи, но повеќето не се лесно достапни за растенијата додека не се разложат.

Некои ѓубрива, прекрасни за градините по нивното ви е дозволено да отстои една година или повеќе, всушност може да ги оштети растенијата ако се примени прерано (видете ѓубриво: Безбедно или не?). Зрелиот, целосно распаднат компост е вистинскиот начин.

Надвор од наредбата „користете компост“, повеќето почви имаат корист од материјалите што ги додаваат трите главни хранливи материи што им се потребни на растенијата. Една лесна тројка е крвен оброк (азот), брашно од коски (фосфор) и К-Маг (калиум).

ГО ПОГОЛЕМИ ПРИНОСИТЕ!

Црвена прекривка

Better Reds е тестиран за да покаже во просек 20% зголемување на приносот на овошје.

Чекор 5: Пресадување садници од домати

Садниците се подготвени за садење на отворено кога се високи околу шест инчи. Облачните денови се најдобри за пресадување домати,бидејќи садниците се со помала веројатност да се исушат или да страдаат од остри температурни промени.

Почекајте додека температурите на почвата не бидат најмалку 55 до 60˚F и деновите се во 60-тите пред да ги засадите доматите надвор.

Можете да ги извадите порано ако ги одржувате топли користејќи нешто како изолирано клош, ладна рамка или корици од ред, но ако ги изгаснете прерано, нема да добиете ништо.

Ќе добиете ништо. треба да ги ставите на клада, решетката или да ги затворите повеќето растенија од домати за да ги оддалечите од земјата. Одлучете за планот за поддршка пред да ги поставите вашите растенија, а потоа додајте ја таа поддршка веднаш по садењето.

За трансплантација, штипнете ги долните лисја. За оние од вас кои ги започнале своите растенија од семе, ова е токму она што го направивте кога пресадувавте садници во поголеми контејнери.

Искапете ги растенијата со слаб раствор на течна ламинарија пред пресадувањето. Полевајќи ги со супер-силно, синтетичко ѓубриво може да ги доведе во некаква ботаничка верзија на шок, затоа лесно се.

Пред да ги ставите растенијата во земја, додадете една чаша оброк од алги и една чаша коски оброк во секоја дупка за садење за да им се даде старт со турбополнач.

Калпата е одлична сеопфатна растителна хранлива материја, која е богата со микронутриенти, додека коскениот оброк е богат со фосфор, кој промовира цвеќе и овошје. И двете се ѓубрива со бавно ослободување кои ќе обезбедат хранливи материи со текот на времето, без да ги испратат растенијата во шок како што можепремногу хемиски ѓубрива.

И двете се богати со микронутриенти. Еден трик што го користат старите градинари е да додаваат соли од Епсом - една до две лажици по дупка - кога пресадуваат домати. Солите на Епсом додаваат магнезиум, важна хранлива материја за растенијата.

Нежно ракувајте со растенијата при пресадување. Секоја модринка или оштетување ќе ги врати назад или ќе ги остави ранливи на вируси или штетници. Внимавајте листовите да ги чувате без нечистотија, бидејќи многу габи и вируси живеат во почвата.

На север, и корените и поголемиот дел од стеблото треба да влезат во дупката. Само горниот листен кластер треба да штрчи над земјата.

Бидејќи корените на доматот ќе растат од стеблото, растението ќе има поголема структура на коренот, што има две предности: му дава на растението постабилна основа и тоа му овозможува на растението пристап до повеќе хранливи материи.

На југ, најдобро е да се задржи истото ниво на почвата, бидејќи закопаното стебло може да биде ранливо на габи. Подолгата сезона на растење на југ, исто така, дозволува структурата на коренот да достигне оптимална големина без подлабоко садење.

Методи на пресадување домати

Ако растенијата што ги пресадувате се високи и кратки, или ако вие одгледувате домати на север, можете да користите садење ровови наместо традиционалниот метод на дупки.

Ровот нуди две предности, од кои ниту една не е секогаш релевантна: не мора да копате толку длабока дупка и по целата должина на растениетокореновиот систем е во горниот слој на почвата, кој прво се загрева во пролетта и кој обично содржи најбогати хранливи материи.

Копајте хоризонтален ров долг колку што се заедно корените и стеблото. Отстранете ги сите лисја од растението, со исклучок на горната група лисја.

Поставете го растението на страна во ровот и покријте го кореновиот систем и голото стебло до горниот кластер на листови со два до три инчи почва измешана со алги и брашно од коски.

Кога ќе го наполните ровот, делот од растението над земја ќе лежи на нечистотијата, но не треба да се грижите; ќе стане вертикална во рок од неколку сончеви денови.

Ако сакате, можете нежно да турнете карпа под неа за да започнете во вистинската насока. Ова е особено добра идеја ако времето е веројатно облачно или дождливо.

Трет метод на пресадување вклучува копање на прилично голема, длабока дупка (широка една нога на врвот, заострена до осум инчи или така, и длабоко до еден метар), а потоа садење на расадот на дното од него.

Како растението расте, отстранете ги долните лисја и постепено пополнете ја дупката. Овој метод максимално ја користи способноста на доматот да ги искорени стеблата, но исто така го става расадот на многу поладна земја отколку другите методи.

За да го ублажите тој проблем, ископајте ги дупките една недела однапред и ставете бокал со млеко без дно со горниот дел сè уште на дното на секоја од нив. Бокалот, постапувајќи како аминијатурна стаклена градина, ќе го забрза загревањето на почвата како и ќе спречи нејзино пропаѓање во дупката.

Кога ќе ги пресадите садниците, покријте ги со бокалите, но штом дневните температури достигнат седумдесет, отстранете ги врвовите за да избегнете готвење на вашите растенија. Помеѓу самата дупка и бокалот, расадот е добро заштитен од ветер, а како што се загрева изложената почва, зрачи со топлина околу сите страни на растението.

Ова е одлична техника за употреба во буриња и контејнери, каде што копањето длабоки дупки не бара многу труд.

Најдобри совети за садење домати Совети

Соларизирајте ја почвата

Бидејќи доматите го сакаат сонцето и топлина, можете да ја соларизирате почвата, покривајќи ја парцелата со пластична прекривка во текот на целата сезона.

Соларизацијата на почвата помага во спречување или спречување на болести, особено венеење на вертицилиумот. Најлесно е да го направите ова пред трансплантацијата за да не се борите со шипки од пластика околу деликатни садници.

Копајте во вашиот компост и хранливи материи, потоа навлажнете ја почвата, ставете ја пластиката и исечете цепнатинки или Xs каде планирате да поставите растенија.

Ако подготвувате дупки со индивидуално измерени хранливи материи, можеби е најдобро да ја направите таа подготовка пред да ја поставите пластиката, чувајќи само доволно земја за да ги покрие садниците.

Копањето дупка доволно голема за да собере две чаши ѓубриво, а потоа повторното полнење низ дупките во пластиката може да направи несветен хаос.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.