Како да се засадат овошни дрвја со голи корени

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Пролетта - што е можно поскоро откако земјата ќе се одмрзне - е најчесто препорачаното време за садење овошни дрвја со голи корени. Комерцијалните расадници го користат ова, обезбедувајќи им го поголемиот дел од залихите од голи коренови дрвја на продавачите многу пред крајот на зимата.

Вистината е дека овоштарниците може да се засадат секогаш кога се мирни, сè додека можете да добиете лопата во земјата. И есенското садење дава голем број на предности што одгледувачите на дрвја можат да ги искористат во нивна корист.

Дрвјата со голи корени - оние на кои почвата им се тресе од корените откако ќе се откопаат - ги олеснуваат и полесните ракување. Овошните дрвја од секаков вид, од јаболка до маслинки (јаткасти плодови и бобинки, исто така) сега се достапни како залиха со голи корени.

Дрвјата со голи корени се скоро секогаш поевтини од нивните колеги што се чуваат во контејнери. Тоа е затоа што тие тежат значително помалку, што ги прави поевтини трошоци за испорака.

Долго се веруваше дека дрвјата што се продаваат без саксија или топка земја со обвивка за корења се помалку издржливи и посклони на оштетување на корените пред да бидат засадени . Навистина, дрвјата со голи корени се воспоставуваат побрзо отколку залихите со топчиња или контејнери. И со малку грижа, лесно е да се избегне оштетување на голи коренови дрвја пред да се засадат.

#1 РЕПЕЛЕНТ

Deer Off (RTU)

Користете за да ги спречите елените, зајаците и верверичките од дрвја да прелистуваат и да се хранат со растенија.

Подготвени за-користете формула што се отфрла по мирис и вкус! Havahart® Deer Off обезбедува бариери за мирис и вкус за да ги спречи елените, зајаците и дрвените верверички да прелистуваат и да се хранат со растенија. OMRI е наведен за употреба во органско градинарство.

Расадниците обично ги собираат своите голи коренови дрвја во доцна есен и ги чуваат во текот на зимата, понекогаш со корените заштитени со прекривка или слама, а други пати се одржуваат одржливи со гел кој помага одржувајте ги корените влажни. Тие се испорачуваат на крајот на зимата, така што тие се подготвени за купувачи веднаш штом може да се обработи почвата, но пред дрвото да почне да пука.

Вашите купувачи честопати можат да добијат дрвја директно од локалната расадник што ги расте исто како што се ископани наесен. Со тоа се избегнува секаква штета или уназадување на дрвото што може да претрпи за време на зимското складирање. Го носите директно од расадникот до местото каде што ќе се засади.

Расадниците и другите продавачи можеби сè уште имаат залихи од голи корени од претходната пролет, често со прсти во земјата чекајќи ја следната сезона. Познато е дека некои расадници ги нудат овие дрвја на зделка. Внимателно проверете ги за оштетување на коренот и избегнувајте ги оние што имаат големи мртви или суви корени. Со грижа, овие дрвја ќе станат силни на пролет.

Дрвјата со голи корени засадени наесен и заштитени од тешко замрзнување со прекривка ќе продолжат да се вкорени во текот на зимата и имаат тенденција да бидат подобро воспоставени од пролетните дрвја когаСезоната на младиот и надежен се тркала наоколу.

Садењето овошни дрвја со голи корени, пролет или есен, е речиси исто. Откако ќе ги вратите дома, внимателно одвојте ги дрвјата ако сте купиле повеќе од едно и внимателно отплеткајте ги корените на секое дрво. Корените треба да бидат цврсти, не суви и кршливи. Потопете ги корените во кофа со вода со две капачиња Maxicrop течни морски алги неколку часа - дури и преку ноќ - пред садењето.

Изберете место исполнето со сонце со добра почва за одводнување, а не тврдо пакување или глина. Младите дрвја можат привремено да се засадат во квалитетна градинарска почва (не ги оплодувајте дрвјата при садење) за неколку години цврст раст пред да ги пресадат на нивната постојана локација. Ова, исто така, ви дава време да ја обработите почвата на постојано место.

За да го засадите вашето овошно дрво во неговиот нов дом, ископајте дупка што е неколку инчи подлабока од должината на коренот и најмалку една нога поширока отколку што изгледа неопходно. Ова им овозможува на корените простор да растат и да се шират. Кога садите повеќе дрвја, следете ги упатствата на вашето расадник за растојание помеѓу дрвјата. Обично пополнете го дното на дупката со вода, особено во добро исцедена или сува почва.

Не засадувајте го вашето дрво премногу длабоко. Погрижете се точката на багажникот каде што корените почнуваат да блескаат да биде над линијата на почвата. Користете само редовна, „родна“ почва од вашиот двор и градина. Не користете почва за саксии или менувајте ја домашната почва со компост, тресетмов или (особено) ѓубриво. Постепено додавајте земја и нежно намачкајте додека правите. Оставете сад околу основата на дрвото за да собере вода.

Прекривајте ги дрвјата до длабочина од два или три инчи - повеќе ако имате особено студени зими - но не дозволувајте прекривката да го допира стеблото. Прекривката или почвата на стеблото на дрвото ќе предизвикаат гнили и други болести.

На повеќето дрвја не треба да им треба клацкање ако се правилно засадени. Ако вашето дрво има особено мала коренска топка и/или се наоѓа на особено ветровито место, можеби ќе треба да се клади, ако е само привремено. Дознајте како да наложувате ново засадено дрво (PDF) овде. Ако имате елени или глодари во и околу вашиот овоштарник, мудро е да поставите ограда околу вашето ново засадено дрво. Еленот особено сака да ја соголува кората од младите дрвја во зима, кога тревата и другото прелистување не се достапни.

Во пролет, уживајте во цветовите на вашето есенско засадено овошно дрво, но отстранете го секое овошје што може да западне. Ова му дава на дрвото уште поенергичен почеток.

Сакате повеќе детали? Еве еден сеопфатен водич за плетење дрвја со голи корени (PDF) од Државниот универзитет во Вашингтон - мастер градинарска програма Spokane Extension.

Препорачани производи

Течни алги

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

FELCO Pruner

Ова е класичниот модел со кој започна сето тоа. F2 енајдобро прилагоден за општа употреба.

Комплет за кладење

Направен од рециклирани материјали, овој комплет за колци од професионална класа е лесен за инсталирање.

Заштитна мрежа

Оваа лесна мрежа е дизајнирана да ги заштити овошјето и бобинките од оштетување.

Запечатувач за кастрење (8 oz)

Користете го за да создадете еластично, заштитно запечатување над површината и го забрзуваат заздравувањето.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.