Како да се засади и одгледува растението исоп (Hyssopus Officinalis)

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

и чорби.

Овие атрактивни растенија имаат дрвенести стебла, мали зашилени листови и шилци од розови, црвени, бели и сино-виолетови цветови. Цветањето е многу привлечно за пчелите и пеперутките. Цврстото повеќегодишно расте 2-3 стапки.

По потекло од јужна Европа, исоп се користел уште во седмиот век како чај за прочистување и како лек. Се вели дека древната билка лекува секакви болести, од вошки до отежнато дишење.

Научете како да ја засадите и одгледувате оваа посебна древна билка во вашата градина со овој лесен водич.

Ботаничко име : Hyssopus officinalis

Заедничко име : исоп

Семејство : Lamiaceae

Тип растение: Тревни повеќегодишни тревки

Зони на цврстина: 4 – 9 (USDA)

Изложеност на сонце: Полно сонце до делумна сенка

Тип на почва: креда, кирпич, добро дренажна почва

РН на почвата: 6,6 – 8,5

Зрелост: 75-85 дена од семето

Висина: 12 до 24 инчи

Разлез: од 12 до 24 инчи меѓусебно

Време на цветање: пролет до есен

Брз водич: садење, растење и засилување; Грижа за исоп

  • Растение со средна големина чии листови се користат за салати, ликери и супи
  • Цветовите се розови, црвени, бели и виолетови
  • Садници за почетокво затворен простор 8-10 недели пред последниот мраз; бидете трпеливи со ртење
  • Поставете ги садниците на отворено по последниот мраз
  • Изберете место со полно сонце и сува почва што добро исцедува
  • Најдобро да се користи свежо
  • Многу малку штетници и болести - се сметаат за одлично придружно растение

Нега на растението исоп

Растението исоп (Hyssopus officinalis) потекнува од јужна Европа и Средниот Исток. Деновиве, тој стана автохтоно растение низ северна Европа и Северна Америка, каде што може да се види како напредува на рабовите на патиштата и на ливадите со диви цвеќиња.

Исопот е член на семејството нане (Lamiaceae). и како таков, тој покажува многу карактеристики на неговите братучеди од нане, вклучувајќи го обликот на неговите цветови, квадратни стебла и интензивно миризливи лисја. За среќа, ја нема тенденцијата да се шири брзо и инвазивно како што го прават многу видови нане.

Суштината на растението е внесена во ликери, сосови, пудинзи и бонбони, а исто така се користи и за додавање мирис на сапуни и парфеми. Сепак, исопот е повеќе од само кулинарска или лековита билка. Исто така, има потенцијал да биде одлично украсно растение!

Убаво е во карпести градини, како гранично растение, како фокусна точка или во кластери, благодарение на неговите зелени лисја и живи цветови кои привлекуваат опрашувачи . Неговиот нектар произведува одличен мед, па и пчеларите уживаат во него.

TheМаслото од исоп што доаѓа од ова растение има антибактериски, инсектицидни и антигабични својства.

Персијците користеле масло од исоп како лосион за тело во античко време за да го промовираат здравјето на кожата и да ја истакнат бојата и тонот на кожата.

0>Во Европа, маслата се согоруваа како освежувач на воздухот, додека во други делови на светот, листовите се варат во чај за лекување на респираторни проблеми, вклучувајќи проблеми со носот, грлото и белите дробови.

Лисјата од исоп биле користени и за правење локални масти кои се користеле за лекување на рани и инфекции.

Светло

Растенијата на исоп претпочитаат целосни денови на топло сонце, но можат да толерираат одредена сенка. Погрижете се вашето растение да добива најмалку шест часа сонце дневно за оптимален раст.

Почва

Таа ја фаворизира плодната кирпич која добро исцедува, но исто така може да толерира лоша, сува, песочна почва . Исопот добро расте во pH опсег од 6,6 до 8,5.

Вода

Растителството исоп бара постојано наводнување додека не се формира, по што е толерантно на суша. Наводнете длабоко откако ќе се исушат врвните неколку инчи почва за оптимално здравје на растенијата.

Истото важи и за растенијата одгледувани во контејнери, иако интервалот помеѓу сушењето и наводнувањето ќе биде пократок.

Користете лименка за наводнување или темпирани црева за капе за да ги наводнете растенијата на ниво на почвата наутро. Внимавајте листовите да не се навлажни. Растенијата не треба да се наводнуваат во зима.

Температура

Оватревни растенија најдобро се развиваат во зоните на USDA од 4 до 9. Обично не и е потребна заштита од мраз и е отпорна на ладно до околу -35°F.

Во поладна клима, растенијата може да изгледаат малку груби околу рабовите , но за тоа ќе се погрижи доброто кроење на пролет.

Ѓубриво

Кога ќе се појават првите ластари во пролетта, оплодете ги растенијата од исоп со висококвалитетно, избалансирано течно ѓубриво.

Додајте ѓубриво со бавно ослободување на растенијата кои се одгледуваат во контејнер за да ги надополните хранливите материи што биле изгубени при наводнувањето.

Корење

Оставете ги мртвите стебла и лисја да стојат над зима. За компактна навика и за да го спречите растението да се врти вретено, исечете сè на два инчи од земјата во пролетта и повторно по цветањето, ако сакате.

Добра идеја е да го мрдате ова засади ако не сакаш ситни иссопи да никнуваат низ целиот двор затоа што лесно се сее.

На секои четири до пет години, заменете ги зрелите примероци со нови растенија ако го чувате вашето растение како билка . Како што стареат растенијата, тие стануваат дрвенести, а нивниот квалитет се влошува.

Ако овие растенија се чисто украсни, тие можат да живеат долг, грмушки живот како цврсти, дрвенести растенија без потреба од замена.

Како да се засади и одгледува исоп

Подготовка на локацијата

Исопот претпочита целосно сонце отколку делумна сенка и сува, добро исцедена почва. Пред садењето, работете многуоргански материи, како компост или старо животинско ѓубриво. Исто така е корисно да се додаде лесна апликација на органско ѓубриво во дупката за садење.

Исопот ќе расте подеднакво добро во контејнери, карпести градини и прозорски кутии. Прочитајте ја нашата статија Билки во саксии овде.

Како да засадите исоп од семиња

Кога купувате семиња или растенија од исоп, секогаш внимавајте да купувате Hyssopus Officinalis, а не анасон исоп . Иако имаат слични звучни имиња, и двете се сосема различни растенија!

Сее семе во затворен простор веднаш под површината на почвата 8-10 недели пред последниот мраз. Семето на исоп ќе никне за 14-21 ден. Трансплантирајте во пролет по последниот мраз. Поставете ги растенијата на растојание од 12-24 инчи.

На есен, може да се создадат нови растенија со делење на коренот. Кастрењето до првата група лисја по цветањето ќе создаде покомпактно растение и подобро цветање во следната година (гледајте Како да растете градина со билки — видео).

Како да се бере и складира исопот

Соберете ги најмладите листови и стебла по потреба. Сечете наутро откако росата ќе се исуши за оптимален вкус. Не мијте ги листовите или ќе се изгубат ароматичните масла.

Исопот најдобро се користи свеж, но може да се чува и замрзнат во пластични кеси или сушен. За да се исушат, врзете ги исечоците во мали снопови и закачете ги наопаку во добро проветрена, темна просторија. Кога ќе се исушат, извадете ги листовите одстебла и складирајте цели. Здробете или мелете непосредно пред употреба (гледајте Како да се сушат билките — видео)

Упатства за зачувување на семиња

Семињата се подготвени за берба кога капсулите од семето ќе бидат целосно суви и кафеави. Капсулите потоа може да се берат и семињата лесно да се одвојат со рака.

Вообичаени штетници и растителни болести кои го погодуваат исопот

Благодарение на ароматичните масла што ги содржи ова растение, природно ги отфрла повеќето инсекти штетници.

Всушност, неколку написи сугерираат дека повеќегодишната билка ги отфрла болвите бубачки и молците од зелка кога се садат во градинарски градини. Ова е причината зошто исопот често се одгледува како придружно растение со карфиол, зелка и грозје.

Од друга страна, растителните болести кои повремено го оштетуваат исопот се предизвикани првенствено од слабата дренажа на почвата.

Доколку листовите на вашето растение пожолтуваат и венеат, ископајте го и проверете ги корените. Гниењето на коренот предизвикува обезбојување и кашести краеви на корените.

Отстранете ги сите заболени корени и повторно засадете ги во почва која е изменета со песок или ситни камчиња за да се поттикне дренажата.

Иако невообичаено, прашкаста мувла исто така може да им наштетува на растенијата на исоп.

Препорачани производи

Пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управување.

Риба & засилувач; Морски алги (2-3-1)

Користете го на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цутење.

Оброк од луцерка(Органско)

Произведено од излечена на сонце, негенетски модифицирана луцерка која е свежо мелена.

Fiskars Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се -лизгајте за дополнителна безбедност.

Среќна почва за саксии од жаба

Жив со корисни микроби и полна со работите што се важни!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.