Како да се засади, расте и се грижи за растението мајчина душица (целосен водич)

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Содржина

По потекло од западниот Медитеран, домашните градинари одгледуваат растение мајчина душица ( Thymus vulgaris ) од семе поради неговиот земјен, малку нане вкус.

Оваа разновидна кулинарска билка убаво се вклопува со други вкусови и често се користи за зачинување на јадења со месо, јајца или зеленчук.

Мајчина душица расте буквално насекаде и е подеднакво дома внатре или надвор. Засадете во саксии, покрај патеките или на сончево место во градината. Во некои култури, мајчина душица дури се сметало дека носи самовили во домовите чии семејства ја засадиле во близина.

Ниско растечко, компактно и цврсто повеќегодишно растение, мајчина душица може да толерира умерен сообраќај и често се користи како тревник алтернативен или „одење“ заземјен покрив. Лесно се шири, бара помалку вода од тревата и е издржлив сè до север до зоната 4, доколку е здрава.

Забавен факт: Во претходните денови, шкотските планинари пиеле чај од мајчина душица за сила и храброст. Исто така, се веруваше дека мешавината од пиво и мајчина душица може да ја излечи срамежливоста.

Ботаничко име: Thymus vulgaris

Заедничко име: Мајчина душица, вообичаено Мајчина душица, градинарска мајчина душица, англиска мајчина душица

Тип на растение: Тревни повеќегодишни

Зони на цврстина: 5 – 9 (USDA)

Изложеност на сонце: Целосно сонце до делумна сенка

Тип на почва: глинеста, песочна

PH на почва: кисела до алкална (6,0 до 8,0)

Речност: 90-180 дена од семето

Висина: 4 до 12инчи

Разред: 6 до 12 инчи една од друга

Мајчин област: Медитеранот

Брз водич: садење, одгледување и засилување; Берба на мајчина душица

 • Совршено зачинување за јајца, супи, месо и зеленчук
 • Тешко повеќегодишно растение кое добро презимува
 • Лесно се размножува од поделби или сечи
 • Почеток на семиња 6-8 недели пред последниот мраз; подгответе се за долго ртење
 • Жетвајте умерено во текот на првата сезона - користете свежо или сушено
 • Внимавајте на гниење ботритис, ризоктонија, вошки вошки и пајакови грини

Нега на растението мајчина душица

Таа е популарна медитеранска билка која го задржува својот вкус при готвењето и добро се вклопува со други регионални вкусови како лук, маслиново масло и домати.

Опрашувачи како пчелите особено уживаат во ситните розови, лаванда или бели тубуларни цветови на растенијата мајчина душица кои се појавуваат во пролет и лето.

Поголемиот дел од сортите мајчина душица може да се берат дури и во зима во области каде што е повеќегодишно, бидејќи неговите ситни сиво-зелени листови остануваат зимзелени.

Речиси во секое време од годината е добро да се засади мајчина душица. Ќе биде подготвен за берба за неколку месеци, а во клими каде што е добро, сигурно ќе се враќа од година во година.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Мајчина душица (органска)

Во античко време, се верувало дека ова ароматично растение привлекува самовили.

Светлина

Со оглед на нивното медитеранско потекло, растенијата мајчина душицанајдобро успеваат на директна сончева светлина.

Засадете ги на сончево, отворено место од вашата градина или во украсни контејнери што може да се преместуваат во текот на денот за да ја следат светлината.

Ако сакате да растете мајчина душица во затворен простор, ставете ја на сончев прозорец или, уште подобро, во просторија каде што има многу сонце цел ден, како сончева соба.

Ако растенијата растат бавно, поминете еден ден набљудувајќи ја нивната локација за да се осигурате тие добиваат доволно сончева светлина. Ако нема доволно сончева светлина, лисјата и зеленилото ќе растат побавно.

Почва

Колку е полош квалитетот на вашата почва, толку е подобар потенцијалот за раст на вашето растение мајчина душица. Растението со ниско одржување најдобро функционира на сува, песочна или глинеста почва, но може да цвета и во камениот чакал ако му се укаже прилика.

Мајчината душица расте брзо, затоа чувајте ги вашите растенија оддалечени најмалку 12-24 инчи кога ги додавате во вашата градина.

Ако изберете да засадите мајчина душица во контејнер, изберете доволно голем за да го приспособите нејзиниот раст.

Користењето глинено саксија исто така може да помогне да се отстрани дополнителното влага од почвата и помогне да се создаде идеална средина за вашата мајчина душица. Погрижете се вашата почва добро да се исцеди без разлика на се, бидејќи мајчината душица е префинета со влажни корени.

Вода

Во зависност од климата на отворено, воспоставените растенија мајчина душица треба да се наводнуваат секоја втора недела или еднаш месечно . Почекајте почвата целосно да се исуши, потоа заситете ја со вода, а потоа оставете ја да се исушиповторно.

Мајчината душица е исто така отпорна на суша, затоа не грижете се ако поминете неколку дена без да ја наводнете. Меѓутоа, додека не се воспостават корените на младите растенија, полевајте ги почесто и со поголема грижа.

Температура и влажност

Кога се во прашање температурата и влажноста, растенијата на мајчина душица немаат посебни барањата и можат да напредуваат во текот на поголемиот дел од годината до првиот мраз, во тој момент тие ќе останат во мирување за зимата.

Во текот на летото, тие го доживуваат својот најголем период на раст, а тоа е и кога нивните Цветовите цветаат, привлекувајќи пчели и други инсекти.

За да се избегнат габични заболувања, мајчина душица бара добра циркулација на воздухот, особено во топла, влажна клима. Растенијата треба да бидат добро распоредени за да се овозможи соодветен проток на воздух.

Ѓубриво

Секоја пролет, нанесете разредено ѓубриво за сите намени на растенијата мајчина душица.

Одржување на ѓубривото на половина силата ќе го спречи растението да произведе прекумерно количество зеленило, кое може да ги разреди ароматичните масла по кои е позната билката.

Корење и одржување

Корењето мајчина душица промовира нов раст и разгранување, што резултира со поцелосно растение. Општо земено, колку повеќе го кастрете вашето растение, толку побрзо расте.

Меѓутоа, во текот на сезоната на растење, никогаш не отстранувајте повеќе од една третина од вашето растение во еден месец и секогаш оставајте најмалку пет инчи на растот несечен.

Мајчина душица исто такатреба да се плевел почесто од некои други растенија бидејќи не расте толку густо и листовите не му се многу големи, па затоа не даваат доволно сенка за да го спречат растот на плевелот.

Различни сорти мајчина душица што можете да ги засадите во вашата градина

Ако сакате нешто малку поразлично од обичната мајчина душица (T. vulgaris),

Златен лимон мајчина душица (Thymus x citriodorus'Aureus' )

Оваа мајчина душица има златни, разновидни лисја и вистински мирис на лимон, покрај нането квалитет на мајчина душица.

Лазечка мајчина душица (Thymus praecox)

Оваа ниско-растечка и сортата што формира мат цвета во нијанси на розова, магента, лаванда и бела и дефинитивно го исполнува своето име. И затоа, често се користи како покривка за земја.

Ким мајчина душица (Thymus herba-barona)

Оваа ниско-растечка сорта има бледо розови цветови со арома слична на ким

Како да се засади и одгледува мајчина душица

Подготовка на локацијата

Мајчина душица претпочита целосно сонце отколку светла сенка и добро исцедена почва дополнета со многу органски компост или добро изгни животинско ѓубриво. Растенијата растат во саксии и ќе се шират помеѓу поплочувачите за да ги омекнат камените патеки. Нежните цветови на мајчина душица, кои се користат како градинарски раб, привлекуваат многу корисни градинарски инсекти.

Чувајте се заштитени од студени ветрови. Мајчината душица може да не преживее тешки зими освен ако не е покриена или силно прекриена (погледнете го нашето видео Како да се одгледува тревната градина).

Како да се засади мајчина душица

Мајчина душица елесно се размножува од сечи или засади од расадник. Поставете простор од 6 до 12 инчи во сите правци.

Почнете го семето во затворен простор, лесно покривајќи го со земја и одржувајте влажни додека не се појават садници. Трансплантирајте надвор откако ќе помине секаква опасност од мраз. Ако сакате, сеете директно во подготвени градинарски кревети две недели пред последниот мраз.

Нанесете органско градинарско ѓубриво и течни алги неколку пати во текот на сезоната на градинарство. Изчистете назад за да го поттикнете компактен раст.

Контејнерот треба да има барем една голема дренажна дупка. Добрата мешавина од песок, почва за саксии, тресет мов и перлит ќе обезбеди соодветни хранливи материи и дренажа.

Придружничко садење за растение мајчина душица

Мајчина душица напредува во сончеви услови, затоа засадете ја во контејнери покрај рузмарин, кој има слични барања за наводнување. Засади мајчина душица во градината заедно со јагоди, зелки, домати, модри патлиџани, брокула и бриселско зелје.

Како да се бере мајчина душица

Започнете со берба на гранчиња мајчина душица во текот на првата година од сечињата; сечете садници ретко до втората сезона. За најдобар, максимален вкус што можете да го извлечете од вашето растение, берете ги билките наутро непосредно пред цветањето.

Отстранете ги листовите од стеблото и користете ги свежи или сушени. Мајчината душица е една од оние билки кои имаат одличен вкус и свежа и сушена, како оригано или жалфија.

Како да ја чувате мајчината душица

За да ги исушите билките, исечете ги стеблататокму кога цвеќињата почнуваат да се отвораат. Висат наопаку во мали гроздови.

За што можете да го користите растението мајчина душица?

Мајчината душица лесно се суши, се чува во фрижидер, се замрзнува или се чува во масло или оцет. Вкусете путер или мајонез со мајчина душица за дополнителна длабочина на вкусот.

Англиската сорта мајчина душица е типично поврзана со готвењето и е она на што обично размислуваме кога ќе ни падне на ум растението мајчина душица.

Користете мајчина душица во сушен грав, чорби од месо, јадења од риба и зеленчук кои имаат силен вкус, како зелка. Мајчината душица одлично оди со секоја супа, чорба, зеленчук, месо или сос што се готви бавно.

Сорти со вкус на лимон може да се користат во чаеви, морски плодови или во речиси секое јадење што бара зовривање на лимон .

Обичен инсект & засилувач; Проблеми со болести кај растенијата од мајчина душица

Мајчината душица е подложна на гниење на ботритис, ризоктонија (гниење на коренот) и други растителни болести. Изберете локации за садење со добра дренажа и многу циркулација на воздухот за да спречите проблеми.

Вообичаените инсекти штетници кои го напаѓаат ова растение вклучуваат вошки и пајакови грини. Внимавајте внимателно и земете го следниов здрав разум, најмалку токсичен пристап за контрола на штетници:

 • Отстранете ги плевелите и другите градинарски остатоци за да ги елиминирате алтернативните домаќини.
 • Отфрлете ги сериозно заразените растенија со безбедно кесе и ставање во ѓубре.
 • Ослободете ги комерцијално достапните корисни инсекти за напад и уништување на штетниците од инсекти.
 • Со местотретирајте ги проблематичните области со штетници со дијатомејска земја, масло од ним или друг органски пестицид.

Препорачани производи

T5 Grow Light (2 ft)

Испорачува перформанси и висок излез на лумен од повеќе висечки позиции.

Почетен комплет за семиња

Добијте скок во сезоната и растете поголеми, поздрави растенија со Hot House!

Сенаменско ѓубриво

Обезбедува балансирана исхрана брзо, но продолжува да се храни неколку месеци.

Органска смеса за почеток

Обезбедува нови растенија со влага задржување и аерација што им е потребна.

Течни алги

Содржат над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.