Како да засадите, растете и да се грижите за цвеќињата на крин дома

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Лилјаните носат убавина, елеганција и мирис во секоја градина, цветаат од почетокот на летото до есента, во зависност од сортата. Можете да уживате во нивното спектакуларно цветање од пролет до првиот мраз со внимателно интегрирање на раните, средосезонските и доцните сорти во вашата градина.

Тие се членови на родот Lilium, кој вклучува тревни цветни растенија кои растат од светилки и имаат огромни, ефектни цвеќиња. Тие се вистински лилјани.

Цветовите се големи и миризливи и ги има во различни бои како бела, жолта, портокалова, розова, црвена и виолетова. Ознаките на овие прекрасни цвеќиња вклучуваат дамки и удари со четка.

Цвеќето од семејството на кринови се истакнати во литературата и уметноста низ многу култури. Поголемиот дел од овие видови може да се најдат на северната хемисфера, каде што напредуваат во умерените, па дури и суптропските зони.

Иако многу други растенија имаат „крин“ во нивните заеднички имиња, тие не се вистински лилјани бидејќи тие не се во истиот род.

Ботаничко име : Лилиум

Заедничко име : Лили

Семејство : Liliaceae

Тип на растение: Сијалица со повеќегодишно цветање

Зони на цврстина: 3 – 9 (USDA)

Изложеност на сонце: Полно сонце до делумна сенка

Тип на почва: Добро исцедена, богата, глинеста почва

РН на почвата: 6,0 - 6,5

Родење: 30 до 120но можеби нема да цветаат уште една или две години.

Како да се засадат лилјани од стебло луковици

Растенијата што се одгледуваат од стебло луковици може да почнат да цветаат за две години. Кон крајот на летото, внимателно отстранете ги крушките од пазувите на листот, каде што листовите се среќаваат со стеблото.

Пополнете неколку мали саксии од 4 до 6 инчи со влажна, стерилна смеса за саксии и дренажен материјал како на пр. кокос кокос, скршена керамика, камчиња или чакал. Засадете четири до шест луковици длабоки 1/2 инчи и еден сантиметар оддалечени во секој контејнер, а потоа покријте ги со земја.

Поставете саксии надвор на засенчена локација со доволно влага и индиректна светлина. Оставете ги контејнерите да останат на место помеѓу 18 и 24 месеци. Почвата мора да има соодветна дренажа и да се одржува влажна, но не влажна или натопена.

Нанесете зрнесто ѓубриво со луковици со ниска содржина на азот штом ќе се појават ластарите. На почетокот на нивната втора пролет, извадете ги светилките од нивните контејнери и нежно одвојте ги. Засадете светилки со дијаметар од најмалку еден инч во градината, а потоа повторно засадете помали светилки во истиот сад за дополнителни шест до дванаесет месеци раст.

Како да засадите лилјани од офсет луковици

Сирчињата се наједноставни за размножување, а процесот е ист за поместувањата на сијалиците и стеблата. Офсетовите може да се движат по големина од грашок до топче за голф. Додека поголемите неутрализирања може да процветаат за една до две години, за помали отстапувања може да бидат потребни две дочетири години за да го стори тоа.

Сијалиците ќе бидат идентични по типот на родителското растение, што ја прави оваа постапка погодна за хибридни сорти, како и за видови растенија.

Отстранете ги поместувањата од сијалицата или стеблото и подигнете зрели светилки од земја. Помалите поместувања треба да се стават во саксии од 4 или 6 инчи користејќи стерилна почва за саксии што добро се исцедува.

Постојат голем број методи за да се одреди длабочината на која ќе се засадат вашите лилјани. Некои извори препорачуваат три пати поголема од висината на сијалицата, други велат од четири до девет инчи под почвата.

Проверете ги упатствата за одгледување за конкретниот тип на крин што го садите. На некои - имено на Мадона крин - им треба не повеќе од еден сантиметар земја за покривање. Откривме дека длабочината од пет инчи работи за повеќето светилки со редовна големина. Помалите сијалици може да се садат помалку длабоко.

Раширете ги корените на дното на сијалицата и стојте ги светилките исправено на нивниот кревет. Ако садите во групи, да речеме во страничен круг, засадете не повеќе од пет или шест во кластер.

Покријте со земја, а потоа наводнете темелно, така што нечистотијата ќе се насели околу корените на растението. Ако сакате, означете го секое растение во групата со маркер за градина или само почекајте да бидете изненадени на пролет.

Поголемите може веднаш да се засадат во земјата. Садовите треба да се грижат слична на луковиците, да се стават во заштитен простор со индиректна светлина и да се чуваат влажни, но не влажни ивлажни.

Оставете ги крушките да созреат една или две години пред да ги засадите во богата, добро дренажна почва, во зависност од нивната големина. Засадете кога сијалиците се 1 инч во дијаметар или поголеми.

Вообичаени штетници и растителни болести за растението крин

Лилјаните се лесни за одгледување и обично не се соочуваат со многу штетници и растенија проблеми со болеста. Одржувањето на почвата што има добра дренажа ќе помогне да се спротивстави на повеќето проблеми со кои може да се соочи ова прекрасно растение.

Погрижете се правилно да ги оставите растенијата за да обезбедите соодветна циркулација на воздухот и да помогнете да се минимизираат габичните болести како што се болеста на мозаикот на крин и ботритисот. честа габична болест која ги оштетува деловите над земјата, како лисјата, стеблата, а понекогаш и цвеќињата.

Штетниците на кои можеби ќе сакате да внимавате се вошките вошки и бубачки од црвен крин. Погрижете се да ги проверите долните страни на листовите за јајца и ларви и веднаш отстранете ги ако ги забележите.

Исто така, не заборавајте да ги чувате елените надвор од вашата градина и глодарите бидејќи ги привлекуваат овие прекрасни цвета исто така.

И еве го, тоа е се што треба да знаете за лесно да одгледувате лилјани дома.

Познавате некој што сака лилјани? Подарете им го овој прекрасен букет лилјани за да покажете малку љубов.

Препорачани производи

Тули од кокос

Еколошка алтернатива за тресет! ProCoir држи 8-9 пати повеќе од својата тежина во вода.

Tarrow.Мистрија

Користете го за садење светилки и рабови во тесни простори, како по должината на границите на креветите.

Комплет за тестирање почва

Ќе го цените ова лесно и брзо и забавен начин за постигнување подобри резултати при растење.

Dibble

Оваа ергономска табла е рачно претворена од домашен американски црн орев.

Вермикулит (8qt )

Користете го за искоренување на сечињата или за нудење на кое било растение поголем капацитет за воздух за здрав раст.

денови

Висина: 2 – 8 стапки

Разо меѓу: 10 -12 инчи

Време на цветање : Доцна пролет до крајот на летото

Боја на цветот : Бургундија, портокалова, розова, виолетова, црвена, бела и жолта

Поделби на растението крин

Во 1960-тите, Кралското хортикултурно друштво со седиште во ОК разви систем за класификација на вистинските лилјани.

Растенијата се категоризираат во девет поделби врз основа на сличностите во времето на цветање, изгледот и формата на цветот, навиките за раст, цврстината, и родителството. Има околу 100 ботанички видови и стотици хибриди.

Поделбите се означени со римски броеви од I до IX, а повеќето од нив содржат многу видови, подвидови и хибридни сорти.

И веќе огромната разновидност на зачудувачки светилки се шири додека одгледувачите создаваат нови хибриди година. Но, не грижете се, има неколку кои се чини дека се издвојуваат за домашните градинари! Одделите I и VII се најпопуларни; ова се класичните азиски и ориентални хибриди.

Сепак, прекрасните труби во дивизија VI се нешто што нема да сакате да го пропуштите. И не заборавајте за спектакуларните нови хибриди на Дивизија VIII, како што се Азијапетс и Ориенпетс. Сите тие се многу наградувачки и лесни за одгледување.

Исто така, погодни за натурализирани региони се северноамериканските видови и хибриди во дивизија IV и вистинските видови во дивизија IX.

#1 БУЛБ ХРАНА

Храна со светилки(3-8-8)

Содржи дополнителен фосфор за одржливо цветање и калиум за енергичност на растенијата.

Во денешно време, поголемиот дел од вистинските лилјани кои се одгледуваат за продажба се хибриди кои спаѓаат во една од деветте категории :

  • Дивизија I: Азиски лилјани („Азиски хибриди“)
  • Поделба II: Мартагон лилјани („Мартагон хибриди“)
  • Поделба III: Евро-кавкаски лилјани („евро-кавкаски хибриди“)
  • Поделба IV: Американски лилјани („Американски хибриди“)
  • Поделба V: Лонгифлорум лилјани („Лонгифлорум хибриди“)
  • Поделба VI: Т румпети и аурелиски лилјани („Труба и аурелиски хибриди“ )
  • Поделба VII: Ориентални лилјани („Ориентални хибриди“)
  • Поделба VIII: Други интердивизиони хибриди
  • Поделба IX: Видови лилјани и сорти на видови

Обелоденување соработници: Уредниците на Planet Natural независно го разгледуваат и избираат секој производ споменат во статијата. Ако купувате преку партнерски врски, може да заработиме провизија што ќе помогне во поддршката на нашата веб-локација.

Нега на растенијата лили

Иако има девет различни поделби, сите видови бараат слична грижа и одржување.

Лилјаните се единствени повеќегодишни растенија кои даваат високи, убави пролетни и летни цветови. Извонредните растенија креваат впечатливи, слатко-миризливи цветови над другите цвеќиња, едногодишни и други, во нашите градини.

Садењесо грижа гарантира дека ќе имате убави, грациозни цветови следната вегетативна сезона и многу сезони што доаѓаат.

Ќе сакате да ги поставите вашите лилјани таму каде што ќе добијат соодветно сонце. Најдобро е целосна сончева светлина до делумна сенка. Но, најважното внимание при садење лилјани е дренажата. Лепењето на светилките во тешки глинени почви може да предизвика катастрофа од крин. Без соодветна дренажа, лилјаните ќе бидат закржлавени и ќе имаат помали шанси да преживеат од година во година.

Избегнувајте места во вашата градина каде што може да се собира вода. Лилјаните не сакаат влажни стапала. Не само што заситената почва го нарушува нивниот раст, туку им овозможува и на габите и на неколкуте други болести кои ги напаѓаат да добијат основа.

Сепак на лилјаните им треба постојано снабдување со вода. Додавањето многу органски материјал што ја задржува влагата од која корените можат да црпат е исто толку важно како и одржувањето на добра дренажа.

Азиските жители генерално се првите што цветаат, а цветовите се појавуваат на крајот на пролетта. Ориенталците и трубите цветаат во средината на летото, а потоа хибридите Мартагон во средината до крајот на летото.

Отстранете ги потрошените цветови, но оставете околу 2/3 од стеблото и листовите за фотосинтеза по цветањето.

Дозволете стеблата да венеат и природно да изумрат пред да ги исечете на земја и да ги исчистите околу растенијата за зимата.

Лилјаните бараат време на студена зимска хибернација и не успеваат во блага зимаклими.

Грижата за контејнери е едноставна. Користете ја истата богата, добро исцедена почва како и со другите методи, и погрижете се контејнерот да биде доволно голем за да ги собере зрелите, цветни растенија бидејќи тие можат да станат најтешки.

Напредокот во зимското складирање на комерцијални сијалиците од крин им дозволија на градинарите да купуваат и да садат лилјани на пролет. Но, есента сè уште е најдобро време да ги натерате во земја.

Длабоко засадени и добро прекриени, на есенските луковици, освен најстудените денови од сезоната, ќе им требаат сите, освен најстудените денови од сезоната, за да се воспостават пред да полетаат во пролет. Есенското садење обезбедува зачувување на светилките и добар, силен почеток.

Линовите се враќаат од година во година, генерално стануваат повисоки и малку се шират додека се воспоставуваат додека не достигнат висина на зрелост.

Проверете ја цврстината зона на вашите лилјани и изберете еден вид што ќе ви пружи радост од година во година, бидејќи има зимско отпорни лилјани достапни за цветање во практично сите делови на Соединетите држави.

Светлина

Лилјани бараат многу сончева светлина. За постојано цветање, лилјаните бараат 6 до 8 часа директна сончева светлина секој ден, односно им треба „полно сонце“ како и другите цветни растенија. Ако има премногу сенка, стеблата ќе се обидат да се наведнат кон сонцето или ќе ослабнат и ќе паднат.

Почва

Лилјаните обично претпочитаат почва која е богата со органска материја и има pH вредност помеѓу 6,0 и 6,5. Тиеисто така ги фаворизираат условите кои се слични на оние на клематисите, како што се ладни, влажни корени и сончеви области за нивните глави.

Потребна им е почва што добро се исцедува за да напредуваат. Сите светилки што ќе останат да стојат во вода ќе почнат да скапуваат. За да промовирате соодветна дренажа, збогатете ја почвата со лисна мувла, компост или добро изгни ѓубриво.

За да ја подобрите дренажата на почвата, можете исто така да го ископате делот каде што ќе одат лилјаните - тие ќе бидат распоредени 8 до Оддалечени 10 инчи, 15 инчи за поголеми типови - и додадете сфагнум тресет или кокос кокос во количина еднаква на 1/3 од волуменот на ископаната почва.

Поставете површина доволно голема за да соберете сијалици колку планирате да засадите и да го приспособите нивното множење од година во година. Но, направете го просторот да не биде поголем од просторот што сакате да го заземат. Садењето лилјани во подигнати кревети или покрај пешачките патеки и границите помага да се ограничат.

Длабоко вртење на почвата - двојно копање - ќе помогне да се олесни добрата дренажа.

Додавањето перлит или вермикулит во вашата почва ќе ги подобри и двете дренажа и аерација, работи кои помагаат да се заштитат светилките од гниење и болести.

Мешавините од тресет, перлит и варовник со други минерали кои помагаат да се олеснат тешките почви се добар избор се додека тие не создаваат постојни почви алкален.

Лилјаните толерираат низа отчитувања на pH вредноста во зависност од нивниот тип. Азиските лилјани најдобро успеваат во малку кисели почви, 7,0 (неутрални) до 6,0. Ориенталенлилјаните се аверс алкални, претпочитаат почви со pH од 5,5 до 6,5.

Боровите иглички и одредени прекривки од лисјата можат да помогнат почвите да бидат на кисела страна. Сите почви треба да се дополнат со многу компост и органска материја за да не се исушат целосно. Ова е особено важно кај песочните почви.

Вода

Одржувајте влажна, но не влажна или влажна почва. Амандманите на почвата што ја задржуваат влагата, како што се тресет или вермикулит, им помагаат на светилките да останат ладни и хидрирани.

Можете да помогнете во одводнување на влагата со засадување на вашите лилјани на падина каде што гравитацијата помага да се отстрани вишокот. Покрај тоа што го содржи нивното ширење, подигнатите кревети за да се овозможи натрупана почва, нешто што исто така ја користи гравитацијата за да спречи влажни услови.

Температура и влажност

Во зависност од сортата, лилјаните генерално може да се одгледуваат во зоните на цврстина од 4 до 8, но ќе откриете дека многумина се издржливи и во зоните од 3 до 9. Се зависи од конкретната сорта што ќе ја изберете, затоа погрижете се да го разгледате тоа пред да изберете кој крин сакате да го засадите.

Ѓубриво

Лилјаните претпочитаат богата почва. Додадете една третина од компост или старо ѓубриво во почвата за да го подобрите нејзиниот квалитет.

За да помогнете во одржувањето на влагата, додадете една третина од сечкана кокосова кокосова кокос, тресет мов, перлит или вермикулит. Доколку е потребно, додајте дополнителен крупен песок за да го помогнете одводнувањето.

Корење

Откако ливчињата ќе се исушат и ќе паднат, скршете илиотсечете ги потрошените цветови, оставајќи 2/3 од стеблото непроменети. Отстранете ја целата главица на цветот, вклучувајќи ги и испакнатите мешунки од семето на основата на цветот, за да ја пренесете енергијата на сијалицата.

Во текот на сезоната на растење, отстранете ги мртвите или оштетените лисја и оставете ги стеблата сами да венеат и венеат.

Намалете го до нивото на земјата штом зеленилото ќе се исуши, но не ги откорнувајте стеблата за да избегнете да ги откачите светилките. На секои три до четири години, подигајте зрели светилки за да соберете поместувања за понатамошно размножување.

Презимување

Мулчирањето во зима помага да се заштити и вашата почва и светилките. Регионите каде што зимите се постојано влажни имаат потреба од помалку прекривка, оние со долги студени зими - знаеме луѓе кои чуваат лилјани од година во година во студената зона трета - треба повеќе.

Не брзајте да ги отстраните слојот на прекривка во пролет. Пукањата на лилјаните се исклучително нежни. Дајте им шанса да се протегаат надвор од прекривката.

Како да засадите и одгледувате лилјани

Засадете луковици од крин во есен или рана пролет. Кога се сади наесен, неопходно е тоа да се направи најмалку четири недели пред последниот датум на мраз, за ​​да можат растенијата да воспостават длабоки корени пред замрзнување на земјата. Засадете во рана пролет, кога земјата е доволно сува за работа, но не премногу влажна.

Како да засадите лилјани од семе

Очекувајте да почекате три или четири години пред да видите расцут од семе -одгледани растенија. Семето може да се собере на сувден кон крајот на летото, приближно 8 недели откако растенијата престанале да цветаат.

Мешунките видно отекуваат како што стареат, потоа стануваат кафени и се отвораат, откривајќи зрели семиња кои се црни, суви и цврсти.

За да никнат семките, потребни им се три месеци влажно и топло време, а потоа три месеци студено време. Ова се нарекува хипогеално ртење.

За да го направите ова, комбинирајте ги семките со две чаши влажен тресет мов, а потоа ставете ја смесата во пластична кеса или некој друг сад. Лабаво покријте го и чувајте ја смесата од тресет и семиња на топло, темно место. Проверете го тресетот на секои две недели за да се осигурате дека не се исуши, и додадете вода по потреба за да се задржи влажна.

Кога семките ќе се прошират и ќе развијат мали светилки, ставете ги во фрижидер уште три месеци. Чувајте го тресетот влажен и помеѓу 45 и 55 °F за време на нивниот студен период.

По три месеци, извадете ги младите светилки од студ и засадете ги 1/2 инчи длабоко во саксии од 4 до 6 инчи со органски богата, добро исцедена почва.

Ставете ги жардинерите во област од градината која е заштитена од ветер и прима силна, индиректна светлина. Осигурајте се дека почвата е влажна, но не влажна и заситена во секое време. Кога ќе помине ознаката од 18-24 месеци, внимателно ископајте ги светилките и повторно засадете ги во земја или во големи контејнери.

Младите светилки може да се садат надвор кога имаат дијаметар поголем од 1 инч.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.