Како (и кога) да пресадите садници во вашата градина

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Штотуку се вративме дома за да најдеме известување од нашата градина во локалната заедница што најавува забава за садење садници овој викенд. Сега Фармата е голема операција и ќе бидат потребни неколку дена на толпата со големина на забава за да ги извади сите домати, пиперки, тикви, краставици и дињи од нејзината стаклена градина и во земјата. Можеби нема да ви треба многу помош да ги носите вашите садници на отворено и во градината… или можеби ви треба. Во секој случај, треба да се имаат предвид некои принципи за пресадување.

Едниот е стврднувањето. Растенијата што сте ги никнале во топлиот затворен простор на душеци за загревање и сте ги подигнале под светла не се навикнати на ладни, ветровити услови што ќе ги искусат на отворено. Дајте им време да се прилагодат така што ќе ги ставите во ладна рамка или ќе ги извадите неколку часа секој ден, дозволувајќи им да уживаат во првиот вкус на одличното отворено во заштитени услови.

#1 ЕКСТРАКТ ОД КЕЛП

Maxicrop

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, аминокиселини и растителни витамини.

Произведено од свежа норвешка алги, Maxicrop течната алга содржи над 70 минерали , микронутриенти, амино киселини и витамини. Се користи со години од страна на органските фармери поради неговите многубројни здравствени придобивки на растенијата. Исто така, ја поттикнува толеранцијата кон стресовите на растенијата, како што се шок од трансплантација, мраз, штетници и суша.

Друг фактор важен за пресадување садници е времето. Деновите на последниот мраз имаат достадојде и отиде... но не секаде. Исто така, ќе сакате вашата почва да почне да се суши ако сте имале влажна пролет. Видовме многу поплавени полиња и градини во северозападниот дел на Ајова за Денот на споменот и можеме само да се надеваме дека растенијата веќе во тие градини ќе преживеат. (Минатата година, тие области страдаа од суша.) Некои места го имаат спротивниот проблем, со условите за суша и понатаму.

Клучно може да биде и времето од денот што го садите. Обидете се да ги одредите вашите растенија подоцна попладне за да не ги исуши сонцето и инаку да ги казни. Ветерот исто така може да биде силен врз нив и да им ја одземе влагата. Ако дува ветровито, почекајте. Или обезбедете им некаква ветробранска заштита. Превртените кутии од млеко исечени на половина и закотвени еден или два инч во почвата работат добро и обезбедуваат мини-стаклена градина. Но, не дозволувајте ветрот да падне врз вашите кревки садници.

Либералното наводнување е важно за новозасадените садници. Но, не сакате почвата да биде заситена пред да ставите растенија. Екстремно влажната почва ќе се набие околу новозасадените корени и ќе ги задуши или скрши. Наводнување треба да дојде откако тие се во земјата. Ако вашата почва е сè уште екстремно влажна, почекајте додека не биде обработлива.

Пресадувањето е исто така добро време да им дадете на вашите садници малку почетно ѓубриво. Сакаме да им дадеме наплив на ѓубриво од риба и морски алги, разредени на двојно повеќе од препорачаното ниво. Премногу ѓубриво ќешок ранливи садници. Мешањето на малку компост во дупката за садење е секогаш одлична идеја.

Колку длабоко да се засади? Зависи од растението. Повеќето растенија треба да бидат поставени само малку подлабоко отколку што беа во нивните контејнери за растење со котиледоните (оној првиот пар ембрионски лисја) над земјата. Доматите се различни. Засадете ги длабоко со голем дел од стеблото под почвата, отстранувајќи ги лисјата и страничните ластари за да се олесни садењето. „Влакната“ по должината на стеблото ќе формираат тенки корени и ќе зафаќаат вода давајќи му на вашето растение дополнителна храна.

Некои градинари препорачуваат свиткување на делот од стеблото што ќе расте под земја (скролувајте надолу) за да биде хоризонтален. Идејата овде е дека со поголем дел од коренот поблиску до површината, растението ќе апсорбира повеќе топлина и ќе произведува побрзо. Никогаш не успеавме да утврдиме дали ова навистина функционира во претежно поладните зони каде што сме градинари. Секој кој има успех со овој метод треба да коментира и да нè извести... ве молиме.

Ако сте ги одгледувале вашите садници во контејнери за тресет или други контејнери во кои може да се сади саксија и сè, добра идеја е да ги искинете или малку раскинете ги за да им дадете на корените место да растат додека садот се распаѓа. Никогаш не оставајте ги врвовите на саксиите со тресет да излегуваат од почвата... тие ќе ја исфрлат влагата од корените на вашите растенија.

Ако сте одгледувале растенија во пластични садови или сте купилена тој начин, наводнете ги темелно пред да ги пресадите. За да ги отстраните од садот, превртете го растението со прстите од двете страни на стеблото и нежно протресете за да се олабави топката од земја и да се лизне од садот. Ако почвата околу корените на трансплантацијата е набиена, добра идеја е нежно да ја олабавите со палците пред да ја залепите во земја.

Не плашете се да ја тапкате нежно почвата околу растението штом ќе се во земјата. Ова ќе му помогне да остане исправено и да им даде на корените нешто за закотвување. Ако вашите растенија висат, не грижете се. Ако сте направиле добро, тие ќе бидат будни и среќни следното утро. За повеќе детали за преместување млади растенија на отворено, одете овде и овде.

Препорачани производи

Bio-Live (5-4-2)

Специјална мешавина за погрижете се вашите растенија да бидат покриени од врвот на листот до влакното на коренот.

Течни микронутриенти

Дајте им на растенијата со недостаток на голем поттик со една целосна и концентрирана мешавина.

Покривка за пловечки ред

Лебдечки капаци за редови пропуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Риба и засилувач; Ѓубриво од морски алги

Користете го редовно за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цветање.

Wall O' Water

Започнете со домати и пиперки 6 до 8 недели порано без страв од мраз или замрзнување.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.