Како лесно да се засади, расте и се грижи за калифорнискиот афион

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Домашните градинари кои одгледуваат калифорниски афион ( Eschscholzia californica ) од семиња се наградени со нивното бучно, зеленило налик на папрат и жива портокалова, црвена боја и жолти цветови.

Спектакуларните растенија толерантни на суша се омилени за употреба во градини со контејнери, мешани кревети, карпести градини и пејзажи кои се однесуваат на вода. Обезбедува долготрајна, лесна за одржување приказ на бои. Многу сигурен.

Прв забележан на брегот на Тихиот Океан од д-р Јохан Фридрих Ешшолц, кој беше водач на руска експедиција во 1815 година. .... 9>

Ние носиме и ориентални (повеќегодишни) и едногодишни видови на овој шарен омилен.

Прикажи ги сите

Ботаничко име : Eschscholzia californica

Заедничко име : калифорниски афион, златен афион, калифорниска сончева светлина, чаша злато,

Семејство : Papaveraceae

Тип растение: тревно, повеќегодишно

Зони на цврстина: 6 -10 (USDA)

Изложеност на сонце: Полно сонце

Тип на почва: Добро исцедена, песочна почва

РН на почвата: Кисела, неутрална

Речност: 55-75 дена од семе до цвет

Висина: 4 до 12 инчи

Разред: 4 до 8инчи оддалечени во сите правци

Време на цветање : лето

Боја на цветот : портокалова, жолта, црвена, розова, бела

Мајчин област: Северна Америка и Централна Америка

Брз водич: садење, одгледување и засилување; Грижа за калифорниските булки

  • Повеќегодишни во топли клими кои лесно се самосејуваат
  • Директно се семе на отворено во богата почва; има потреба од полно сонце
  • Минимално наводнување, без ѓубриво
  • Цвета од почетокот на летото до почетокот на есента
  • За да се користи како сечено цвеќе, жетвата пред да се отвори цвета

Нега на растенијата за афион во Калифорнија

Познати по своите светло портокалови цветови, Калифорниските булки се несомнено симбол на Голден Стејт, она што некои велат дека потсетува на „златните полиња“ барани за време на ерата на златна треска.

Калифорнискиот афион често цвета во пролет и лето покрај селските патишта и автопатиштата во многу делови на државата. Ова го прави добро познат симбол на Калифорнија, а 6 април е официјално познат како Денот на афионот во Калифорнија.

Цветовите имаат четири свилени ливчиња со дијаметар од околу 2,5 инчи. Тие се движат од жолта до портокалова боја. Кога е темно или кога надвор е студено, облачно или ветровито, ливчињата се затвораат.

Растенија се робусни и често растат без надзор на слободни места и покрај патиштата. Но, кога ќе ги соберете, ќе видите дека нивната убавина не трае долго бидејќи ливчињата често се појавуваатпадне пред да можете да ги ставите цвеќињата во вазна. На почетокот на летото, калифорниските афион се најдобри.

Откако времето ќе се загрее во пролетта, засадете ги овие брзорастечки цветови во цветните леи или саксии. Калифорниските афион цветаат по целиот пат од февруари до септември кога се одгледуваат во нивните родни области.

Светлина

Калифорниските афион најдобро растат и цветаат на полно сонце, што значи дека во повеќето денови добиваат најмалку шест часа директна сончева светлина. Колку е посончево, толку подобро.

Кога се одгледуваат во сенка, афионот често изгледа парталав и е поверојатно да се заразат со растителни болести.

Почвата

Спротивно на популарното верување, калифорнискиот афион навистина подобро цвета во почва со недостаток на хранливи материи. Калифорнискиот афион може добро да расте и во песочна и во карпеста почва, за разлика од другите цветни растенија кои претпочитаат богата, глинеста почва.

Сепак, избегнувајте тешка глинена почва бидејќи не е погодна за овие растенија бидејќи не се исцеди добро. Садењето во контејнер или подигнато лежиште може да биде полесно отколку да се работи со глинена почва.

Вода

Поради ниските потреби за вода, калифорниските афион се популарен избор за ксерисажи отпорни на суша. Во пролетта обично има доволно врнежи од дожд за адекватно наводнување на растенијата.

Многу растенија ќе мируваат и воопшто не бараат наводнување во текот на летните месеци во клима со високи температури.

Температура иВлажност

Семето од калифорнискиот афион ќе почнат да никнуваат штом почвата ќе се загрее во пролетта и ќе се навлажни од пролетниот дожд.

Калифорнискиот афион ќе продолжи да напредува сè додека температурите останат топли до благ, приближно помеѓу 50 и 75 степени целзиусови. Премногу топлина може да направи растенијата да мируваат. Меѓутоа, кога ќе се врати студеното време, растенијата често се опоравуваат, па дури и повторно цветаат.

Исто така, калифорниските афион сакаат ниско до средно ниво на влажност. За растенијата да останат здрави при висока влажност, почвата мора правилно да се исцеди и мора да има доволно проток на воздух и вентилација околу растенијата.

Ѓубриво

Дури и во почва со недостаток на хранливи материи, калифорниските афион можат успешно да се одгледува без употреба на ѓубриво. Кога се користат хемиски ѓубрива, тие можат да предизвикаат лисјата да растат повеќе од цветовите.

Како да се засадат и одгледуваат калифорниски афион

Подготовка на локацијата

Калифорнија афионот сака богата, брзо цедена почва, обилна вода и многу сонце. Сепак, тие се приспособливи и ќе толерираат лоши почвени услови и одредена суша.

Поработете лопати или две добро остарено ѓубриво или органски компост во почвата пред садењето за да ги подобрите условите на почвата и да помогнете да се промовира изобилство цут. Прочитајте ја нашата статија за тоа како да се подготви почва за садење овде.

Како да се засадат афион од Калифорнија

Пожелно е директно сеење, како афионне сакаат да им се нарушуваат корените. Сее во рана пролет кога почвата е сè уште ладна и можен е лесен мраз (гледајте Цветно градинарство од земјата нагоре - видео). Може да се сее и на есен непосредно пред да замрзне земјата. Семето ќе никне за 10-15 дена.

Афионските растенија не се тешки хранење. Премногу ѓубриво ќе предизвика растенијата да произведуваат прекумерен раст на листовите за сметка на производството на цвеќе.

Отстранете ги потрошените цветови или употребете ги како сечи во цветните аранжмани, за да ја продолжите сезоната на цветање. Погрижете се да оставите малку избледени цветови на растенијата, особено подоцна во годината, бидејќи афионот се самосејува од година во година.

Совет: За долготрајно цутење за сечено цвеќе, исечете ги стеблата и потоа запечатете го крајот со помош на запалка или кибрит пред да ги наместите.

Упатства за заштеда на семиња

Исклучително лесно за штедачите на семиња. Кога цутот ќе избледе, се формира долго тесно семе кое станува од зелено во кафеаво.

Штом семето ќе стане кафеаво, едноставно исечете го и оставете го целосно да се исуши пред да се отвори и да ги отстраните стотиците мали песок- како семиња.

Чувајте ги семињата на ладно суво место. Прочитајте повеќе за зачувување на семки од цвеќе овде.

Вообичаени штетници и растителни болести за растението афион во Калифорнија

Афионот има малку проблеми со штетниците. Сепак, лисните вошки и тхиди понекогаш може да се појават речиси преку ноќ. Гледајте внимателно заовие меко тело, цицачки инсекти и ослободуваат бубамари за да го намалат бројот на штетници. Нанесете инсектициден сапун со пиретрин ако растенијата се лошо заразени.

Лесилото и цветовите се подложни на болести поврзани со влага, како што се сивата мувла, нежен мувла и прашкаста мувла, кои може да ги обезличат растенијата доколку се сериозни. За да ги намалите и спречите вообичаените растителни болести:

  • Избегнувајте наводнување преку глава секогаш кога е можно (користете црева за натопување или наводнување капка по капка)
  • Правилно распоредете ги растенијата за да ја подобрите циркулацијата на воздухот
  • Нанесете органски фунгициди за да се спречи понатамошна инфекција

Препорачани производи

Пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува повеќе од 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управување.

Цветно ѓубриво

Рачно изработена мешавина која промовира поголемо, посилно цутење.

Почва за натопување на почва

Направено од 55 % рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Бубамари

Овој роден вид бубамара е најпознатиот достапен градинарски предатор.

Аљаска MorBloom

Користете го за да го стимулирате исклучителното пукање и расцутување на сите цветни растенија.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.