Како органски да одгледувате анасон

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Расонот ( Foeniculum vulgare ) можеби личи на копар, но неговиот вкус е нешто поинаков. Сијалиците, ресите и семките со вкус на анасон го прават анасонот уникатен, необичен зачин. Секоја кујнска градина треба да биде украсена со растение или две, и поради прекрасните мрачни лисја и крцкавите, вкусни светилки.

Расонот е основа на италијанското готвење во домашен стил. Посебно е прекрасно како додаток на риба на скара или рендано сирово во салата. Листовите прават прекрасен гарнир, а семките се прекрасен додаток на преливите за салата. Сијалиците може да се јадат како целер - тие се прекрасни топки за натопување - и се пржат и печени за да се сервираат настрана од пилешко и друга живина (особено дивеч).

Бољшој со влакна и нискокалоричен, анасон содржи количини на витамин Ц, калиум и фолна киселина, витамин Б растворлив во вода. Исто така, тој е полн со фитохемикалии кои служат како антиоксиданти и го зајакнуваат имунитетот. Маслата што ѝ даваат на оваа билка единствен мирис и арома имаат антигабични својства.

Некои сорти на анасон (скролувајте надолу) се одгледуваат само поради нивните ароматични, пердувести лисја или како украсни растенија. Сортите Фиренца, најпопуларните, даваат вкусни луковици и лисја.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Расон, Фиренца (органски)

Стебленцата слични на целер имаат благ вкус на Тасев биле и бараат постојано снабдување со вода.

Изберете од голем избор на семиња од билки од наследство достапни во Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, растење и засилување; Берба на анасон

  1. Се користи за зеленило, светилки и семиња
  2. Директно семе на отворено откако ќе помине опасноста од мраз; не пресадува добро
  3. Преферира почва надополнета со компост
  4. Одржувајте ја почвата влажна за младите растенија, а потоа наводнувајте редовно
  5. Малку штетници и болести го мачат анасонот

Сончева светлина: Целосно сонце до делумна сенка

Речност: 30-40 дена за лисја, 3-4 месеци за светилки

Висина: 2-3 стапки висок

Разред: 12 инчи оддалечени

Подготовка на локацијата

Расонот може да се одгледува како повеќегодишно во зони 6 или потопли, но за најдобар вкус се одгледува како годишно, што може да се направи сè до зоната 4 со малку среќа и добар тајминг. Повеќето сончеви, добро исцедени места ќе го направат тоа. Резене не е добро во тешки, глинени почви.

Растенијата толерираат низа малку кисели почви со pH ниво од 5,5. Можете да гарантирате густ и богат раст со обработка на почвата со компост и органско ѓубриво со бавно ослободување пред садењето.

Како да се засади

Засадете анасон директно во градината кога ќе се појави опасност од мразот помина. Ако се одгледува како повеќегодишно, погрижете се да размислите за неговиот постојан дом. Поради долгиот корен, тешко е да сетрансплантација.

Расонот расте висок и ќе ги засенчи другите делови од градината. Исто така, го инхибира растот на други растенија, главно билки, вклучувајќи коријандер и ким. Познато е дека анасонот и копарот вкрстено опрашуваат, што резултира со послаб квалитет на двата, па затоа држете ги одвоени.

Неговите длабоки, обемни корени го отежнуваат, но не и невозможно да се одгледуваат во саксии. Ако се обидувате да градинарски контејнери, користете саксија поголема и подлабока отколку што изгледа потребно.

Одржувајте ја почвата влажна додека не почнат да се појавуваат првите лисја, а потоа полевајте неделно. Растенијата ќе преживеат сушни услови, но ќе станат цврсти и влакнести ако не се снабдат со доволно вода.

Турнете ја почвата околу сијалицата додека таа почнува да отекува. Оваа техника на балансирање ќе ги задржи светилките бледи и бели, наместо да позелени како стебленцата.

Берба и складирање

Лисјата од анасон може да се соберат како што расте сијалицата. Ако растете го растението за семе, било за кулинарски цели или за садење следната година, оставете го растението да цвета и потоа одете на сеење. Цветовите се одлични за привлекување опрашувачи, особено пеперутки. Отстранете ги главите кога семките лесно се одвојуваат од стеблата, а потоа ставете ја целата глава во кафена хартиена кеса за сушење. Семињата природно ќе се одвојат од стеблата како што напредува сушењето.

За да ги соберете светилките, избришете ја почвата и исечете ја на ниво на земјата. Сијалиците со реси ќе траат една недела вофрижидер, подолго ако се отстранат корите. Анасонот не замрзнува или не се суши добро - го губи најголемиот дел од својот вкус - затоа јадете го свеж колку што е можно.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Малку штетници и болести го мачат анасонот. Ако видите вошки како се собираат на стебленцата, испрскајте ги со вода или употребете инсектициден сапун.

Еве краток водич за анасон (PDF) од Земјоделскиот оддел на Универзитетот во Арканзас.

5>Препорачани производи

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одлеаноците од црви се богати со хранливи материи и корисни микроби.

Кастрење на парчиња

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Оброк од луцерка (органски)

Произведен од луцерка излечена на сонце, негенетски модифицирана свежо бланширан.

Рибен компост

Без мирис на риба! Хранливите материи со бавно ослободување стануваат посилни, похранливи зеленчуци.

Safer® сапун за инсекти

Оригиналниот инсектициден сапун! Концентрирана формула прави 6 литри спреј.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.