Како органски да одгледувате блитва

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Овој голем, лиснат братучед на цвекло доаѓа во блескава низа бои — од светло жолта до виолетова — и е прекрасен додаток на пејзажите за јадење и домашните зеленчукови градини ширум Органските градинари кои одгледуваат блитва од семе се наградени со нејзините сочни листови со благ вкус кои може да се јадат сирови или варени како спанаќ.​

Сее директно во градината пред последен мраз и правете последователни насади - за разлика од спанаќот, блитвата ( Beta vulgaris subsp. vulgaris ), која е член на семејството на цвекло, е толерантна на топлина, како и на студ. Силно прекриен, ќе ги преживее зимите во поблага клима. Добро делува и во саксии!

​Пополнета со здравствени придобивки, оваа неверојатна суперхрана е одличен извор на витамини А, Ц и К, како и минерали како железо, магнезиум, бакар и калиум. Блитвата практично нема маснотии, што ја прави здрав избор за срцето и содржи значителни количини на диетални влакна. Плус, како и другите лиснати зелени, таа е преполна со антиоксиданси и многу други својства за борба против болести.

Забавен факт: Блитвата е една од прехранбените култури се одгледуваат од астронаути на Меѓународната вселенска станица. Беше избрано поради високиот хранлив профил, компактната навика и леснотијата на растење.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од швајцарска блитва

Ова голем, лиснат братучед на цвекло доаѓа во блескавиниза брилијантни бои.

Прикажи ги сите

Изберете од голем избор на наследни семиња од блитва достапни во Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, растење и засилување; Берба на блитва

  1. Продуктивна пролет до есен
  2. Побарајте сорти со стебла со светли бои
  3. Директно семе 2-4 недели пред последниот мраз во богати со хранливи материи, добро исцедена почва; редовно наводнувај
  4. Жетвата 50-65 дена по садењето семиња со сечење на надворешните лисја ½ инчи над земјата
  5. Многу малку штетници, но внимавајте на болвата бубачки

Подготовка на локацијата

Швајцарската блитва бара целосно сонце и редовна вода и треба да се сади во богата, лабава почва. Пред садење, работете во 10-15 килограми органски компост на 100 квадратни стапки до длабочина од 8 инчи. Темелно обработувајте ја почвата, внимавајќи да ги скршите сите големи грутки. Карпите треба да се отстранат од областа за садење.

Додадете извор на органски азот, како што е крвен оброк и јаболк од луцерка за да се развијат големи, длабоко обоени лисја. Нанесувањето листови со органски ѓубрива за сите намени и течна ламинарија 2-3 пати во текот на градинарската сезона ќе го поттикне производството.

Како да се засади

Посеете семиња директно во градината две до четири недели пред последниот очекуван мраз. Засади семиња 1/2 инчи длабоко и 1-3 инчи оддалечени. Тенки редови додека растенијата созреваат и јадатнежните пука во салати. Блитвата е плодна и може да толерира благи мразови и топли температури.

Борба и складирање

Жетба на надворешните лисја од блитвата 1/2 инчи над земјата додека растенијата созреваат (5-6 инчи високи) и ќе се формираат нови лисја во центарот на растението. Продолжете со жетвата додека растенијата не завртуваат кон крајот на летото. Заштедете семе за идните култури. Блитвата созрева за 50-65 дена од семето.

За најдобар вкус, берете рано наутро, исплакнете и јадете свежа или ставете ја во фрижидер веднаш по бербата. Чувајте го, лабаво спакувано во пластични кеси, во крцкалка за зеленчук.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Инсектите најчесто не се среќаваат на блитвата, но внимавајте на болвата бубачки на почетокот на сезоната. Тие се мали (долги 1/10 инчи), сјајни, темно кафеави или црни бубачки кои ги оштетуваат растенијата џвакајќи бројни мали дупки во лисјата. Повремените лисни вошки може да напаѓаат, но тоа обично ќе се случи подоцна во текот на летото кога зеленчукот станува малку горчлив и е помалку привлечен.

Упатства за заштеда на семиња

Двогодишно. Сортите мора да бидат одвоени на 1/2 милја кога одат на сеење. Ќе презимува во благи клими ако добро се мулчираат. Во северните клими, исечете ги листовите на 2 инчи и складирајте ги корените во струготини или песок во кореновиот подрум. Корените ќе се чуваат 4-6 месеци на 32-40˚F. Повторно се засадува во пролет и се собираат глави на семиња кога се суви.

Препорачани производи

ПилешкоЃубриво

Sup'r Green обезбедува повеќе од 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управување.

Крвен оброк (13-0-0)

Силен извор со бавно ослободување, органски азот за СИТЕ видови растенија.

Течни алги

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Риба & засилувач; Алги

Користете се на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цветање.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситно фосилизирано Растенија слични на алги.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.