Како органски да одгледувате цилантро

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Мексиканската кујна добива освежителен удар со оваа вкусна билка! Со потекло од Медитеранот, градинарите во кујната низ целата земја уживаат во одгледувањето на цилинтро ( Coriandrum sativum ) поради неговите свежи, светло зелени и ароматични лисја. Острите семиња на годишникот - познати како коријандер - се сушат и се користат како зачин, цели и мелени.

Цилантро најдобро расте во саксии или подготвени кревети со лабава, добро исцедена почва. Растенијата можат да достигнат 3 стапки и имаат репутација дека се лесни за одгледување. Ќе се самосее.

Забавен факт: Кинезите верувале дека коријандерот обезбедува бесмртност и се смета дека мелените семиња, кога се додаваат во топлото вино, имаат афродизијачки квалитети.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Цилантро (органски)

Наведен и како кинески магдонос, свежиот цилинтро е главен елемент во мексиканската кујна.

Изберете од голем избор од семиња од билки од наследство достапни во Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, растење и засилување; Берба на цилантро

 1. Растенија за свежи лисја или семиња како додаток на етничката кујна
 2. Преферира целосно сонце, постудено време и постојана вода
 3. Само директно семе (без пресадување ) откако опасноста од мраз е минато
 4. Ќе се самосее
 5. Се бере колку што е потребно за готвење, се суши за идна употреба и бербасемиња

Сончева светлина: Целосно сонце до делумна сенка

Зрелост: 60-75 дена (лисја), 100+ дена (семе )

Висина: 1 до 3 стапки

Раздалеченост: од 8 до 18 инчи

Подготовка на локацијата

Цилантро може да се одгледува во контејнери или домашни тревни градини. Потребна е редовна вода во текот на сезоната во градината и најдобро е на сонце и лабава почва дополнета со органски компост. Растението брзо ќе завртка (процвета и ќе се сее) на топли температури.

Како да се засади

Посеете семе од цилинтро директно во земјата. Не пресадувајте — долгиот корен е нежен и ако се оштети, растението ќе пропадне. Сее семе 1/2 инчи длабоко откако ќе помине целата опасност од мраз. Семињата ртат на температури кои се движат од 50-85˚F со ртење обично за 7-10 дена. Кога ќе се појават растенијата, разредете ги на 8-12 инчи.

Совет: Правете последователни сеидби на секои 2-4 недели за континуирани летни резерви.

Берба и складирање

Стискајте свежи листови по потреба кога растенијата напредуваат. Како и кај повеќето кулинарски билки, цилинтрото е најдобро да се бере рано наутро токму кога росата испарува.

Не мијте ги листовите или ароматичните масла ќе се изгубат. Лисјата се чуваат лошо, освен ако не се сочувани во нешто како салса, но дури и тогаш нејзиниот вкус може да избледи (гледајте Како да се сушат билките — видео).

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Билките ретко имаат сериозни проблеми со штетници.Сепак, внимателно внимавајте на прашкаста мувла и ако се најдат симптоми, третирајте го цилинтрото со следниве најмалку токсични техники:

 • Отстранете го заболеното зеленило од растението и исчистете ги паднатите остатоци на земја.
 • Измијте го зеленилото повремено за да го нарушите дневниот циклус на ослободување спори. Маслото од Neem и PM Wash, кои се користат на распоред од 7 дена, ќе спречат габични напади на растенија во затворен простор.
 • Користете органско ѓубриво со бавно ослободување на културите и избегнувајте вишок азот. Најподложен е мекиот, лиснат, нов раст.
 • Уништете ги сите растителни остатоци по бербата (видете ја нашата статија Есенско чистење на градината). НЕ компостирајте.
 • Нанесете сулфур или фунгициди на база на бакар за да спречите инфекција на чувствителни растенија. За најдобри резултати, нанесете го рано или на првиот знак на болеста. Темелно испрскајте ги сите делови од растението и повторете го во интервали од 7-10 дена до денот на бербата.

Упатства за заштеда на семиња

За да го соберете семето, исечете ги растенијата и врзете ги наопаку во суво, темно место неколку недели додека семето не стане кафеаво. Кога ќе се исушат, ставете ги цветните глави во хартиена кеса и изматете додека не се отстранат сите семиња. Извадете го семето од плевата. Проверете дали семињата се целосно суви пред да ги складирате.

Препорачани производи

Градински компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Сенаменско ѓубриво

Обезбедува балансирана исхрана брзо, но сепакпродолжува да се храни неколку месеци.

Почва за впивач

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Оброк од луцерка (Органско)

Произведено од излечена на сонце, негенетски модифицирана луцерка која е свежо мелена.

Течен бакар спреј

Користете го како мирување или сезона на растење прскајте овошје, цвеќе и зеленчукови култури.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.