Како органски да одгледувате далии

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ако барате цвеќиња што ќе ги вртат главите и ќе ја направат вашата градина извонредна, растечките дахии се билетот. Овие цвеќиња во облик на огномет нудат експлозија на бои во старомодно пакување. Вашите прабаби веројатно ги прикажувале овие убавини во нивните градини.

Цветањето може да варира од мали димензии од 2 инчи до пропорции на чинии за вечера и тие можат да достигнат височини до 5 метри високи, затоа дајте им многу простор .

Далиите првпат биле опишани во западниот свет од Шпанците кои ги набљудувале во Мексико околу 1570 година. Домородните луѓе таму ги собирале и одгледувале како извор на храна и за медицинска употреба. Тие се дел од фамилијата Asteraceae, поврзани со сончогледи, маргаритки, хризантеми и зинии.

Совет: За да ги одржите овие цветови цело лето, потрошените цути и стиснете ги врвовите на грбот за да поттикнете разгранета, грмушка навика.

ПОГОЛЕМИ ЦВЕТЕ

Течни пупки

Користете ја оваа супериорна мешавина по потреба за спектакуларни култури и огромни приноси.

Промовира екстра големи цути! Liquid Budswel е изведен од специјална мешавина на гуани од лилјаци и морски птици, одлеаноци од дождовни црви и екстракт од алги. Користете по потреба за големи, убави цвеќиња. НЕ ќе согорува растенија.

Брз водич: садење, одгледување и засилување; Грижа за Далиите

  1. Изберете големина што одговара на вашиот простор и шема на бои
  2. Цветањето може да се движи од 2-10 инчи и да цветаво текот на летото
  3. Пропагирајте од семе или од клубени
  4. Засадете во богата почва; нудат утринско сонце и заштита од ветер
  5. Во зоните на цврстина на САД 3-7, клубени од далија мора да се откопуваат и внесуваат секоја зима

Сончева светлина: Целосна сонце

Зрелост: 8 недели од садењето до цветањето

Висина: 3-5 стапки

Разред: 9-12 инчи за помали сорти

Подготовка на локацијата

За целосно развивање на огромните, техниколорни цветови по кои се познати дахиите, тие треба да се засадат во богата, добро исцедена почва што е дополнето со компост, тресет мов или добро остарено ѓубриво за да обезбеди хранливи материи и влага, задржувајќи го капацитетот.

Најдобро е место заштитено од ветер на полно сонце, со претпочитано утринско сонце.

Совет: За да ги одржувате далиите свежи како сечено цвеќе, исечете ги наутро и веднаш потопете ги стеблата во топла (не зовриена) вода. Потоа оставете ги да одморат неколку часа пред да ги ставите во цветен аранжман.

Како да се засади

Далиите најдобро растат од клубени, кои треба да се засадат на растојание од 9-12 инчи за помали сорти и 2 -3 стапки оддалечени за поголемите.

Засадете пролет откако ќе ја снема опасноста од мраз. Ископајте дупка малку поголема од коренот и додадете компост и грст коскено брашно. Потоа засадете цели, здрави клубени со длабочина од околу 6-8 инчи. Не сечете клубени на парчиња како што би го правеле со компири. Кога се сади, клубеноткруните треба само да го скршат нивото на почвата.

Не полевајте додека не видите нов раст или не го зголемите ризикот од гнили клубени. Откако ќе се оформат растенијата, наводнувајте се длабоко неколку пати неделно, така што клубените имаат можност да се исушат помеѓу наводнувањето.

На големите растенија може да им биде потребно фрлање, особено во ветровити или незаштитени области.

Забелешка: Далиите може да се одгледуваат од семе, но стапката на 'ртење е толку мала дури и при идеални услови што препорачуваме користење клубени.

Презимување

Во зоните 8- 10, оставете ги клубени од далија во земјата бидејќи нивното ископување може да го зголеми ризикот од оштетување.

Градинарите во постудените области можат да ги откопуваат клубените секоја година и да ги складираат во лабав материјал како песок, вермикулит или дури и пакување кикирики . Пред складирање, проверете дали зеленилото е исечено на 2-4 инчи долго и почвата е истресена од клубените. Да се ​​чува во област која останува околу 40-45 ℉.

Ако немате соодветна површина за складирање, само засадувајте нови клубени секоја година.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Овие нокаут цвеќиња се мета на сите видови штетници, вклучувајќи голтки и полжави, пајакови грини, вошки и краставици. Контролирајте ги со употреба на органски решенија кои се безбедни околу дивиот свет, вашите миленици и вашето семејство.

Прашкаста мувла е проблем кај далијата кога времето станува повлажно и студено, затоа обезбедете соодветна циркулација на воздухот и вода воутра, така што растенијата имаат можност да се исушат во текот на денот.

На елените овие растенија се особено вкусни, затоа изберете моќен лек за елени и изберете растенија отпорни на елени за вашата област. Контактирајте со вашиот локален расадник или кооперативна екстензија за список на растенија.

Препорачани производи

Органско пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати повеќе растителна храна вредност од ѓубриво за управување.

Garden Snips

Удобните рачки со мека рачка го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Оброк за коски (3- 15-0)

Промовира супериорни корени и развој на плодовите кај СИТЕ цветни растенија.

Црево за впивач на почва

Направено од 55% рециклирано гума и може да се користи над или под земја.

Органски тресет мов

Совршен за растенија кои сакаат киселини како што се азалиите, рододендроните, розите и четинарите.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.