Како органски да одгледувате компири

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Лесен зеленчук​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​‏ и огромен избор на сорти. Тие се исто така добар извор на влакна и моќ на исхрана. Компирот содржи витамини А и Б; минерали како железо, цинк, калиум, магнезиум и калциум; и неколку антиоксиданси.

Нивната единствена лоша страна е тоа што компирите што се купуваат во продавница носат повеќе пестициди од повеќето зеленчуци. Тие се прскаат со сите видови непријатни фунгициди, хербициди и пестициди, дури и пред да бидат засадени, а потоа повторно се прскаат. Уште полошо, хемиските остатоци имаат тенденција да се апсорбираат во кожата и месото. Па што можете да направите. Зошто да не одгледувате органски компири дома? Не е тешко и ќе знаете дека младенчињата што ги храните вашето семејство се безбедни за јадење - баш онакви какви што треба да бидат!

Забавен факт: Оваа скробна, туберозна култура за првпат беше одгледувана од Инките во планините Андите во Перу.

Брз водич: садење, одгледување и засилувач; Берба на компири

  1. Засадете рано во пролет со користење на сертифицирани клубени без болести
  2. Потребно е целосно сонце и лабава почва богата со хранливи материи без камења
  3. Додадете почва на основата на растението во текот на летната сезона
  4. Берајте нови компири кога ќе се отворат цвеќињата; клубени се зрели кога врвовите умираат
  5. Штетници и болести вклучуваат Колорадо компир бубачки,лисни вошки, сечени црви, болви бубачки, жичани црви, црно срце, обична краста, доцна лошо влијание и гофери

ГРАДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПОЧВА

Измени на почва

Планета Natural нуди органски амандмани што им се потребни на вашите растенија за да напредуваат.

Прикажи ги сите Одлично започнете ги вашите градини и одржувајте ги продуктивни со органски измени на почвата. Ви треба совет? Нашиот блог Soils ги нуди идеите, информациите и практичното искуство што ви се потребни за да ја завршите работата како што треба.

Подготовка на локацијата

За компирите е потребна песочна, плодна почва што брзо се цеди. Клубените ќе се деформираат во лоша или карпеста почва. Чувајте ја почвата влажна, но не влажна и не дозволувајте да се исуши. Наводнувајте длабоко додека температурите почнуваат да растат. Тие бараат умерени нивоа на азот (N), фосфор (P), калиум (К), калциум и сулфур. Пред садењето, измешајте многу органски компост во вашата градина.

Совет: Симките се омилена храна на гоферите. За да спречите оштетување и уништување, засадете шипки над земја во нашиот Geobin® Composter.

Како да засадите

Засадете компири во рана пролет за летна култура, кон крајот на летото или рана есен за зима /пролетна култура во благи зимски региони. Поставете парчиња клубени на длабочина од 2 инчи, оддалечени 1-1/2 стапки.

Додајте лабава почва додека расте растението, внимавајќи да не ги покрие стеблата целосно. Мулчирањето со слама ги намалува проблемите со штетниците и ги подобрува приносите.

Неколку сериозни компириболестите се шират од заразени клубени. Купувајте само семе што е сертифицирано без болести.

Не засадувајте клубени купени од супермаркет НЕ . Во повеќето случаи, тие ќе се третираат со хемиски инхибитор на никне.

Берба и складирање

Берајте нови компири кога цветовите ќе почнат да се отвораат. Тргнете ја настрана земјата околу основата на растенијата и нежно берете клубени. Штом ќе изумрат врвовите (90-120 дена, во зависност од сортата и климата), вилините се подготвени за берба. Ако времето не е премногу топло или влажно, клубени ќе се чуваат во земјата неколку недели. Ископајте ги пред првиот мраз.

По стврднувањето, чувајте ги клубените на ладно и суво место како што е подрумот. Складирањето е лесно во првите неколку месеци. После тоа, често проверувајте дали е расипано. Не чувајте во пластична кеса и прво користете издлабени или набиени  коренови култури.

Можете ли да јадете компири со красти на нив?

Се обложувате! Засегнатите шипки, иако се грозни, се безбедни за јадење. Само отсечете ги плутаните точки од кожата и/или месото и подгответе се како што обично би правеле.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болеста

Колорадо компир бубачки е чест инсект штетник на компирот. Симптомите вклучуваат скелетни лисја и обезлистени растенија. Други штетници вклучуваат вошки, црви, бубачки од болви и жичани црви.

Спиносад, активната состојка во Monterey® Garden Spray за инсекти, е релативно новабиолошка контрола на штетници која може ефикасно да се користи за борба против бубачки од компир. Измешајте 4 лажици по галон вода и нанесете на горните и долните површини на зеленилото на растенијата.

Вообичаените болести вклучуваат црно срце (ленти во клубени), вообичаена краста (кожата на кожата), рана и доцна лошо влијание (темни дамки на листовите), и мозаичен вирус (шарени светлосни и темнозелени листови).

Упатства за заштеда на семиња

Растенијата се одгледуваат од сечи клубени, ретко од семиња.

Препорачани производи

Спреј за инсекти (Спиносад)

Ефективен убиец на инсекти кој неодамна беше откриен од земја во дестилерија за рум.

Пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управување.

Garden Compost

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Карпест фосфат

Кога ќе се нанесе, камениот фосфат ќе остане додека не се користи од растенијата - НЕ лужење!

Лангбеинит (0-0-22)

Користете го за растенија на кои им треба хранлив поттик без големо оптоварување со NPK.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.