Како органски да одгледувате краставици

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Пред да го засадите овој чист, освежителен зеленчук, размислете колку простор можете да посветите на одгледување краставици ( Cucumis sativus ) дома. Редовните сорти на режење бараат околу 15 квадратни метри по растение. Сепак, тие сè уште можат да се одгледуваат во помали градини со тренирање на винова лоза на вертикална решетка или жичена ограда. Растенијата од краставици може да се одгледуваат и во контејнери и се многу плодни.

Краставиците се полни со витамин Ц и вклучуваат многу витамини Б. Тие, исто така, обезбедуваат есенцијални минерали како фосфор, калиум, цинк, железо и магнезиум.

Забавен факт: Терминот „кул како краставица“ за прв пат бил употребен во песната на Џон Геј од 1732 г. : „Јас ... кул како што краставицата можеше да го види остатокот од женската рода.“

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од краставица

Кул, крцкави и освежувачки, краставиците доаѓаат во различни форми и бои.

Прикажи ги сите

Сладни, освежителни краставици од наследство доаѓаат во различни форми и бои. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет со семе и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, одгледување и засилување; Берба на краставици

  1. Расадете откако ќе ја снема опасноста од мраз, околу 2-3 недели по последниот мраз
  2. Не засадувајте прерано - краставиците можат да се справат само со топли температури
  3. За да заштедите простор и да го задржите овошјето од земјата, растејте вертикално на огради или решетки
  4. Вода и оплодетередовно
  5. Жетвата за 55-70 дена додека кожата е сè уште нежна
  6. Штетниците и болестите вклучуваат краставици и антракоза

Подготовка на место

Краставици бараат место за садење на полно сонце, па дури и влага во почвата. Прекријте околу растенијата за да спречите сушење на почвата помеѓу наводнувањето. Прекривката од слама најдобро функционира и ќе помогне да се држат нагоре и надвор од земјата. Оставете многу простор за секое растение, осигурувајќи се дека почвата е богата со органска материја и добро исцедена.

Како да се засади

На краставиците им е потребна топла почва и не поднесуваат мраз. Почекајте топли пролетни денови и температури на почвата над 60˚F, обично околу 2-3 недели по последниот датум на мраз. Добра идеја е да ги започнете семињата во затворен простор околу 3 недели пред да планирате да ги ставите во градината.

Чувајте ги растенијата со решетката на растојание од 6-10 инчи. Кога ќе се засадат во ридови и ќе им биде дозволено да трчаат, одгледајте три растенија до рид широк 2 метри, а ридовите се оддалечени 6 метри. Нанесете органско ѓубриво од зеленчук во рана пролет, а потоа обезбедувајте дополнително лесно хранење (странични преливи или прскање со листови) месечно во текот на сезоната на градинарство.

Совет: Дали барате квалитетно органско ѓубриво да го користите во вашата зеленчукова градина? Ако е така, го препорачуваме Neptune’s Harvest® Fish & Морски алги. Преполн со витамини, аминокиселини, ензими и природни хормони за раст, тој ги надминува многу хемиски ѓубрива со многу повисокиNPK броеви. Пробајте - ќе видите зошто тоа е нашето омилено ѓубриво на сите времиња!

Берба и складирање

Берете овошје веднаш штом ќе ја достигнат големината што ја сакате и берете внимателно и често затоа што краставиците тешко се забележуваат меѓу лиснатото зеленило. Чувајте постојано бдение за да не станат дрвенести и цврсти. Бербата треба да се случи 55 до 70 дена по садењето.

За најдобри резултати при складирање на краставиците, завиткајте ги во суви хартиени крпи, а потоа ставете ги во пластична кеса. Залепете ја целата серија (торбичка и сета) во фиоката за производи на вашиот фрижидер. Voila!

Малите плодови — 4 до 5 инчи — се одлични за мариноване и ќе ја продолжат жетвата во наредните месеци. Запомнете, вашите кисели краставички ќе бидат исто толку добри како „коцките“ што ги користите - најдобро е свежо и цврсто!

Инсекти & Проблеми со болести

Користете ги навлаките на редовите за да ги оживеете растенијата рано и да ги заштитите од штетници од инсекти. Засади coreopsis како придружно растение за да ги привлече краставичките бубачки подалеку од вашата култура. Ако листовите станат кафеави и на крајот се збрчкаат и умрат, посомневајте се во антракоза. Оваа упорна габична болест ги напаѓа сите делови на растението над земја.

Упатства за заштеда на семиња

Краставиците ќе се опрашуваат вкрстено, па затоа изолирајте 1/4 милји од слични растенија. Овошјето за семе треба да зрее во текот на фазата на јадење и да почне да омекнува и да пожолтува. Сечете по должина, извадете ги семките, измијте, исчистете исува. Семињата се суви кога ќе се скршат наместо да се свиткуваат.

Препорачани производи

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Капак на редот

Пловечки капаци на редот пропуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Риба и засилувач; Морски алги

Користете се на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цветање.

Ѓубриво од зеленчук

Рачно изработено за подобрување на приносот, вкусот и исхраната на градинарски култури.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.