Како органски да одгледувате лубеница

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Лубеницата ( Citrullus lanatus​ ) се одгледува во сите делови на земјата, но потоплите температури и подолгите лета на југ се особено поволни за ова сочно уживање. Во северните држави одберете кратки сезонски сорти, започнете со семе рано во затворен простор и направете се што е потребно за да ја заштитите оваа култура чувствителна на студ од мраз. облици и големини - во добро обработена почва под целосно сонце откако ќе помине целата опасност од мраз. Дајте им многу простор за шетање и одржувајте го лепенката добро наводнета. Кога дињата реагира на рап од вашите зглобови со добро звучно тропање, таа е подготвена!

Лубеницата не само што е нискокалорична, таа е преполна со хранливи материи и вредни здравствени придобивки. Овошјето што ја гаси жедта е одличен извор на калиум, витамини А и Ц, диетални влакна и бета-каротин. Тие исто така вклучуваат големи количини на ликопен, моќно антиканцерогено соединение. Затоа, повелете и јадете го!

Забавен факт: Раните истражувачи го користеле ова вкусно овошје за складирање на вода, слично како во кантина.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семки од лубеница

Ова одлично летно уживање е уште подобро кога ќе го одгледувате сами.

Прикажи ги сите

Изберете од голем избор на семки од лубеница од наследство достапни на Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет и испораката е БЕСПЛАТНО!

Брз водич: садење, одгледување и засилување; Берба на лубеница

  1. Изберете лубеница врз основа на вашата клима - постојат сорти за кратки сезони!
  2. Започнете ги семињата во затворен простор или изберете почва богата со хранливи материи на отворено на полно сонце
  3. Загрејте ја почвата и обезбедете дополнителна покритие за поладно време
  4. Вода и ѓубри редовно за оптимални резултати
  5. Обезбедете многу простор за винова лоза и овошје
  6. Консултирајте се со јасновидец за да одредите кога да жетва - тоа е форма на уметност
  7. Штетниците и болестите вклучуваат краставици, вошки, грини, тиквички бубачки, фузариум, антракоза, дамка на листот на алтернарија и кадрава врвца

Подготовка на локацијата

Изберете локација каде што вашите растенија ќе добијат целосно сонце и добра циркулација на воздухот. Идеална е нежна падина свртена кон југ. Лубениците растат во многу видови почва, но претпочитаат лесна, песочна, плодна кирпичница која лесно се исцедува. Додадете дарежливи количини ѓубриво, компост и лисја во вашата градина и добро обработете ја почвата пред садењето. Дињите сакаат многу вода, затоа одржувајте ја почвата влажна во секое време.

Како да се засади

Во поладни клими, почнете ги семките од лубеница во затворен простор 3-4 недели пред последниот датум на мраз и гледајте го Внимателно временските услови пред да се засади на отворено.

За директно сеење, потопете ги семето во компост чај 15 минути пред садењето. Засади во ридови со длабочина од 1/2 до 1 инч. За повеќето сорти, посејте две до три семиња по рид,распоредувајќи ги ридовите на растојание од 8 до 10 метри. Тенки садници во ридот до два садници една недела откако ќе никнат. Малите сорти на грмушки може да бидат оддалечени 3 стапки.

Трансплантација

Ако се користела црна или проѕирна пластика за претходно загревање на креветот, исечете ги дупките во пластиката и поставете растенијата 1/2 до 1 инч подлабоко отколку што биле засадени во нивните контејнери. Темелно полевајте по пресадувањето.

Лубениците се тешки хранење. Нанесете органско ѓубриво за време на садењето. Распрснете ги растенијата со течно ѓубриво и екстракт од алги во текот на целата градинарска сезона. Намалете го нивото на азот откако ќе се формираат цвеќиња. Продолжете со нанесување на фосфор и калиум до непосредно пред бербата.

Совет: Користете Harvest Guard® навлака за ред за да ги загреете воздухот и почвата околу културите кои сакаат топлина. Може да се користи и како бариера за заштита на растенијата од инвазивни штетници.

Берба

Одредувањето кога да се берат лубениците може да биде тешко и бара одредено искуство. Во најголем дел кога е зрел, завитканиот ластар на крајот на стеблото се суши до кафена, долната страна на плодот станува жолта или кремаста боја, а дињата ќе даде длабок, резонантен звук кога ќе се удираат.

Дозволете 80 -90 дена за сортите со грмушки да достигнат зрелост и 90-100 дена или повеќе за поголемите сорти.

Инсекти & засилувач; Проблеми со болести

Бубачки од краставици, вошки, грини, бубачки од тиква, фузариум, антракоза,алтернарија на листот место, и кадрава врвот се некои од проблемите на домашните градинари треба да внимаваат. Посетете го нашиот растворувач за проблеми со штетници за слики, описи и комплетна листа на безбедни, ефективни лекови.

Упатства за заштеда на семиња

Лубениците ќе се опрашуваат вкрстено, затоа изолирајте 1/2 милја од другите сорти до одржување на чистотата. Кога овошјето е подготвено за јадење, семките се исто така зрели. Соберете семиња и нежно измијте со благ сапун за миење садови. Исплакнете темелно и оставете да се исуши.

Препорачани производи

Пилешкото ѓубриво

Sup'r Green обезбедува над 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото за управување.

Покривка за пловечки ред

Лебдечки капаци на редот пропуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Течни алги

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Alaska MorBloom

Користете го за да го стимулирате исклучителното пукање и цветање на сите цветни растенија.

Спреј за инсекти Safer®

Ефикасен против вошки, гасеници, компири, бубачки од болви и друго!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.